Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Vojenský den 2019 v Libořezích

    sobota 20.7 9:30 - po celé obci Libořezy

    Účastnit se budou kluby vojenské historie s dobovou technikou, uniformami a vybavením převážně z druhé světové války.

  • Malý princ - pohádka Víti Marčíka pro celou rodinu

    sobota 20.7 15:00 - Suchdol nad Lužnicí, Na farní zahradě

    Pohádka.

Zobrazit všechny události
 

Houbařská sezóna je v plném proudu. Pozor na záměnu jedovatých hub

JIŽNÍ ČECHY – Jižní Čechy jsou tradičním rájem houbařů. Také letos se houbařské žně pomalu rozbíhají. Podle slov mykoložky Libuše Kotilové rostou houby zatím jen místně: „Není to tak, že můžete zaběhnout na pět minut do lesa a přinést košíky plné. Rostou zatím jen na některých místech.“

V lesích ještě můžete najít hřiba dubového, ale na jeho místo už nastupuje oblíbenější hřib smrkový. Oblíbené jsou také letní holubinky, které je ale potřeba se naučit znát: „Holubinky jsou velmi pestrá skupina hub, člověk musí získat cvik při jejich sbírání a rozlišování,“ dodává Libuše Kotilová.

V borových lesích můžete najít také lišky a sluky, ve vyšších polohách ještě syrovinky. Zhruba tři týdny také roste smrtelně jedovatá muchomůrka zelená. „Jedna houba stačí k otrávení dvou lidí,“ varuje mykoložka. Je nazelenalá, ze spodu klobouku má lupeny, okolo nohy „sukýnku“ a u země vyrůstá z takzvaného „kalichu smrti“.

Další nebezpečnou houbou, kterou můžete snadno zaměnit, je muchomůrka panterová, známá spíš jako muchomůrka tygrovaná. Je velmi podobná masáku, na rozdíl od něj má ale „sukýnku“ hladkou. Muchomůrka tygrovaná může způsobit průjmy, ale také halucinace. Po jejím požití je nutné lékařské ošetření.

Při sbírání hub platí vždy pravidlo předběžné opatrnosti – když si nejsme jistí, o jakou houbu jde, nesbíráme ji.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace