banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Písecká čtyřka

    pondělí 19.8 19:30 - Lázně Vráž u Písku

    Hudební kapela Josefa Nováka.

  • Enkaustika aneb Krácení dlouhé chvíle pana Josefa Novotného

    pondělí 1.7 až Úterý 31.12 - Strakonice - Šmidingerova knihovna

    Obrázky tvoření žehličkou a voskem

Zobrazit všechny události
 

České Budějovice mají další kulturní památku, stal se jí obchodní dům

 Autor: NPÚ

    Autor: NPÚ

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Na seznam památkově chráněných objektů v Českých Budějovicích přibyla další položka. Ministerstvo kultury rozhodlo o zápisu legendárního obchodního domu Brouk a Babka. Pětipatrový objekt je podle památkářů cenný především v architektonickém kontextu sítě obchodních domů této firmy. Mezi ně patřila například i pražská Bílá labuť.

 

Budova obchodního domu Brouk a Babka byla postavena v roce 1935. Jejím autorem je významný český meziválečný architekt Karel Chochola, který působil na území jižních Čech především ve dvacátých i třicátých letech 20. století, až do jeho smrti v roce 1942. "Jde o významný funkcionalistický dům na jihu Čech, který svými kvalitami a hodnotami překračuje hranice kraje a je tam i vazba na architekta Karla Chocholu," zdůvodnila rozhodnutí památkářů Jana Štorková z Národního památkového ústavu. Architekt Chochola stojí například i za budovou českobudějovického kina Kotva.

Obchodní dům Brouk a Babka prošel od své výstavby drobnými úpravami. "Objekt je v dobrém stavu, někdy na počátku 21. století byla repasovaná okna. Majitel domu teď na případné opravy může žádat o dotace," upřesnila za památkáře Štorková. Součástí hodnoty objektu jsou zachované stavebně historické konstrukce, řemeslné prvky v podobě kamenného schodiště s kovovým zábradlím nebo mramorové obložení stěn. Objekt se změnou majitele v roce 2010 získal nový oficiální název Broukárna podle původního lidového označení domu a kromě obchodu sídlí v jeho suterénu stejnojmenný bar.

Podnikatelská dvojice Brouk a Babka, která za českobudějovickým obchodním domem stojí, je dnes stejně legendární podobně jako Laurin a Klement nebo Kolben a Daněk. Oba muži podnik založili, ale Josef Babka z něj po dvou letech a dávno před mohutnou expanzí vystoupil. Přesto Jaroslav Brouk ponechal jméno spoluzakladatele a celoživotního kamaráda v názvu.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace