Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Vimperské kvízování vol. 2

    pátek 15.11 19:00 - Kavárna Ve Skále, Vimperk

    Zábavný kvíz pro dvou až čtyřčlenné týmy, který prověřuje vědomosti, důvtip i schopnost spolupráce.

  • Renne Dang Live

    pátek 15.11 21:00 - Calypso, Vimperk

    Koncert Tour 2019 i ve Vimperku. Kytky z Pumpy, Čas na změnu.

Zobrazit všechny události
 

Černá skládka v Hůrách bude do Vánoc pryč

Hůry - pohled z Kleti

Hůry - pohled z Kleti

HŮRY – Problematická černá skládka odpadu u obce Hůry u Českých Budějovic konečně mizí. Od konce srpna do dneška už se vyvezla více než polovina uloženého odpadu. Cena sanace bude kolem osmi milionů, osmdesát procent bude zaplaceno z dotace Státního fondu životního prostředí. Na odstranění skládky přispěje z jedné šestiny Jihočeský kraj a Město České Budějovice.

Na sanaci skládky se musí podílet i obec Hůry, a to zhruba milionovou částkou. „Je to přibližně pětina celého rozpočtu obce. Jsme vlastně potrestáni za to, že tu zkrachovalá firma podnikala s odpadem,“ říka starosta Hůr Jiří Borovka. „Taky se tím vytváří precedens pro další podnikatele. Říkáme jim vlastně, ať přijdou a můžou si dělat, co chtějí, problémy za ně vyřeší někdo jiný,“ dodává ještě Borovka. Na otázku, kde obec chybějící peníze v rozpočtu najde říká Borovka: „Ve vedení obce jsou teď lidé z praxe, naše odměny nejsou vysoké. Peníze jsme prostě našli, protože nechceme mít za humny skladiště jedů.“

Odstraňování skládky pokračuje rychle, už dnes je pryč víc než polovina odpadu. Práce by měly skončit do Vánoc, ale pokud půjdou tímto tempem, bude to i dřív.

Skládku vytvořila už neexistující firma Profiakont. Vozila odpad z Německa a po roztřídění s ním chtěla obchodovat. Skládku opustila už v roce 2007 a nechala na ní šest tisíc tun odpadu. Pak společnost zkrachovala. Od té doby se obec snaží o její odstranění. Situace se vystupňovala loni v srpnu, kdy obrovská skládka začala hořet. Vedení obce pak vstoupilo do jednání s krajem a po roce se podařilo začít skládku likvidovat. „Předešlé vedení obce stále tvrdilo, že se se skládkou nedá nic dělat. Nám ale došla trpělivost, proběhla nějaká jednání a do roka se nám to podařilo,“ vysvětluje ještě starosta Borovka.

 

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace