Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • David Jan Žák - Návrat Krále Šumavy

  Úterý 19.11 19:00 - Volyně, Městské muzeum

  O legendárním šumavském převaděči.

 • Kavárnička

  Úterý 19.11 14:00 - Volyně, Pošumavská tržnice

  Posezení pro seniory.

Zobrazit všechny události
 

Blog: Výsměch, nebo strach?

V minulém týdnu jsme se dočetli, že ANO, ČSSD a Piráti se shodli na podobě ústavního zákona o celostátním referendu. Jsou ochotni připustit občany do přímého spolurozhodování o všem kromě změn Ústavy, podoby daní, mezinárodních smluv a o vystoupení z EU a NATO. Poslední dvě podmínky se tak stávají výsměchem, neřku-li rovnou plivnutím do tváře občanů.


A další politické strany tyto urážky rozvíjejí – ODS dává najevo, že tento návrh stejně nemá šanci na schválení v Senátu. Důvody postoje ODS lze dovodit z dřívějších vyjádření „modrých" politiků.

Byla to jediná věc, ve které jsem kdysi nemohla souhlasit s bývalým senátorem Pavlem Eybertem z ODS, když se přibližně před patnácti lety vyjádřil, že k referendu čeští voliči ještě nedospěli. Dnes po dalších patnácti letech pořád ještě ne? Nedobereme se nakonec dřív k monarchii než k přímé demokracii? (To je samozřejmě černý humor.)

Podobné postoje jako ODS zastávají politici TOP 09 a lidovec Pavel Bělobrádek lišácky bruslí mezi příznivci a odpůrci celostátního referenda výrokem, že by referenda mohla být, ale nebyla by závazná... Prostě jen takové hry, aby se lid vyblbnul, když teda za každou cenu chce.

Voliči jsou zřejmě podle politiků při smyslech pouze tehdy, když je při volbách volí, ale už druhý den po volbách se z občanů stanou nesvéprávní hlupáci, kteří nejsou dost vyspělí nebo nemají dost informací na to, aby mohli rozhodovat o své zemi.

Pokud platí teze o chybějících informacích, které prý občané na rozdíl od vyvolených postrádají, a proto nemohou rozhodovat o tak závažných záležitostech, je to ostatně jen neschopnost politiků, pokud nedokáží voličům vysvětlit věci, o kterých jsou sami přesvědčeni. A pak už nastupuje jen zbabělost. Jestliže pochybuji, že jsem sám schopný voliče přesvědčit, musím jim podíl na rozhodování zakázat.

Ve sněmovně jsou tedy zřejmě pro celostátní referendum včetně možnosti hlasovat o vystoupení z EU a NATO jen komunisté, SPD a čtyři nezařazení poslanci. Pokud by i s jejich hlasy prošel aspoň okleštěný návrh na celostátní referendum sněmovnou, Senát předem avizuje, že v horní komoře dostane stopku a ústavní většinu nezíská.

Občane – nemáš šanci. Jestli se cítíš svéprávný, musíš si při příštích parlamentních volbách prostě namíchat jinou gulášovku. Současní politici se občanů zjevně bojí. A to zní koneckonců docela slibně. Aby nakonec nebyli překvapení, až občané konečně dospějí - do žlutých vest, ve kterých vyrazí do ulic dávat najevo, co si myslí. 

Diskuse k článku - 41 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Martina 

  Reagovat

   

  Mnozí by si měli uvědomit, že si volíme politiky právě proto, aby o ČR rozhodovali v určitých věcech. Já vám teda nevím, ale úplně hloupá si nepřijdu a nedokáži zvážit důsledky toho, co by nám přineslo vystoupení z EU či z Nato. Také se mi nelíbí různá nařízení EU, ale to je jen jedna strana mince. To si jako opravdu někdo myslí, že o těchto důležitých otázkách se má rozhodovat v referendu? Nemusíme chodit daleko, koukněte, co napáchalo referendum v Písku, a to šlo jen o bazén.

  Vloženo 25.3.2019 06:13:32

 • hodinář z Tábora 

  Reagovat

   

  EU a Nato at jdou do hajzlu at žije Putin

  Vloženo 24.3.2019 21:57:10

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Odstehuj se do Ruska, kdyz tak milujes Vladimira :)

   Vloženo 25.3.2019 07:52:39

 • Mr. MÚMK 

  Reagovat

   

  Zaplaťpánbů, že senát je skutečně fungující pojistka demokracie (zatím). Jak by asi dopadlo lidem vyvolávané "právo" referendovat, když se ten lid ještě nenaučil volit, což teskně dokazuje tím, že za prezidenta si zvolil už dvakrát za sebou ruského švába a za premiéra zloděje a lháře s agentskou minulostí v StB!

  Vloženo 24.3.2019 21:46:17

  • Markéta 

   Reagovat

    

   Jakože se lid ještě nenaučil volit podle vašeho přání? Tak naštěstí máte jen jeden hlas a většina si minule nezvolila rakouského švába.

   Vloženo 24.3.2019 22:10:46

   • Karel 

    Reagovat

     

    Markéto tak za prvé, minule již žádný rakouský šváb nekandidoval, tedy pokud jsem správně pochopil vaši tajenku, že by to měl být Karel a za druhé lid není volící většina. Já vím že nejít k volbám je také volba, nicméně pokud se chcete něčím ohánět, je třeba vždy psát „že byl zvolen volící většinou“. A to není rozhodně většina z lidu.

    Vloženo 25.3.2019 06:14:43

    • Dominik 

     Reagovat

      

     Karle a co tím chcete říct? Že ty co k volbám nejdou teď tady mají právo nějak korigovat ty co volit byli?

     Vloženo 25.3.2019 07:11:51

     • Karel 

      Reagovat

       

      Znova opakuji, že „lid“ se nerovná „volící většina“ a nevolba je také volba. Nic víc, nic méně. Co je na tom nepochopitelného?
      Ale vy, jak se zdá, upíráte názor někomu, kdo nebyl volit. Třeba měl vážný osobní důvod, musel někde makat na služební cestě, nebo si prostě z kandidátky nevybral. Co já vím…

      Vloženo 25.3.2019 08:34:11

   • Mr. MÚMK 

    Reagovat

     

    To, že by se lid "naučil volit podle mého přání" nepředpokládám a ani to neočekávám. Stačilo by pro skromný začátek to, aby si lid nevolil "hrobníky" svého státu!

    Vloženo 25.3.2019 13:12:10

 • Evžen 

  Reagovat

   

  Je to moje spolužačka tak můžu zodpovědně říct že to nikdy žádná komunistka nebyla. Ale vždy měla radar na levárny těch nahoře a nebála se. Že někomu nevoní její názory je možný, ale jak ji znám je to houževnatá ženská a výpady z týhle diskuze s ní určitě nepohnou. Možná jeden přestane noviny kupovat jak píše pán a jiný právě ze stejnýho důvodu začne. To je život.

  Vloženo 24.3.2019 20:38:14

  • Alex 

   Reagovat

    

   Pokud si soudružka myslí, že nemožnost vyvolat referendum o vystoupení z NATO a EU je výsměch, tak je prostě proruským trolem a patří někam mezi Zemana a KSČM. Jsou otázky, o kterých nedělají referenda ani ve Švýcarsku. Soudružka je sice šéfredaktorka, ale nemá patent na rozum, a nestrannosti se v jejím případě můžeme jen smát.

   Vloženo 25.3.2019 02:44:29

   • Aneta 

    Reagovat

     

    Promiňte, ale já jsem se narodila 1998 tak soudružka být nemůžu ale taky chci být svéprávný občan, který absolvuje informační kampaň a pak se rozhodne. Chci rozhodovat o věcech prvního významu pro naši zem. Tedy i o existenci naší země v EU a NATO. Nebo jsou ve Velké Británii občané lepší kategorie, když mohli mít referendum o EU? Budu volit toho, kdo mě přesvědčí, že možnost referenda skutečně prosadí.

    Vloženo 25.3.2019 07:01:04

    • Mr. MÚMK 

     Reagovat

      

     Nejen ČR, ale i většina demokratických zemí, je tzv. zastupitelskou demokracií, to znamená, že lid, kterému patří veškerá státní moc, vykonává tuto moc prostřednictvím orgánů moci zákonodárné, výkonné a soudní. To vám napsali hned do druhého článku Ústavy. Chytrý občan demokratického státu je velice rád, že výkon moci konají ti, které za to vcelku dobře platí. Hloupý občan chce za ty placené "orgány" neplaceně dělat práci sám a platit "orgány" za to dál...
     Krásnou ukázkou, že používat referendum na některé otázky nikam nevede, lze vidět ve Velké Británii. Otázky ANO/NE, sice dokázaly odpovědět, že EU už ne, ale zcela postrádají odpovědi na "jak z EU ven". Stejné konsekvence budou mít skoro všechna referenda...

     Vloženo 25.3.2019 13:29:22

 • Váš bývalý čtenář 

  Reagovat

   

  Komunistka Kolářová pléduje za ústavní změny a příklon k Rusku. Paní Kolářová, já mohu za sebe udělat jediné: přestanu kupovat vámi vedené noviny, protože komunistickou agitku podporovat nehodlám. Sbohem. Vaše středeční noviny za chvíli rituálně spálím. Zalkněte se nenávistí!

  Vloženo 24.3.2019 20:19:01

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   To se asi nějak zalykáte vy ne? To teda paní Kolářovou vytrestáte. Hlavně abyste si vzteky nepodpálil byt a nečetli jsme o vás ve středu v hasičský stati.

   Vloženo 24.3.2019 20:24:57

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace