banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Enkaustika aneb Krácení dlouhé chvíle pana Josefa Novotného

    pondělí 1.7 až Úterý 31.12 - Strakonice - Šmidingerova knihovna

    Obrázky tvoření žehličkou a voskem

  • Zámecký park v Červeném dvoře

    Čtvrtek 16.5 až neděle 29.9 - Regionální muzeum, Český Krumlov

    Dokumentační výstava, mapující historický vývoj a proměny zámeckého parku v Červeném Dvoře.

Zobrazit všechny události
 

Jihočeské muzeum zve na Velikonoční putování, přiblíží i netradiční oslavy svátků jara ve světě

 Autor: Jihočeské muzeum

    Autor: Jihočeské muzeum

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Velikonoce jsou za dveřmi a Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích při této příležitosti otevřelo výstavu Velikonoční putování. Návštěvníkům přinese tipy na jarní výlety s velikonočním příběhem. Poznají zajímavá místa v regionu, ale i velikonoční tradice ve světě. Expozici doplní ukázky malovaných vajec a dětských her. Připraveny jsou také prezentace lidových řemesel, Velikonoční den v muzeu nebo tradiční předení velkopátečních nitek.

 

Výstava Velikonoční putování je zájemcům přístupná od pátku. Představí místa na jihu Čech, která stojí za vidění. Například Římov nebo Křížovou horu nad Českým Krumlovem. Fotografie a texty doplní i vzácné předměty z těchto míst, například původní římovské sousoší, unikátní španělský zázračný kříž z Křížové hory nebo krásný obraz čestické Kalvárie. "Návštěvníci budou mít také možnost prohlédnout si vzácný exponát ze sbírek Jihočeského muzea - plastiku Kristus na oslátku, opatřenou kolečky. Barokní socha Ježíše jedoucího na oslátku byla pohyblivou součástí procesí na Květnou neděli," doplňuje k expozici garantka výstavy a etnografka Jihočeského muzea Hana Soukupová.

Výstava návštěvníkům přiblíží i oslavy Velikonoc v různých koutech světa. Poznají například vyhazování nádob plných vody z oken na řeckém ostrově Korfu, strhující atmosféru velikonočních jízd v Lužici nebo podivnou krvavou tradici filipínských dobrovolných ukřižování.

Velikonoční putování doplní i připomínka jihočeských lidových zvyků, především zdobení kraslic. Pro děti jsou připraveny ukázky jarních her: kuličky, koulení vajec po hrábích nebo honění káči. Výstavu budou provázet i ukázky lidových řemesel, spojených s Velikonoci a jarním časem. 

Výstava v prostorách Jihočeského muzea potrvá do 24. dubna. Kompletní program najdete na strankách www.muzeumcb.cz

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace