banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Život v právu

  středa 18.9 10:00 - Písek, Senior Point - klubovna DFŠ

  Cyklus přednášek s Mgr. Jaroslavem Hávou - dlouholetým soudcem Okresního soudu v Písku.

 • Drahá legrace

  středa 18.9 19:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

  Divadelní představení.

Zobrazit všechny události
 

Do Bukovska se po letech vrátí heligonkáři. Bude se také soutěžit o nejlepší štrúdl

DOLNÍ BUKOVSKO - V Dolním Bukovsku se v neděli 26. března po téměř čtvrtstoletí znovu sejdou heligonkáři. Pro znovuobnovení zaniklé tradice pravidelných setkání hráčů na tyto takzvané melodeony se obecní kulturní zařízení městyse rozhodlo na přání veřejnosti a díky podpoře Jaderné elektrárny Temelín.

„Zaznamenali jsme rostoucí zájem o tuto přehlídku. Spojili jsme se proto s Pavlem Vokůrkou ze Ševětína, který sám hraje na heligonku a podobné koncerty také pořádá. Využili jsme tedy jeho zkušeností. Díky finanční pomoci elektrárny jsme si pak mohli dovolit uspořádat akci většího rozsahu a pozvat více hráčů na tento hudební nástroj. Pokud se tato akce osvědčí, budeme v ní určitě v dalších letech pravidelně pokračovat,“ uvedla vedoucí Obecního kulturního zařízení Městyse Dolní Bukovsko Zdeňka Hanousková.

V sále Kulturního domu v Dolním Bukovsku se posluchačům od 14 hodin představí minimálně desítka heligonkářů z celého Jihočeského kraje. Součástí přibližně tříhodinového programu bude také soutěž O nejlepší jablečný štrúdl.

„Soutěž bude anonymní a přihlásit se může kdokoli. Podmínkou je, že svůj výrobek, tedy jednu nohu štrúdl dlouhou cirka 30 centimetrů, přinese nejpozději třicet minut před začátkem akce. Porota sice vyhlásí jediného vítěze, odměněn ale bude každý soutěžící,“ poznamenala Z. Hanousková.

Starosta Dolního Bukovska František Mazanec v této souvislosti ocenil význam Oranžového roku zaměřeného na podporu sportovních, kulturních a společenských akcí pořádaných městy a obcemi v okolí temelínské elektrárny.

„Oranžový rok jedním z nástrojů, jak udržet na vesnicích tradice a také nové tradice zavádět. Oranžový rok zvyšuje kvalitu kulturního života našich obyvatel a je tak velmi důležitou součástí kultury celého regionu. Troufám si říci, že je téměř nepostradatelný pro spolkový a společenský život obce,“ konstatoval starosta.

Městys Dolní Bukovsko je vzdálený zhruba 25 kilometrů na sever od Českých Budějovic. Dolní Bukovsko má přibližně 1 500 obyvatel. Součástí městysu je vedle Dolního Bukovska ještě sedm místních částí s necelými 400 obyvateli, Sedlíkovice, Pelejovice, Radonice, Hvozdno, Popovice, Bzí a Horní Bukovsko.

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • ani 

  Reagovat

   

  Dobrý počin - držím palce ať se akce vydaří - a chválím ...kde se dají zajistit vstupenky ??

  Vloženo 21.3.2017 11:04:29

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace