banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Noční prohlídka města Vimperk

    středa 17.7 20:00 - Vimperk, sraz na parkovišti u parku (Auto JaMra)

    Noční komentovaná prohlídka s průvodcem.

  • Eliška Kotlínová - Písecké kulturní léto 2019

    středa 17.7 19:00 - Písek, Palackého sady

    Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Extremisté se na Máj přece jen dostali

 Autor: https://www.facebook.com/groups

    Autor: https://www.facebook.com/groups

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Extremisté a neonacisté měli na dnešní sobotu 6. července připravenou akci s jasným scénářem - vyvolat konflikt. Do krajské metropole svolávali extremistické skupiny z Česka, Německa a dalších zemí. Vše mělo vypuknout v 16 hodin, ale policisté obsadili celé České Budějovice. Připravená byla veškerá technika včetně vodních děl.

Policisté jim zabránili hromadnému průvodu z centrálního budějovického náměstí na sídliště Máj. Dvěma desítkám lidí byl policisty zakázán vstup na určitá místa v Českých Budějovicích. Šlo o ty, kteří měli u sebe zbraň. Někteří extremisté  se snažili zformovat v jiné části města a na sídliště Máj dojít.

Zvrat nastal po šesté hodině večer. Ve středu sídliště Máj, zejména ulicích A. Barcala a J. Bendy se začaly srocovat desítky obyvatel. Právě tam před týdnem vypukl největší konflikt s policisty. Asi sto protiromských demonstrantů se dostalo do blízkosti sídliště Máj. Někteří vykřikovali na policisty výrazy nesouhlasu. Dokonce i mezi obyvateli sídliště bylo několik dalších skupinek radikálů, nad hlavami jim zavlála vlajka. Policisté okamžitě neprodyšně uzavřeli vstup do ulic, kde žije nejvíc Romů. Na sídliště přijeli policejní těžkooděnci, přijeli policisté na koních. 

Po půl hodině bylo slyšet z davu skandování hesel: "Čechy Čechům!", "Kdo nepracuje, ať nejí!" a "Podporujete parazity!" Policejní kordon měl vše pod kontrolou. Hlídal odstup davu od ulice V. Volfa.

Na náměstí Přemysla Otakara II. šel v čele protiromských demonstrantů neonacista Jaromír Pytel přezdívaný DJ Ferda, bývalý tajemník českobudějovické buňky Dělnické strany.

V půl sedmé v ulici Antonína Barcala bylo už 400 lidí, někteří z nich maskovaní extremisté. Skandovali Čechy, Čechům! Úředník magistrátu přijel neoznámené shromáždění rozpustit. Bylo rozhodnuto, že pokud shromáždění neuposlechne výzvy, bude následovat zákrok policie.

Z davu vyletěl kámen směrem na policisty. Situace se začala dramatizovat. Policie poté, co na ni dav zaútočil, zasáhla. Těžkooděnci použili taktické výbušky, zadrženi byli čtyři nejagresivnější demonstranty. Demonstranti házeli kameny a láhve. Zasahovali policisté na koních, těžkooděnci používali slzný plyn. V sedm hodin policisté vytlačili demonstranty od multikina Cine Star, dál od sídliště. Na místě zůstalo velké množství policistů i policejní technika. Dalších asi 200 lidí bylo policisty zatlačeno na sousední sídliště Šumava.

Policie v půl osmé večer dál vytlačila extremisty směrem do centra města. Zdá se, že se policistům oproti minulému týdnu podařilo splnit záměr neonacisty a rasisty nepustit na sídliště Máj. Zadržela velké množství extremistů.  Podle informací ČTK byli lehce zraněni tři lidé. 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace