banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • ABC spotřebitele pro seniory - aneb jak se vyznat

  pondělí 16.9 10:00 - Písek, Senior Point - klubovna DFŠ

  Přednáška Sdružení českých spotřebitelů a Poradny při finanční tísni.

 • Jiří Smrž

  pondělí 16.9 18:00 - Farní charita Milevsko

  Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Debatu o změnách v českobudějovickém parku Dukelská provázely ostré výměny názorů

Debata o obnově parku , Autor: Jana Urbanová

Debata o obnově parku     Autor: Jana Urbanová

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Plánovaná obnova parku v Dukelské ulici byla hlavním tématem setkání, které proběhlo včera v podvečer. Iniciátoři veřejné debaty svolali akci přímo pod stromy v parku. Chtěli si vyslechnout nápady občanů na úpravy parku i jejich připomínky. Na současný stav parku upozornili radnici před několika týdny členové iniciativy Akční Budějčáci. Rada města jim dala za pravdu a na svém posledním zasedání schválila vypsání veřejné zakázky.

 

O nové podobě parku přišla v pondělí v podvečer debatovat přibližně třicítka lidí. Většinou šlo o obyvatele okolních domů nebo občany města, kteří parkem denně procházejí a jeho osud jim není lhostejný. Přes opatrný začátek se nakonec diskuze nesla ve velmi emotivním duchu. Názor střídal názor, lidé se navzájem překřikovali a nechyběla ani sprostá slova. "Udělejte tady veřejné záchody, po svém psovi si to uklidím, ale tady jsou i lidské výkaly, jděte se podívat do keřů," zněl jeden z názorů. "Chtělo by to prosvětlit, je to tmavé," dodal další z diskutujících. "Jenom ne kytky. Denně chodím přes Senovážné náměstí, kde každý den sedí paní a pořád to pleje a pořád to vypadá jako džungle," přidal svůj pohled mladý muž. Nadávalo se i na hluk. „Pro mě park je něco odpočinkového. Tohle je strašné, my se tady neslyšíme mezi sebou a ty chudáci děti budou hluché," rozčiloval se další muž. Ozývaly se ale i názory proti obnově. „Jakákoliv změna, která tu byla je vždycky k horšímu. Proč chcete utrácet nějaké peníze a nenecháte to jak to je? Vždyť to nikomu nevadí jak to funguje už 50 let," křičel jeden z příchozích.

Jedním z hlavních cílů obnovy parku Dukelská bude možnost snadnějšího přístupu k řece. Park by měl také obsahovat dostatek vegetace a městského mobiliáře pro volnočasové využití. Zakázka na novou podobu parku se vypisuje už tento týden. "Architekti se sem přijedou podívat, do konce června budou přemýšlet a my jim pošleme vyplněné dotazníky. Návrhy budou dělat celý červenec a srpen. V září a říjnu se udělá sezení s návrhy a vybral by se vítěz," upřesnil další postup předseda městské komise pro architekturu a urbanismus Miroslav Vodák. Smlouva na konečný projekt se podle něj bude podepisovat v lednu příštího roku.

Mezi diskutující zavítal i náměstek primátora Ivo Moravec, aby si poslechl názory občanů. "Někdo mluví klidným hlasem, prezentuje svůj názor, někdo přišel už naštvaný, ale jsem velmi potěšený, že přišlo tolik lidí a zejména jsou to lidé, kteří tu kolem bydlí a záleží jim na tom, co se děje za jejich dveřmi a ploty," ocenil účast Moravec.

Revitalizace parku Dukelská vyjde městskou kasu na 20 miliónů korun. Samotná realizace vítězného návrhu proběhne v roce 2021.

Diskuse k článku - 3 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • - 

  Reagovat

   

  Nevidím na současné podobě parku nic extra špatného, co by vyžadovalo úpravy za miliony. Stejně tak nechápu, proč zase uvažuje o překopání náměstí u kulturáku na Vltavě, které je téměř nové. Je plno horších míst. Třeba na křižovatce Mánesova / Lidická býval krásný vodotrisk s plastikou labutí. Nyní rozpadlá ostuda. Hned vedle cestou od Polikliniky JIH je ulice U Malše samá díra. Chudáci pacienti si v sanitce vytřesou duši. Podobně jako B.Němcové, kde je výjezdové místo záchranky a hlavní trasa do nemocnice. Nechtěl bych být doktorem, co se na té rozbité cestě snaží v sanitce někomu trefit do žíly.

  Vloženo 12.6.2019 22:31:19

 • Zahradník 

  Reagovat

   

  Tak to je tedy při pohledu na snímky jasné, že schůzka splnila svůj účel...

  Vloženo 11.6.2019 14:22:52

 • jan 

  Reagovat

   

  Tyhle akce aktivistů se začínají zvrhávat. Nechci se dočkat toho, že budou demonstranti v ulicích zapalovat auta a ničit výlohy jako v Paříži. Nějak se nám ta demokracie zajídá.

  Vloženo 11.6.2019 13:41:54

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace