banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • O prrincezně, Liciášovi a makových buchtách

  neděle 22.9 15:00 - Milevsko - amfiteátr

  Pohádka

 • Lollipopz - Tábor

  neděle 22.9 16:00 - Tábor, hotel Palcát

  Zábavná hudební show, jehož součástí jsou mimo jiné oblíbené soutěže a spousta písniček ze všech doposud vydaných alb.

Zobrazit všechny události
 

Branické heligonky přilákaly plný sál. Nejvíc hlasů dostal Karel Tvrdek z Lipí

Marie Benešová s Josefem Lhoteckým.

Marie Benešová s Josefem Lhoteckým.

BRANICE - Na památku branického harmonikáře Jaroslava Strnada se zrodila před osmnácti lety tradice Branických heligonek, setkání heligonkářů a harmonikářů, které v kulturním domě pořádá spolek Sousedé 95 s obcí. Akce láká příznivce muziky i ze širšího okolí, v sále byli třeba i posluchači z Tábora. A pořadatelé přivítali také syna Jaroslava Strnada. Miroslav Strnad, který je trenérem milevského fotbalového áčka, v příštím vydání Milevských novin na svého otce zavzpomíná.

 

V soutěžním klání, z něhož tři nejlepší hráče vybírá publikum, se utkalo sedm jednotlivců nebo dvojic. Na přání hudebníků je na bicí doprovázel bubeník Zdeněk Mikeš. Postupně vystoupili Jaroslav Slavíček z Katovic, Josef Lhotecký z Nemějic, Jaroslava Basíková s Bohumilem Šmejkalem z Tábora, Karel Tvrdek z Lipí u Českých Budějovic, Josef Kotrbáček z Vysokého Chlumce, Pavel Tupý z Okrouhlé s Miroslavem Píchou z Branic a Ladislav Kofroň s Františkem Kotherou z Milevska. Každý zahrál tři skladby. Někdo vsadil na lidovky, někdo i na známé popové písničky. Lidé v sále si s chutí zazpívali obojí. 

Po této prezentaci diváci hlasovali, kteří tři muzikanti mají bavit publikum další sérií. Zahráli ale i ostatní. 

Nejvíc hlasů dostal Karel Tvrdek z Lipí, který byl v Branicích úplně poprvé. O akci se doslechl v rádiu, tak se přihlásil. Na druhém místě skončila dvojice Pavel Tupý a Miroslav Pícha - sousedé v pravém slova smyslu. Pavel Tupý je starostou z Okrouhlé a Miroslav Pícha místostarosta Branic. Spolek Sousedé 95 zahrnuje Branice, Okrouhlou, Křižanov, Stehlovice, Rukáveč a Veselíčko a Branické heligonky nejsou jedinou akcí, kterou sousední vesnice společně pořádají. 

Zbývá ještě dodat, že na třetí příčku lidé v sále svými hlasy dali Josefa Lhoteckého z Nemějic. Ten pak na jeviště přizval Marii Benešovou z Milevska s vozembouchem a společně to pořádně rozjeli. I o tom bude víc ve středečních novinách. 

Krásnou památeční sklenici na letošní heligonky si odvezli nejen účinkující harmonikáři, ale také pět vylosovaných návštěvníků. 

Diskuse k článku - 2 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Míra Hrdlička 

  Reagovat

   

  je pravda,že setkání harmonikářů v Písku už není co to bývalo,zbytečně moc vystupujících,letos 34 ,jsou přizváni i němečtí a rakouští muzikanti,o které není patřičně postaráno ,divím se ,že sem k nám vůbec jezdí,všude jinde na vesnických setkáních je lepší úroveň,tím nemyslím úroveň harmonikářů,i zde bylo pár skvělých,navíc ceny občerstvení v kulturním domě jsou zlodějské,už jsme se s kolegy harmonikáři shodli,že letos to bylo naposled

  Vloženo 16.4.2018 20:07:26

 • Lhot 

  Reagovat

   

  Moc pěkné narozdíl od setkání v Píseckém kulturáku minulou soboru, co se tam změnili lidé, tak úroveň nulová, škoda, mělo to tradici.

  Vloženo 15.4.2018 12:29:32

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace