Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Talkshow s Miroslavem Donutilem

    pátek 19.7 19:30 - Třeboň, sál Aurora

  • Veselská ozvěna 2019 - S písní napříč staletími

    pátek 19.7 19:00 - Drahov, Kostel Nanebevzetí Panny Marie

    Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Jesle? Budějovice zvyšují kapacitu městských jeslí. Tábor podporuje privátní provozovatele. Strakonice plán na jesle vzdaly

Ilustrační foto , Autor: Archiv

Ilustrační foto     Autor: Archiv

AKTUALIZOVÁNO - 31.8.2013 08:52

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Už třetím rokem je velký hlad po umístění v jeslích a školkách. Současné kapacity nestačí. Městské jesle přitom v Jihočeském kraji zachovala pouze města Písek a České Budějovice. Všude jinde byly jesle před lety zrušeny.

Mladé budějovické rodiny od magistrátu už delší dobu chtějí rozšíření kapacity městských jeslí. Město vynaložilo investici 2,3 milionu korun a vybudovalo nové jesle, které od září budou fungovat v Čéčové ulici. 

Jde o zcela nové zařízení, které zvyšuje kapacitu městských jeslí o dvaadvacet míst. Tímto počinem město usnadní dospělým návrat do pracovního poměru. Navíc je jim nabízeno pravidelné hlídání, kdy při volné kapacitě jsou do jeslí na jeden den v týdnu přijímány děti, jejichž rodič pobírá rodičovský příspěvek. „Je možné využít pravidelné i nepravidelné hlídání a pečující rodič nepřichází o nárok na výplatu příspěvku. V minulém roce toho využilo 194 rodičů a z hlídání přešlo 71 dětí na trvalé umístění,“ konstatoval náměstek primátora Petr Podhola.
"V roce 2010 byla původní kapacita jeslí zřizovaných městem pětasedmdesát míst. Od roku 2011 začalo postupné navyšování a k 1. dubnu letošního roku dosáhl celkový počet už sta míst. Od 2. září bude nová kapacita českobudějovických jeslí 122 míst," dodává Petr Podhola.

Město Tábor řeší potřebu péče o děti do tří let vypsáním grantu pro privátní subjekty. Provozovateli poskytuje město dotaci 4000 korun měsíčně na každé dítě, které má trvalý pobyt ve městě a do jeslí přijde minimálně 15 dnů v měsíci nejméně na čtyři hodiny denně.  Provozovatel musí mít přihlášeno minimálně pět a maximálně dvacet dětí. Tyto podmínky se už druhým rokem daří plnit dětskému centru Mufík. To se také ucházelo o městský grant jako jediné. Rodiče k poskytnutému grantu doplácejí v Mufíku 1999 korun měsíčně. Pokud ale dítě nesplní docházku patnáct dnů v měsíci, musí rodiče doplatit i čtyři tisíce navíc, které pak centrum od města nedostane. Město Tábor tak na dvacet dětí v jeslích vynakládá 80 tisíc měsíčně a služba je zajištěna.

Město Písek stojí pobyt jednoho dítěte v městských jeslích denně 520 korun. V jeslích je 53 dětí přihlášeno na celodenní pobyt a 21 dětí na pět dní v měsíci. Rodiče platili doposud 110 korun za den, od září se poplatek zvyšuje na 120 korun denně.

Před časem usilovaly o znovuzřízení jeslí Strakonice, kde měli představu přičlenit jesle k nemocnici. Plán se ovšem ukázal natolik nákladný, že od něj město ustoupilo.  

Libuše Kolářová, Jiří Řeháček

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace