Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • On lâche les chiens (FR) + Accident Instantané (FR)

  neděle 21.7 20:00 - Tábor, Stánek (Žižkovo náměstí)

  Koncert.

 • S muzeem v přírodě

  neděle 21.7 8:00 - Písek, sraz Svatotrojický hřbitov

  Ornitologická procházka.

Zobrazit všechny události
 

Jen ne přímou demokracii?

Není náhodou, že na třetí a čtvrté příčce za hnutím Andreje Babiše, jehož voliči podle všeho chtějí silného vůdce, se umístily ve volbách do sněmovny dvě volební strany, které daly voličům naději na prvky přímé demokracie – obecné referendum o otázkách důležitých pro celou zemi, přímou volbu starosty ve své obci a odvolatelnost, pokud politici nějakým excesem důvěru pozbydou. (A že jich bylo!) Řeč je o Straně přímé dekokracie Tomia Okamury a Pirátech. Už skoro třicet let posloucháme od politiků, že jsme bohužel svou úrovní a vyspělostí ještě nedospěli k tomu, aby nám „zbraň" obecného referenda svěřili do rukou. Zatímco oni jsou samozřejmě dost vyspělí na to, aby toto stádo nedouků řídili.


Návrh zákona o obecném referendu z pera komunistů se ostatním stranám podařilo na celé minulé volební období ve sněmovně „zaparkovat" (jak technologové moci říkají), aniž by se dostal na program jednání. Dalo by se to snad i omluvit, kdyby účelem bylo, aby vláda vlastním návrhem komunisty předběhla. Ale ani to se nestalo.

Teď tedy máme na bronzovém stupni jedny zastánce přímé demokracie a hned na bramborovém stupínku dýchají na záda vítězům další. No schválně - co tím asi chtěl volič říci? Nejspíš to, že kdyby se náhodou chtěla odtrhnout Morava od Čech, očekáváme, že o tom proběhne legitimní všelidové hlasování a nikoliv, že iniciátory nápadu představitelé státní moci šoupnou do vazby jako to vidíme ve Španělsku. Že pro jistotu dostanou média pod státní dohled, což vidíme jako snahy zase jinde. A obě země o sobě tvrdí, že jsou demokratické.

Vycházející politické hvězdě Pirátů už přichází podle dnešních zpráv varování od padesáti pisatelů, že přímá demokracie může být ohrožující pro samotnou demokracii. Vypadá to ale, že podstatně víc ji ohrožuje svými tvořivými výklady Ústavy sám prezident. Včetně rozdílných přístupů podle své libovůle, když po Bohuslavu Sobotkovi chtěl 101 oveřených poslaneckých podpisů, než ho jmenoval premiérem, kdežto u Andreje Babiše dává najevo rozhodnutí jmenovat ho rovnou – protože prý má velký náskok a je úspěšný podnikatel.

Vůbec by proto neškodilo mít propracované nástroje přímé demokracie po ruce, aby občané mohli kdykoliv po získání dostatečné podpory dát najevo, co si přejí nebo nepřejí. Ono to začíná už v obcích, když se zeptáte, zda mají participativní rozpočet, kde mohou lidé o části obecních peněz sami rozhodovat.

SPD a Piráty voliči tedy i s očekáváním přímé demokracie vystřelili vzhůru. Na tom, zda dokáží tyto své sliby splnit, nejspíš závisí to, zda se na výsluní udrží nebo se stanou jen kometou, která po čase zhasne. Jako se to stalo Unii svobody, Věcem veřejným a dalším, kteří lidem dali marnou naději na změnu a sotva se pak ve sněmovních palácích zabydleli, na své sliby rychle zapomněli a začali se starat hlavně o sebe.

Diskuse k článku - 46 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky |  1 2 Starší příspěvky »
 • Dita 

  Reagovat

   

  Redbule, já si tedy jinou cestu než že v tom marasmu, který popisujete, nějaký názor přímou demokracií vyjádřený převládne, neumím představit. Jak byste chtěl nadiktovat tomu národu nesvéprávných tupohlavů, které jste popsal, nějaký chytrý recept? Čí? To se máme připojit jako kolonie k Německu nebo Rakousku, kde jsou asi podle vás lidi vyšší kategorie?

  Vloženo 4.11.2017 14:47:14

  • Luca 

   Reagovat

    

   Češi nejsou na demokracii zralí. Bohužel.

   Vloženo 4.11.2017 17:14:05

   • Puca 

    Reagovat

     

    Vy asi budete když to tak víte.

    Vloženo 4.11.2017 17:53:22

    • Pevná ruka 

     Reagovat

      

     Já si naopak myslím, že jsme zralí na komplet přímou demokracii a ten Augiášův chlív vymeteme raz dva.

     Vloženo 4.11.2017 23:33:55

     • haha 

      Reagovat

       

      pevná ruka, komouš, zaperlil. Bohužel demokracie pevnou ruku nemá, prot jsme vás nevymetli.

      Vloženo 5.11.2017 11:51:18

   • Vladimír Sobotka 

    Reagovat

     

    Zamysleme se tedy, na co jsou Češi zralí, když nejsou zralí na demokracii. Přitom ideální demokracie ještě nebyla nikde kromě zcela malých společností někde v pralese. Češi už zažili mnohé a a o demokracii představu mají dostatečnou. Pokud jde o rozhodování, zda demokracie ano či ne, jsou rozhodně pro ANO a vědí, o čem mluví. Je falešný argument, že přímá demokracie by byla zneužita. A to vzhledem k tomu, že vidíme, jak je zneužíváno všeho ostatního. Komunismu, socialismu, kapitalismu, lidských práv, justice, policie, prostě všeho. Vidíme-li, jak všechno ostatní selhává, je čas zkusit přímou demokracii. Která má tu přednost, že se ji občané brzy naučí správně používat, jakmile ji budou mít v rukou. Je to jako s jízdou na kole nebo řízením auta - nenaučí se to ten, kdo kolo nebo auto k učení nemá. Přestože i na kole či v autě si člověk může rozbít hubu. Když současná zastupitelská demokracie selhala a změnila se na demokracii předstíranou, je skutečně a naléhavě čas zkusit demokracii přímo. Kterou se občané rychle a rádi naučí. Samozřejmě i v přímé demokracii je důležité a zásadní naučit se odolávat mediální manipulaci a vrátit médiím ztracenou nezávislost.

    Vloženo 11.2.2019 18:45:52

 • redbul 

  Reagovat

   

  S přímoou demokracií v případě levicově smýšlejících a hádavých Čechů bych byl velice opatrný. Okamura, který vyhrožoval Českému rozhlasu zakázem kritiky jeho osoby a strany, kdyby zísal moc ukázal by nám přímou demokracii, že bychom se divili. A Piráti to jsou novodobí pionýři a svazáci. Národ, 28 let po listopadu, neví kterou cestou se má ubírat. Komunistická stádnost mu nebyla pochuti a pravicový individualismus už vůbec ne. Většina by se nejraději žila za peníze druhých. Svěřit takovým přímou demokracii by byla katastrofa. Bohužel falešní komunističtí (pravičáci) kteří tady po listopadu s komunisty a levičáky vládnou nejsou o nic lepší. Zná někdo recept jak se z této šlamastyky, ke spokojenosti všech, vymanit?

  Vloženo 4.11.2017 14:24:52

  • Entroslav 

   Reagovat

    

   Po vstupu do socialistické, papírově rovnoprávné EU, mohutně podporující nemakačenka na úkor ostatních, čemuž mnozí (i makačenka) nepochopitelně div ne freneticky tleskají, je jakákoliv rada drahá. V této situaci žádný velký manévrovací prostor není, ať u nás bude vládnout ten či onen..

   Vloženo 4.11.2017 17:00:34

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Znám recept jak se stohoto bordelu vymanit.Dát to znovu komunistům.

    Vloženo 5.11.2017 18:20:29

    • dobré ráno 

     Reagovat

      

     Už jste se probudil? Oni to, podle vás, komunisté u nás v ruce nemají! Tak schválně, kolik nekomunistů, nesvazáků a neexponentů minulého režimu dnes rozhoduje o politcké situaci v České republice? Žádní nebo zanedbatelný počet. Tak kterým komunistům byste to chtěl předat, těm Falmerovým na čele se Semelovou, Skálou, Grebeníčkem a dalšími? Vždyť vinou jejich předků jsme tam kde jsme.

     Vloženo 6.11.2017 12:15:44

  • Týpek středního věku 

   Reagovat

    

   Plně s Vámi souhlasím, chtěl jsem napsat něco hodně podobného, ale vy jste to dokázal napsat slušně, což by mi asi dělalo problém...

   Vloženo 5.11.2017 10:26:17

 • Daniel 

  Reagovat

   

  Dnes s autorkou spíše souhlasím.Myslím si že volby ani nebyly u nás moc cinknuté ve prospěch ČSSD,ODS,TOP 09,KDU a STANu,byl tam sice při sčítání nějaký plánovaný výpadek,ale nic moc se prý neprokázalo,někde snad byly akorát vyhazovány lístky pro SPD,tak možná 3 nebo 4 procenta hlasů to pravděpodobně SPD ubralo.Naštěstí u nás zatím nefunguje tzv. korespondenční hlasování.U sousedů v Rakousku tyto statisíce korespondenčních hlasů z Bruselu výrazně ovlivnily volby v neprospěch strany Svobodných.Tam jsou z toho dost nešťastní,hlavně z prezidentské volby,tam to bylo zfalšované až moc ve prospěch toho zeleného probruselského extremisty.Není to zatím ale nic proti Španělsku,tam prounijní demokratičtí radikální politici nechávají střílet gumovými projektily do lidí.

  Vloženo 3.11.2017 22:54:44

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  kdyby mohli volby neco zmenit, davno by je zakazali. Jen hlupak hlasujici pro sve ´vladare´ kterym dobrovolne propujcuje moznost urcovat pravidla ziti si mysli ze jeho hlas zlepsi zivotni uroven. Uz jen to ze musime nekoho zvolit preci narusuje princit demokracie. Toto vse je jen vypln mezi 2 a 3 svetovou valkou. Clovek ktery premysli o duchodech a zajisteni do budoucna a hlta ty lzi kterymi se strany prezentuji je chory na hlavu a neuvedomuje si co vse se udalo za poslednich 100 let. Smutne opravdu. Jak by rekl clovek moudry...boze,do ceho jsi tu dusi dal. Je mi jedno jaky zmetek na te vladarske zidly sedi, mrzi me ze existuji lide kteri chteji aby jim nekdo vladl a urcoval pravidla ziti. Tak nezijte ;)

  Vloženo 3.11.2017 18:04:06

  • Martin 

   Reagovat

    

   Zmatený blábol a ještě s pravopisnými chybami.

   Vloženo 3.11.2017 19:19:55

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    jen další kverulant uprednostnujici formu nikoliv obsah. klidne at jsou lide bez spetky zdravého rozumu, hlavne když budou umet pravopis :D jiste jste volil pana B.

    Vloženo 3.11.2017 19:40:32

    • Martin 

     Reagovat

      

     Nevolil jsem B. Jen konstatuji, že ten text je zcela zmatený. A to je.

     Vloženo 3.11.2017 23:00:28

     • Entroslav 

      Reagovat

       

      Zmatený je, nikoliv však nepochopitelný. Vím co chtěl pisatel říci. Vy ne?

      Vloženo 4.11.2017 10:54:53

      • Kšandomír 

       Reagovat

        

       Hlavně aby to věděl on.

       Vloženo 4.11.2017 12:18:01

   • ludek 

    Reagovat

     

    Ty seš svými žvásty už dobře známý, ubohý komunistický "vysokoškoláku". Stát je potřeba řídit chytrými a slušnými lidmi. Že se tak, nejen u nás ale na celém světě málokde děje? Buď je takových lidí nedostatek nebo voliči špatně vybírají. A už vůbec by neměli vládnout politici, protože kdo něco umí a něčemu rozumí nepotřebuje žít jako úplatný příživník. O lidské hlouposti hovoří fakt, že právě ti, kteří nejvíce bědují, že mají bídu, jásají nad množstvím politiků kteří žijí z jejich práce. Přemýšlejte o tom!

    Vloženo 4.11.2017 14:39:56

    • Jitka 

     Reagovat

      

     Kdo by měl vládnout, když ne politici? Monarchie?

     Vloženo 4.11.2017 14:48:06

     • Břetislav 

      Reagovat

       

      Zda vládnou politici nebo monarchie, pro občany to vyjde nastejno. Politici i monarchové hledí především zajistit sebe a svoje rodiny. Občany STEJNĚ vždy donutí aby na ně dřeli a jim sloužili.

      Vloženo 5.11.2017 12:00:44

    • Pludek 

     Reagovat

      

     Je až neuvěřitelné, co někdo dokáže vyplodit.

     Vloženo 4.11.2017 19:22:58

     • pludek 

      Reagovat

       

      Viď, Martine. O tobě je známo, že seš vysokoškolák z VUMLu a na tebe nikdo nemá.

      Vloženo 5.11.2017 12:33:43

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     ubohy komunisticky vysokoskolaku?? :D Stát je potřeba řídit chytrými a slušnými lidmi...??? stat je POTREBA RIDIT???! :D z toho zavani troska diskatu ze :) Je třeba ridit ranni stolici pane ;)

     Vloženo 4.11.2017 22:50:23

     • prudič 

      Reagovat

       

      vysokoškoláku Martine, tys na ranní stoluci určitě ještě nebyl a lejno ti tlačí na mozek

      Vloženo 5.11.2017 12:03:55

     • ludek 

      Reagovat

       

      bezdušku, stát jsou lidé a protože většinu z nich je mdlého rozumu jako ty, musí je někdo řídit ve smyslu ovládat, jako auto. Jinak dochází ke karambolům.

      Vloženo 5.11.2017 12:08:30

    • Luca 

     Reagovat

      

     Těch lidí není nedostatek, ale jejich morálka a pud sebezáchovy jim právě brání do té politiky, nebo chcete-li, do té vlády jít. Takže ve finále budou ve vládě právě ti druzí.Jednoduše řečeno.

     Vloženo 5.11.2017 17:27:27

  • Lukas Kolarik 

   Reagovat

    

   Kdyby volby nemohly nic zmenit, strany a hnuti by v nich neutracely stamiliony.

   Vloženo 4.11.2017 08:48:22

 • Martina 

  Reagovat

   

  Pěkně a výstižně napsáno. Děkuji

  Vloženo 3.11.2017 17:36:03

« Novější příspěvky |  1 2 Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace