banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Milevské léto - Rightnow a Maddie

  Čtvrtek 18.7 18:00 - Milevsko, KD - amfiteátr

  Koncert.

 • Promítání filmu Obr

  Čtvrtek 18.7 - Na Lipníku, Kovářov

  Začátek po setmění.

Zobrazit všechny události
 

Jordánská hráz je nebezpečná, oprava bude stát asi 15 milionu korun

Jordánská hráz je v ohrožení , Autor: Jiří Řeháček

Jordánská hráz je v ohrožení     Autor: Jiří Řeháček

TÁBOR – V současné době není hráz Jordánu bezpečná. Ukázaly to průzkumné vrty. Město bude muset sáhnout do pokladny a na její úpravu dát asi 15 milionu korun.

Nejstarší česká vodní nádrž Jordán vznikla roku 1492 přehrazením Košínského potoka. Původně sloužila k zásobování města pitnou vodou, později i k chovu ryb. Nikdo neví, jak je hráz stará.

Více jak rok se Jordán odbahňuje. Při jejím odbahňování voda klesla na minimum, ale vzhledem k tání sněhu a přívalovým dešťům se hladina vždy na čas mírně zvedla. Tyhle náhlé změny neustále zatěžovaly hráz. Při letošních povodních byly zjištěny její větší pohyby než v předešlých pozorováních. Navíc původní hráz měla pět metrů, dnes má kolem dvaceti. Mnohokrát byla dostavována, a to různým materiálem, poplatným své době. Značně zatížená silnice na hrázi by měla mít volnější spád. To vše je hlavní příčinou současného stavu.
Město bude muset co nejdříve hráz opravit. Cena je odhadována na patnáct milionu korun, které se budou muset najít v městské pokladně, protože jinak hlavní tepna, která vede přes Jordánskou hráz, v Táboře bude zcela ochromena. U hráze se musí zvolnit současný spád, aby voda tolik nenarážela na násep. To opět ochromí dopravu, protože se bude muset navést několik tisíc tun kamení a ostatního materiálu. Odbahnění Jordánu se nesmí zastavit. Práce stojí přes 400 milionu korun a musí být hotové už za rok. Město na odbahnění získalo dotaci, samo se podílí asi 60 miliony korun.

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • asdasdasd  | 

  Reagovat

   

  Není to tak davno tech par let kdy se hraz opravovala. Aneb tunel Jordan :D

  Vloženo 4.9.2013 13:11:30

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace