Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Houbařská poradna s Pavlem Špinarem

  Úterý 24.9 17:00 - Soběslav - Rožmberský dům

 • Lidské tělo: pohybový aparát

  Úterý 24.9 18:00 - Tábor - knihovna pro dospělé

  Anatomie pohybu - přednáška

Zobrazit všechny události
 

Chytrý koš si sám zavolá popeláře. Konference představila možnosti chytrých technologií ve městech

Na snímku zleva Radovan Polanský, výkonný ředitel Technologického centra Písek, Peter Hudák, ředitel úseku Obchod a marketing ČD - Telematika a Josef Knot, 1. náměstek hejtmanky jihočeského kraje. , Autor: Hana Brožková

Na snímku zleva Radovan Polanský, výkonný ředitel Technologického centra Písek, Peter Hudák, ředitel úseku Obchod a marketing ČD - Telematika a Josef Knot, 1. náměstek hejtmanky jihočeského kraje.     Autor: Hana Brožková

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Snazší parkování, čistší ulice, přesnější hromadná doprava či úspory energií. To jsou témata druhého ročníku konference CityCon, konané dnes v Českých Budějovicích. Účastníci řešili hlavně zavádění takzvaného Internetu věcí (IoT – Internet of Things) a jeho využití pro pohodlí obyvatel a turistů.


Chytré technologie přinášejí řešení v oblastech, které v současnosti trápí obyvatele mnoha měst nejenom v České republice. Může jít například o chytré řešení parkování, zabezpečení budov, odečítání energií i vody, odpadové hospodářství. „Mezi takzvané chytré služby patří například udržitelná městská mobilita, inteligentní budovy a čtvrti, integrované infrastruktury a procesy v energetice, dopravě i informačních a komunikačních technologiích," uvedl Josef Knot, 1. náměstek hejtmanky Jihočeského kraje, který nad konferencí převzal záštitu. „Začínáme plánovat krajský program investic, který umožní čerpání prostředků místním městům i obcím, které se budou do systému Internetu věcí zapojovat," dodal Josef Knot s tím, že průkopníkem v této oblasti je jihočeské město Písek, kde myšlenka konferenci uspořádat minulý rok vznikla a kde zavedení bezdrátové sítě Internetu věcí připravují. ČD - Telematika plánuje data z IoT integrovat do inteligentních platforem v rámci SmartCity e-services Technologického centra Písek, kde by měl probíhat jejich management zahrnující nejen monitoring, ale i vyhodnocování či jejich interpretaci. „Datová centra i veškeré zázemí pro integraci dat z Internet of Things senzorických platforem máme připraveny," upřesňuje Radovan Polanský, výkonný ředitel Technologického centra Písek, které konferenci pořádá.


Inteligentní odpadkové koše samy zavolají popeláře
Kromě zástupců pořadatelského Technologického centra Písek nebo ČD –Telematiky, která se zabývá instalací infrastruktury pro Internet věcí, vystoupili na konferenci i představitelé firem, které mají s chytrými řešeními ve městech zkušenosti ze zahraničí. „Koše Bigbelly jsou učebnicovým příkladem fungujícího systému SmartCity, tedy chytrých měst. Zvyšují efektivitu svozu uličního odpadu tím, že využívají internetového spojení s dispečinkem. Mají vlastní solární panel a vnitřní lis," vysvětlila Tereza Dubsky, ředitelka společnosti VERB. Ta v posledních deseti letech instalovala tisíce zařízení ve více než 50 zemích světa. U nás tento systém funguje v Karlových Varech, Praze, Brně a chystají se další. „Účast na konferencích, jako je tato, umožňuje seznámit zástupce municipalit s nejmodernějšími technologiemi a jejich zaváděním do každodenního provozu měst a obcí," dodala Tereza Dubsky.

Diskuse k článku - 24 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • Milevšťák 

  Reagovat

   

  Jsem zvědav, kdy se začne v Písku opěvovat chytrý truhlík, v kterém všechno roste samo. Smart, to je pouze tah na městské peníze. Sládek nebo Knot a další, kteří jsou oproti občanům smart.

  Vloženo 23.9.2017 14:55:56

  • Ondra 

   Reagovat

    

   Pročetl jsem si diskuzi a z vašich příspěvků soudím, že smart v jakékoliv podobě, obchází vaši osobu velikým obloukem.

   Vloženo 23.9.2017 17:28:54

 •  

  Reagovat

   

  Jenom k těm popelnicím. Protože třídíme, tak máme popelnici plnou za 3 neděle nebo i za měsíc. Platíme ale stejně, jako kdo netřídí a popelnici má plnou za týden. Protože mi to štve, tak dávám ven popelnici každý týden, i když je tam po dně. Vím, že to není rozumné a nemělo by se to, ale mě štve, že nemám na výběr, tak ať si dají tu práci a vysypou ji.

  Vloženo 21.9.2017 19:41:14

 • Jaroslav Kalina 

  Reagovat

   

  "...Pane Khon, nechaj to bejt. Stejně je pomluvěj..."

  Vloženo 21.9.2017 11:40:34

 • Milevšťák 

  Reagovat

   

  To je mi novina. Již mnoho let před touto smart popelnicí vymysleli lidé hladinový plovák. Takže nic objevného. I ta signalizace vysoké či nízké hladiny byla používaná dávno před tím, než tomu začali říkat dnešní politici "SMART". A myslí si, když to lijí občanům do hlav prostřednictvím tisku, jak nejsou smart.

  Vloženo 21.9.2017 07:24:24

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Krásně jste to vysvětlil. Přijde mi to podobné, jako kdybyste říkal, proč lidé používají emaily, když jim zprávy mohou tak jako dřív nosit holubi.

   Vloženo 21.9.2017 09:02:05

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Pane Ťunťo, chtěl jsem tím jenom sdělit, že není se potřeba chlubit něčím, co již bylo běžné před 50 lety a vydávat to za chytrost - smart.

    Vloženo 21.9.2017 14:03:31

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     No já vám nevím, nevšiml jsem si, že by vyváželi jen plné popelnice, nebo odpoadkové koše, u nás prostě jezdí pravidelně bez ohledu na to, zda jsou plné, nebo poloprázdné. Ale možná to u vás máte jinak truhlíku.

     Vloženo 21.9.2017 15:42:03

    • Martina 

     Reagovat

      

     Kde mají odpadkové koše s plovákem?

     Vloženo 21.9.2017 17:07:03

     • Milevšťák 

      Reagovat

       

      Jste opravdu technicky nadaná. Zakládá se totiž na stejném principu. Místo mechanického plováku je "smart" čidlo, které se již používá také dobrých 50 let.

      Vloženo 21.9.2017 20:29:59

      • Martina 

       Reagovat

        

       Děkuji, zřejmě nerozumíte psanému slovu. Princip plováku chápu, nedělejte si o mou technickou nadanost starost. Ptám se, kde mají odpadkové koše s plovákem.

       Vloženo 21.9.2017 22:01:54

       • anonymní čtenář 

        Reagovat

         

        Když chápete, tak se neptejte. Jestli nechápete, gůglujte.

        Vloženo 22.9.2017 13:54:24

        • Martina 

         Reagovat

          

         Tak ještě jednou. Chápu princip plováku. Ptám se, kde mají koše s plovákem. Tzn., ne, že nechápu, ale nevím. Moc vám děkuji za reakce na příspěvek, typické vyhýbání se, nevíte nic, jen tady hloupě tlacháte.

         Vloženo 22.9.2017 14:19:14

      • anonymní čtenář 

       Reagovat

        

       Milevšťáku, to jseš opravdu tak natvrdlej?

       Vloženo 22.9.2017 07:32:57

       • Martina 

        Reagovat

         

        Je

        Vloženo 22.9.2017 14:25:57

  • Martina 

   Reagovat

    

   Smart příspěvek:)

   Vloženo 21.9.2017 09:31:11

 • mojmír 

  Reagovat

   

  Chytráčkové v kravatách, spíše nás učte obyčejné lidské slušnosti !
  V Milevsku a okolí je nám "smart idea" dost hovno platná.
  Spíše by to chtělo nejdříve kvalifikovaná pracovní místa. A né vydělávat na lidské slabosti!
  (p. Stránská a p. Hrochu. Když je autor příspěvku z vašeho krajského úřadu).

  Vloženo 20.9.2017 23:05:50

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Obyčejné lidské slušnosti vás měli naučit doma.

   Vloženo 21.9.2017 08:58:58

   • mojmír 

    Reagovat

     

    A to je slušné, když nás někdo z Krajského úřadu Jihočeského kraje ohlupuje citací z konference, v níž uvádí jména konkrétních firem, které se snaží vydělat na trendu Smartcity ? Ten nám v Milevsku a okolí ještě hezkých pár let bude málo platný.
    P. Stránská je hejtmanka JK, a P. Hroch má na zodpovědnost "venkov". A já to zažívám na vlastní kůži, že jsou zde problémy daleko jednoduší a podstatnější, než je odvádění pozornosti od nich pomocí nových módních témat.
    Nekritická bázeň před našemi politickými zástupci, není přece neslušnost.
    Zatím naše mamka, které je hodně přes 80 let, dobrovolně sbírá odpady v lese a okolí silnic. A já také. Tak nevím, jakou mojí neslušnost máte na mysli.

    Vloženo 22.9.2017 16:58:01

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     Jen reaguji na váš komentář chytráčkové v kravatách spíše nás učte obyčejné lidské slušnosti. Vás, je i mně to měli naučit doma.

     Vloženo 22.9.2017 19:29:01

     • mojmír 

      Reagovat

       

      Ano, v pohodě. Sám jsem někdy dost kritický, ale co je to neslušnost? Slušnost je obsah a ne forma! Tedy to jak věci opravdu jsou, a ne jak je prezentují a přikrašlují politici, podnikatelé. Naštěstí nyní žijeme v otevřené společnosti. Tak klidně vyjadřujte sám sebe. Je to demokratická diskuse.
      Co myslíte slušností Vy, to přesně není jasné. Stačí když nás budou doma učit- NEBÁT SE, A NEKRÁST. A kritickému myšlení. Nedat se strhnout davem, politiky a reklamou. Sám jste slušný, když jste takto odpověděl.

      Vloženo 25.9.2017 14:56:08

      • Martin 

       Reagovat

        

       Jsem to pořád já anonymní čtenář, který s Vámi diskutuje, jen přišlo vhodnější uvést také alespoň křestní. Samozřejmě máte pravdu, možná jsem reagoval trochu podrážděně, ale přijde mi, že u většiny lidí vyvolává slovo smart otevření kudly v kapse. Ono když se o to začnete zajímat, tak zjistíte, že pár evropských měst tím poskytne větší komfort a ušetří pár korun svým občanům. Tady je to považováno za nástroj zbohatnutí pár jedinců. Ano, určitě se najdou neslušní, kteří se toho chytnou a budou se snažit zneužít dotace a další a další, ale jsou tam také ti, kteří za tím vidí pokrok dál a kteří se na smart rozhodně nechtějí obohatit. Tak to bohužel chodí a nástroj jak pdhalit kdo je kdo neznám. Jen si říkám, že se všeobecnou nedůvěrou v kohokoliv a v cokoliv, by nikdy nic vytvořeno nebylo. Sám se o slušnost dost snažím, vštěpuji ji svým dětem, ale hodnotit sám sebe neumím. Snad jen, snažím se.

       Vloženo 26.9.2017 07:05:47

       • mojmír 

        Reagovat

         

        Ve všem s Váma takto souhlasím. V MN občas píši o demoracii a architektuře pod pným jménem. Zde je to poněkud problematické, protože nám odpovídají lidé většinou anonymně, a často nevěcně a zle (i osobně).
        Ale kdyby ta moje první reakce měla poškodit P. Stránskou, tak bych trochu neslušný byl. Moje osobní podněty (veřejné ve prospěch celku, ne osobní) v Milevsku p. Stránská vyřídila na rozdíl od P. Hrocha v Kovářově ( a jednodušší), na sto procent. A osobně ji věřím. Jenže v politice je to těžký kompromis.

        Vloženo 28.9.2017 18:19:30

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace