Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Black and white

    neděle 18.8 19:00 - Veselská ozvěna, kostel v Zálší

    Koncert.

  • Strakonický drak

    neděle 18.8 10:00 - Strakonice, Lávka u pivovaru

    Závod dračích lodí na Otavě.

Zobrazit všechny události
 

Jaký je smysl utrpení v lidském životě, na to se ptá výstava Barbory Bálkové

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Odvrácená strana ráje, takový je název nové výstavy v Galerii Mariánské. Autorkou je Barbora Bálková, která zde představuje prostřednictvím fotografií a prostorových instalací, jaký smysl má v životě bolest a utrpení. Je bolest posunem k něčemu hlubšímu, k sebepřijetí a lásce?

 

Vystavená díla reflektují několik okruhů, v nichž je lidské jednání původně motivováno ideou individuálního či kolektivního „dobra“. V realizaci určité vize mohou vzniknout ucelené společenské systémy nebo tolerované vzorce chování, v nichž je „dobro“ postavené často na pomatených hodnotách, jež mohou vyústit v život na úkor druhého.

Naše tendence vytvářet si ráj se tak mohou stát peklem pro jiné a nakonec v důsledku opět i pro nás. Průvodci na cestě do tohoto pekelného ráje jsou vedle ideologie také pomatenost, egoismus a nejčastěji prachobyčejná lenost.

Barbora Bálková je ale přesvědčena, že svět je založen spíše na principech kreativního růstu, že bez pozitivních kvalit nic nespěje ke zrodu, k vývoji, ani trvání. I lidské konání vnímá jako primárně naprogramované k inklinaci k dobru. Doufá proto, že i negativní zkušenost může zafungovat jako odrazový můstek k pozitivní změně. Jako by člověk musel nejprve ztratit ráj, aby ho mohl zase najít.

Kurátorkou této výstavy je Blanka Chocholová. Expozice bude k vidění do konce května.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace