Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Houbařská poradna s Pavlem Špinarem

    Úterý 24.9 17:00 - Soběslav - Rožmberský dům

  • Lidské tělo: pohybový aparát

    Úterý 24.9 18:00 - Tábor - knihovna pro dospělé

    Anatomie pohybu - přednáška

Zobrazit všechny události
 

Guvernér státu Missouri ocenil spolupráci s Jihočeskou univerzitou

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Nečekaného vyznamenání se dostalo Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Guvernér státu Missouri v USA ocenil v oficiální proklamaci čtvrt století trvající spolupráci Jihočeské univerzity a University of Missouri.

Příjezdy zahraničních profesorů na Ekonomickou fakultu Jihočeské univerzity jsou již zcela běžnou součástí akademického života. Letošní návštěva profesora Jamese Sanforda Rikoona z University of Missouri však byla přece jen zcela výjimečná. „Jednak jde o významného a světově uznávaného odborníka v oblasti sociologie venkova, oblíbeného pedagoga několikrát oceněného studenty ‚zlatou křídou‘ pro nejlepšího učitele, ale zároveň je Sandy velmi lidský a od našeho prvního setkání má opravdu vřelý vztah Jihočeské univerzitě a Českým Budějovicím,“ vysvětluje proděkan Ekonomické fakulty Miloslav Lapka.

Právě se současným proděkanem pro vědu Miloslavem Lapkou, vedoucí katedry Evou Cudlínovou a Josefem Maxou z Katedry regionálního managementu spolupracuje americký profesor už dvacet pět let. „Za tuto dobu vznikla řada společných projektů a vědeckých publikací, ale došlo i k výměnným pobytům studentů, nemluvě o řadě diskusí a nápadů, konferencí i zdánlivě obyčejných dnů spolupráce,“ doplňuje proděkan Miloslav Lapka.

Profesor Rikoon však měl letos v České republice ještě jedno významné poslání. Zástupcům Jihočeské univerzity předal slavnostní proklamaci guvernéra Erica R. Greitense s oficiální velkou zlatou pečetí státu Missouri. „S ohledem na to, že za dvacet pět let prokázali účastníci vysokou míru vzájemné důvěry, respektu a profesionality, tímto nyní vydávám tuto proklamaci o dvacet pět let trvající spolupráci Jihočeské univerzity a University of Missouri a na důkaz toho stvrzuji tuto listinu svým podpisem a velkou pečetí státu Missouri,“ uvádí mimo jiné ve své proklamaci guvernér Greitens.

Spolupráci mezi oběma univerzitami ocenil i kancléř americké univerzity Henry C. Foley v oficiální listině s pečetí University of Missouri, Columbia. „Na této americké univerzitě, se kterou už od roku 1992 spolupracujeme, studuje třicet pět tisíc studentů a zaměstnává více než třináct tisíc akademických a technických pracovníků. Svým rozsahem a kvalitou patří mezi významné hráče amerického Středozápadu,“ doplňuje pamětník začátků spolupráce mezi oběma univerzitami Miloslav Lapka.

„Takových dlouhotrvajících svazků s vynikajícími kolegy si velmi vážíme. I přes to, že Ekonomická fakulta slaví v letošním roce teprve desetileté výročí od svého vzniku, spolupráce našich pedagogů s kolegy z velkých a významných univerzit je mnohem delší, jak dokazuje i tento konkrétní příklad,“ vyzdvihuje význam dlouhodobé spolupráce děkan fakulty Ladislav Rolínek. „Ocenění od guvernéra je pro naši univerzitu čest a díky kolegům docentce Cudlínové a docentu Lapkovi jsme určitě jednou z mála, ne-li jedinou takto vyznamenanou vysokou školou u nás,“ uzavírá děkan Ladislav Rolínek.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace