banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Relaxační malba pro dospělé

    pondělí 23.9 17:30 - Milevsko - Dům kultury

  • Václav Neckář se skupinou Bacily

    pondělí 23.9 19:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

    Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Českobudějovičtí radní vybrali nejvhodnějšího kandidáta na cenu města za rok 2018

 Autor: Jana Urbanová

    Autor: Jana Urbanová

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Cena města za významný a mimořádný počin v roce 2018 zná svého pravděpodobného majitele. Českobudějovičtí radní na svém pondělním zasedání vybrali z několika návrhů kandidáta, kterého doporučí ke schválení zastupitelům. Rozhodl projekt rekonstrukce objektu solnice, kde se letos na konci března otevřela stejnojmenná restaurace a pivovar. Vítězný kandidát na cenu města získá kromě pamětního listu také finanční dar.

 

Návrhy kandidátů mohli obyvatelé města posílat poštou nebo předat osobně odboru kanceláře primátora do konce května. Celkem přišlo pět návrhů. Zastupitelé na svém pondělním zasedání doporučili udělit Cenu města za rok 2018 Václavu Študlarovi, hlavnímu koordinátorovi a výkonnému šéfovi projektu revitalizace objektu solnice. "Solnice je jeden z historických skvostů Českých Budějovic. Město samotné se v minulých letech pokoušelo získat tento objekt do svého vlastnictví. Tou hlavní překážkou byly ale neskonalé cenové požadavky majitelů. Revitalizace, která proběhla od konce roku 2017 do roku 2018 ten objekt otevřela veřejnosti," vysvětluje důvody nominace náměstek primátora Juraj Thoma.

Gotická budova solnice se čtvrtým nejstarším krovem svého druhu v České republice byla postavena v roce 1531 jako městská sýpka. Později se v objektu skladovaly zbraně a před rokem 1880 sůl. Kvůli účelu skladování v solnici nikdy neproběhly žádné větší stavební úpravy. Zásadní rekonstrukce se budova dočkala až v 21. století, kdy se v této památce 29. března 2019 slavnostně otevřela restaurace.

Konečné slovo ale budou mít zastupitelé, kteří musí kandidáta schválit na svém zasedání 17. června. Cena města se předává laureátovi při slavnostním setkání a představuje ji pamětní list, zápis do pamětní knihy a finanční odměna 50 tisíc korun. Získat ocenění může jak jednotlivec tak i kolektiv.

České Budějovice udělují cenu města už od roku 1998. Historicky prvním oceněným byl Petr Uhlíř, který se zasloužil o vybudování Staročeského dvora v Krajinské ulici. Od té doby se ale vedení magistrátu rozhodlo už devětkrát ocenění neudělit. Naposledy tomu tak bylo loni, kdy nikdo z navrhovaných kandidátů nevyhovoval.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace