Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Tři sestry

    pátek 18.10 19:00 - Prachatice, Hotel Park

    Koncert.

  • Drátkování bedrníků s Petrou Dudákovou

    pátek 18.10 17:00 - Vodňany, U Lípy

Zobrazit všechny události
 

Dokumentární kresby z blat připomene nová výstava v Jihočeském muzeu

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Unikátní dílo Aloise Terše představuje v rámci nové výstavy nazvané Obrázky z Doudlebska a Zbudovských Blat Jihočeské muzeum. Expozice připomíná třicet let od úmrtí tohoto českobudějovického učitele a autora dokumentárních kreseb. Výstava začíná 16. června a navštívit ji můžete do 27. srpna.

"Učitel a amatérský výtvarník Alois Terš dokumentoval na přelomu 30. a 40. let minulého století pod vlivem Aloise Moravce a Ladislava Stehlíka lidovou architekturu Doudlebska a Zbudovských Blat. Některé stavby zachytil doslova v hodině dvanácté, krátce před tím, než podlehly přestavbám nebo byly zbořeny," říká garantka výstavy a etnografka Jihočeského muzea Hana Soukupová. Návštěvníci budou mít také jedinečnou možnost nahlédnout do skicáků Aloise Terše. Pro srovnání s dnešním stavem míst, která Terš zachytil ve 40. letech 20. století, pak připravil Petr Luniaczek soubor svých fotografií. 

Teršův výtvarný archiv zahrnuje především jeho skicáky, do kterých kreslil na různých místech kraje, a to v okolí Trhových Svinů a Zlivi, v Českých Budějovicích, na Vodňansku a Písecku nebo na Šumavě. Jde o celkem 18 sešitů. Koncem 70. a na počátku 80. let se k nim Terš vrátil a na základě starších kreseb vytvořil pro výstavní účely několik cyklů, převážně z Doudlebska a Zbudovských Blat. 

Na výstavě představuje muzeum jak jeho původní kresby, tak i novější varianty, například výbor z velkých kartonových tabulí na téma doudlebská řemesla nebo obrazy ze Zbudovských Blat

Otevřeno je denně kromě pondělí od 9 do 17.30 hodin. Za vstupné zaplatíte 25 a 15 korun.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace