banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Enkaustika aneb Krácení dlouhé chvíle pana Josefa Novotného

  pondělí 1.7 až Úterý 31.12 - Strakonice - Šmidingerova knihovna

  Obrázky tvoření žehličkou a voskem

 • Zámecký park v Červeném dvoře

  Čtvrtek 16.5 až neděle 29.9 - Regionální muzeum, Český Krumlov

  Dokumentační výstava, mapující historický vývoj a proměny zámeckého parku v Červeném Dvoře.

Zobrazit všechny události
 

Budějovická radnice obnoví kavárnu v koldomu, mohla by být v retro stylu

koldům na Pražské třídě , Autor: Juraj Thoma

koldům na Pražské třídě     Autor: Juraj Thoma

AKTUALIZOVÁNO - 8.4.2019 18:20

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Takzvaný koldům neboli kolektivní dům na Pražské třídě v Českých Budějovicích je už sedm let nemovitou kulturní památkou. V jeho posledním patře bývala v 60. letech legendární kavárna s krásným výhledem na město. Teď radnice uvažuje o jejím obnovení. Provozovatele podniku vybere v následujících týdnech.

 

Bývalá legendární kavárna s vyhlídkou na město je v současnosti prázdná. V nejvyšším patře koldomu byly ještě před několika lety kanceláře. Teď ale město hledá pro tyto prostory nové využití. "Shodli jsme se na radě města, že by tomuto místu nejvíce slušelo využití veřejností, neboť pohledy z terasy této někdejší kavárny jsou opravdu fantastické," komentuje záměr první náměstek primátora Juraj Thoma a dodává, že by tak šlo o nejvýše položenou kavárnu v Českých Budějovicích. Město chce vyhlásit výběrové řízení na provozovatele obnovené kavárny co nejdříve tak, aby o vítězi bylo rozhodnuto ještě do konce dubna, případně v květnu letošního roku.

Vybrat provozovatele je jedna věc, rekonstrukce prostor pak věc druhá. Vzhledem k tomu, že jde o kulturní památku, bude to mít nový nájemce složitější. "Památkový ústav a odbor památkové péče vyjádřil doporučení, aby se kavárna blížila k původnímu uspořádání ze 60. let, k čemuž je zachována projektová dokumentace," doplňuje náměstek Thoma. Termín, kdy kavárna přivítá první návštěvníky je tak zatím velkým otazníkem.

Takzvaný koldům tvoří jednu z dominant Pražské třídy a představuje významné dílo československé architektury šedesátých let dvacátého století. Jako obytný dům hotelového typu s restaurací, vyhlídkovou kavárnou a kinem byl postaven v letech 1959 až 1964 a při jeho vzniku byly použity ve své době nové technologie výstavby.

Diskuse k článku - 8 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • Rico 

  Reagovat

   

  Jakým právem pan Thoma nutí nad hlavu občanům ČB restauraci? Jaký normální člověk chce mít nad sebou restauraci? Nebo pod sebou, nebo vedle se, nebo v jakékoli bezprostřední blízkosti. To je úplný teror. V centru je velmi mnoho restaurací, barů, kaváren. Vrátil se na radnici aby škodil!

  Vloženo 12.4.2019 12:48:31

 • Zahradník 

  Reagovat

   

  Jestlipak by pan Thoma tak vehementně tento návrh prosazoval, kdyby pod touto kavárnou bydlel ?

  Vloženo 12.4.2019 11:49:41

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Občanský zákoník mj.
  § 2256
  (1) Pronajímatel udržuje po dobu nájmu v domě náležitý pořádek obvyklý podle místních poměrů.
  § 2257
  (1) Pronajímatel udržuje po dobu nájmu byt a dům ve stavu způsobilém k užívání.

  Pronajímatelem bytů je Rada města tj. včetně primátora a jeho náměstků. A že si ke správě městských domů a bytů smluvně zajistila všechny potřebné náležitosti u Správy domů s.r.o. na věci nic nemění. Proto se lze s důvěrou na Radu města obracet dle zákona o obcích v případě možných problémů.

  Vloženo 9.4.2019 17:59:28

 • Dávat lidem nad hlavy restaurační zařízení je bezohledné 

  Reagovat

   

  Vždycky s tím byly problémy, lidé bydlící pod touto hrůzou byli celé roky, každý den i noc, zoufalí z hluku, rámusu, opilců, dupání, vajglů, smradů všeho druhu, atd. A že byly před 60 lety použity nové technologie? Stropy jsou klasické panely, takže je absolutně vše slyšet. Vážení členové rady, kolik z Vás má, nebo by chtělo mít nad hlavou hlučné restaurační zařízení? Nechte slušné a platící nájemníky důstojně v klidu žít, řádně se vyspat!

  Vloženo 9.4.2019 12:38:17

 • AAA 

  Reagovat

   

  Přispěvěk byl skryt administrátorem, protože porušoval Pravidla pro vkládání příspěvků!

  Vloženo 9.4.2019 09:30:42

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace