banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • ABC spotřebitele pro seniory - aneb jak se vyznat

  pondělí 16.9 10:00 - Písek, Senior Point - klubovna DFŠ

  Přednáška Sdružení českých spotřebitelů a Poradny při finanční tísni.

 • Jiří Smrž

  pondělí 16.9 18:00 - Farní charita Milevsko

  Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Jihočeskou ratolest vyhráli město Strakonice, Gymnázium Soběslav, Calla a Veronika Hričovská

Zabezpečení soběslavského gymnázia proti nárazům ptáků do skel. , Autor: Jiří Řehounek

Zabezpečení soběslavského gymnázia proti nárazům ptáků do skel.     Autor: Jiří Řehounek

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Krajská síť environmentálních center Krasec a Jihočeský kraj dnes vyhlásily výsledky 7. ročníku soutěže projektů a vysokoškolských prací na ochranu životního prostředí Jihočeská ratolest. Slavnostním vyhlášením byl odstartován listopadový cyklus akcí o životním prostředí a šetrném životním stylu Jihočeské dny s Krascem 2017. Nabídne bohatý program včetně promítání filmů a fotografií, seminářů, besed nebo přednášek.

 

V letošním ročníku Jihočeské ratolesti se soutěžilo ve čtyřech zavedených kategoriích pro obce; školy, školky a školská zařízení; neziskové subjekty a vysokoškolské studenty. Dvě hodnotící komise ocenily celkem 16 projektů. „Novinkou letošního ročníku bylo jedno ocenění mimo vyhlášené kategorie, konkrétně šlo o gymnazistu a jeho středoškolskou odbornou činnost. Na základě této zkušenosti zvažujeme pro příští ročník vyhlášení nové soutěžní kategorie", informuje organizátorka soutěže Simona Šafarčíková.

Mezi obcemi, svazy obcí a mikroregiony zvítězil projekt města Strakonice s poetickým názvem Zasadím jablůňku u cesty bílé... Město ve spolupráci s místními základními školami vysadilo podél polních cest a osad historické odrůdy jabloní a hrušní ve snaze podpořit tradiční charakter jihočeské krajiny. Vítězství ve školní kategorii získalo Gymnázium Soběslav, které se svépomocí zaměřilo na zabezpečení budovy školy před nárazy ptáků do okenních skel.

Na prvním místě mezi neziskovými subjekty se umístila Calla – Sdružení pro záchranu prostředí s projektem, který seznamuje odborníky i laiky s novými možnostmi ochrany přírody přímo ve městě, na zahradě či ve volné krajině. V rámci čtvrté kategorie vymezené pro bakalářské a magisterské práce byla prvním místem oceněna Veronika Hričovská. Ve své bakalářské práci se věnuje šumavským podmáčeným smrčinám a představení tohoto neznámého biotopu formou výukového programu.

Vítězové i předkladatelé projektů umístěných na druhých a třetích místech jednotlivých kategorií převzali ceny z rukou předsedy spolku Krasec a jednoho z poskytovatelů záštity nad soutěží, tj. náměstka hejtmanky Jihočeského kraje pro oblast životního prostředí a zemědělství, Pavla Hrocha. Jednalo se o finanční odměny ve výši 7 000, 5 000, nebo 3 000 Kč, certifikát, balíček regionálních výrobků a knihy. Balíčky a poukazy na knihy si odnesli ostatní zúčastnění soutěžící. Přehled všech oceněných projektů včetně anotací a kontaktů na jejich předkladatele je uveden v Příloze I a bude vystaven také na www.krasec.cz.

Slavnostním vyhlášením výsledků Jihočeské ratolesti byly zahájeny Jihočeské dny s Krascem 2017, které potrvají do neděle 19. listopadu a proběhnou na řadě míst jihočeského regionu. Program čítá cestovatelské besedy s projekcí fotografií, popularizační přednášky nebo promítání dokumentárních snímků včetně Ozvěn Ekofilmu. Nejen na odbornou veřejnost pak čekají seminář o invazních druzích, kurz o úspoře energie v objektech sociálních služeb nebo učitelské konference. 

Kategorie A – Obce, svazy obcí, mikroregiony

1. místo: Město Strakonice - Zasadím jablůňku u cesty bílé 2017…

2. místo: Obec Boršov nad Vltavou - Obnovení polní cesty s lipovou alejí

Kategorie B – Školy všech stupňů

1. místo: Gymnázium Soběslav - Zabezpečení budovy gymnázia před nárazy ptáků do okenních skel

2. místo: VOŠL a SLŠ B. Schwarzenberga - Pomáháme handicapovaným a besedujeme o tom s dětmi

3. místo: MŠ Sokolovská 2417 Tábor - Bylinkové tajemství

Kategorie C – Neziskové subjekty

1. místo: Calla - sdružení pro záchranu prostředí - Nové přístupy k ochraně urbánních a postindustriálních stanovišť

2. místo: Rosa o. p. s. – společnost pro ekologické informace a aktivity - Informační DVD o odpovědné spotřebě tlumočené  ve znakovém jazyce

3. místo: Semenec, o. p. s.Vodní biotop v Přírodovědném muzeu Semenec

Ocenění: ZO ČSOP Strakonice - Monitoring a transfer obojživelníků na Strakonicku

Ocenění: Sbor dobrovolných hasičů Olší - Revitalizace parku nad požární nádrží – Infopark Olší

Kategorie D – Bakalářské a diplomové práce

1. místo: Veronika Hričovská - Představení biotopu podmáčených smrčin jako součásti lesních ekosystémů Šumavy – podklady pro environmentální výchovu

2. místo: Anna Müllerová - Sukcese vodní a mokřadní vegetace na pískovnách

3. místo: Lucie Vebrová - Disperzní a letová aktivita pakomárů stojatých vod 

Ocenění: Martina Tomanová - Vzdělávací program zaměřený na význam vojenských prostorů z hlediska ochrany přírody

Ocenění: Miloslava Prošková - Uchycení vybraných pozdně sukcesních a invazních druhů dřevin na lesnicky rekultivovaných a spontánních posttěžebních stanovištích.

Bez zařazení do soutěžních kategorií

Ocenění za středoškolskou odbornou činnost: Jakub Vácha - Batrachologický inventarizační průzkum CHLÚ Dráchov a návrh průběžné rekultivace oblasti, včetně transferů během těžby

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace