Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Krampus

  sobota 14.12 15:00 - Kaplice, město

 • Předvánoční burza minerálů, drahých kamenů, šperků a fosilií

  sobota 14.12 9:00 až 14:00 - Písek, Prácheňské muzeum

Zobrazit všechny události
 

Blog: Výsměch, nebo strach?

V minulém týdnu jsme se dočetli, že ANO, ČSSD a Piráti se shodli na podobě ústavního zákona o celostátním referendu. Jsou ochotni připustit občany do přímého spolurozhodování o všem kromě změn Ústavy, podoby daní, mezinárodních smluv a o vystoupení z EU a NATO. Poslední dvě podmínky se tak stávají výsměchem, neřku-li rovnou plivnutím do tváře občanů.


A další politické strany tyto urážky rozvíjejí – ODS dává najevo, že tento návrh stejně nemá šanci na schválení v Senátu. Důvody postoje ODS lze dovodit z dřívějších vyjádření „modrých" politiků.

Byla to jediná věc, ve které jsem kdysi nemohla souhlasit s bývalým senátorem Pavlem Eybertem z ODS, když se přibližně před patnácti lety vyjádřil, že k referendu čeští voliči ještě nedospěli. Dnes po dalších patnácti letech pořád ještě ne? Nedobereme se nakonec dřív k monarchii než k přímé demokracii? (To je samozřejmě černý humor.)

Podobné postoje jako ODS zastávají politici TOP 09 a lidovec Pavel Bělobrádek lišácky bruslí mezi příznivci a odpůrci celostátního referenda výrokem, že by referenda mohla být, ale nebyla by závazná... Prostě jen takové hry, aby se lid vyblbnul, když teda za každou cenu chce.

Voliči jsou zřejmě podle politiků při smyslech pouze tehdy, když je při volbách volí, ale už druhý den po volbách se z občanů stanou nesvéprávní hlupáci, kteří nejsou dost vyspělí nebo nemají dost informací na to, aby mohli rozhodovat o své zemi.

Pokud platí teze o chybějících informacích, které prý občané na rozdíl od vyvolených postrádají, a proto nemohou rozhodovat o tak závažných záležitostech, je to ostatně jen neschopnost politiků, pokud nedokáží voličům vysvětlit věci, o kterých jsou sami přesvědčeni. A pak už nastupuje jen zbabělost. Jestliže pochybuji, že jsem sám schopný voliče přesvědčit, musím jim podíl na rozhodování zakázat.

Ve sněmovně jsou tedy zřejmě pro celostátní referendum včetně možnosti hlasovat o vystoupení z EU a NATO jen komunisté, SPD a čtyři nezařazení poslanci. Pokud by i s jejich hlasy prošel aspoň okleštěný návrh na celostátní referendum sněmovnou, Senát předem avizuje, že v horní komoře dostane stopku a ústavní většinu nezíská.

Občane – nemáš šanci. Jestli se cítíš svéprávný, musíš si při příštích parlamentních volbách prostě namíchat jinou gulášovku. Současní politici se občanů zjevně bojí. A to zní koneckonců docela slibně. Aby nakonec nebyli překvapení, až občané konečně dospějí - do žlutých vest, ve kterých vyrazí do ulic dávat najevo, co si myslí. 

Diskuse k článku - 41 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Aleš 

  Reagovat

   

  To je divná debata. Vůbec u většiny nevidím kromě nadávek autorce, jaký názor pisatelé vlastně mají na celostátní referendum. Myslí si něco nebo si jen přišli řešit svoji frustraci?

  Vloženo 24.3.2019 20:18:47

 • Dana K. 

  Reagovat

   

  Já žádnou zakázanou diskusí nevidím.

  Vloženo 24.3.2019 19:54:51

  • solo 

   Reagovat

    

   https://www.facebook.com/pg/strakonicko/
   tak to okomentujte

   Vloženo 24.3.2019 20:17:16

   • Dana K. 

    Reagovat

     

    Asi pod příspěvkem na facebooku Týdeník Strakonicko v políčku Komentář ne? Normálně to funguje. Nejste na jiném facebooku?

    Vloženo 24.3.2019 20:21:42

 • Solo 

  Reagovat

   

  Mimochodem proč je na facebooku zakázaná diskuze pod odkazem? Paní se odvolává na demokracii a názor lidu, ale bojí se, aby jí někdo nenapsal názor pro ní nevhodný? A že by byl agresivní? Asi stejně tak, jako jsou agresivní křiklouni ze žlutých vest.
  A ta reklama s rudou hvězdou na alexandrovce se k myšlení autorky úžasně hodí.

  Vloženo 24.3.2019 19:00:26

 • Entroslav 

  Reagovat

   

  To by tak hrálo, aby občané rozhodovali o tom, jak to chtějí mít ve vlastní zemi v situaci, kdy je vše zásadní předem určené, nasměrované a dané "někým" jiným. Proto tolik obav českých vládnoucích poskoků plnících bez jakékoliv vlastní vize zadané úkoly z kterých mnozí navíc profitují. A to by mohlo referendum změnit? NIKDY!

  Vloženo 24.3.2019 18:59:25

  • Dana K. 

   Reagovat

    

   Souhlas.

   Vloženo 24.3.2019 19:57:34

 • Solo 

  Reagovat

   

  Paní by žlutá vesta slušela. Uklízením ulic udělá pro společnost mnohem více než psaním podobných bolševických blábolů.

  Vloženo 24.3.2019 18:56:27

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace