Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Black and white

  neděle 18.8 19:00 - Veselská ozvěna, kostel v Zálší

  Koncert.

 • Strakonický drak

  neděle 18.8 10:00 - Strakonice, Lávka u pivovaru

  Závod dračích lodí na Otavě.

Zobrazit všechny události
 

Budějovice zahnaly zimu, zapálená Morana odplula po Malši

  Autor: Jana Urbanová

    Autor: Jana Urbanová

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Krajské město dnes přivítalo jaro. Budějovicemi prošel průvod v čele s Moranou, která jak bývá zvykem skončila v plamenech v řece Malši. Lidé tak podle starého pohanského rituálu symbolicky vyhnali zimu z města. Moranu na její poslední cestu přišly vyprovodit desítky přihlížejících.

 

Průvod vyrazil v 15 hodin z Piaristického náměstí směrem na náměstí Přemysla Otakara II., kde se odehrála krátká zastávka s hudbou. Dále pak procesí pokračovalo Radniční ulicí, po nábřeží řeky Malše až ke kulturnímu domu Slávie. Tam byla Morana za mohutného povzbuzování přihlížejících zapálena a shozena do řeky. Nadvláda zimy ve městě tak dnes skončila.

Podoba Morany se kraj od kraje liší, také České Budějovice mají své specifické pojetí této postavy. "Materiál je vždycky stejný, suchá tráva nebo rákos, je to lehce sdrátované a maska je papírová, nakašírovaná a nabarvená," popsala Marta Vaverková, spoluorganizátorka ze spolku Kyvadlo. Letos v Českých Budějovicích vynášeli Moranu už podvacáté.

Vynášení Morany a vítání jara je západoslovanský lidový zvyk, který se koná zpravidla na Smrtnou neděli. Mládenci a dívky už od dob minulých vyrábí ze slámy figurku smrtky, kterou za zpěvu vynesou ze vsi, kde ji zapálí a hodí do vody. Moraně se říká mimo jiné také Morena, Marzana, Mařena, Smrt, Smrtka nebo Smrtholka.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace