banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Strakonický dudák aneb Hody divých žen

    pátek 23.8 20:30 - Hrad Strakonice - II. hradní nádvoří

    Hra J. K. Tyla v podání DS Čelakovský.

  • Vlksický Kašpar 2019 - Jonáš a Tingl - Tangl

    pátek 23.8 21:00 - Vlksice

    Divadelní představení.

Zobrazit všechny události
 

Kavárnu v českobudějovickém koldomu nemá kdo provozovat, ve hře jsou byty nebo ateliér

 Autor: Jana Urbanová

    Autor: Jana Urbanová

AKTUALIZOVÁNO - 14.5.2019 10:39

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Nejvýše položená kavárna v českobudějovickém koldomu na Pražské třídě zřejmě nevznikne. Do výběrového řízení na provozovatele se totiž přihlásily jen dva subjekty. Jeden z nich nevyhověl stanoveným podmínkám a druhý nabídl minimální částku za pronájem. Pondělní jednání zastupitelů města provázela debata o tom, co by v domě nakonec mohlo být. Někteří kromě kavárny navrhovali byty nebo ateliér. Návrh na možnost bytových prostor ale nakonec hlasováním neprošel.

 

V termínu výběrového řízení dorazily na radnici pouze dvě přihlášky. Jednu podal nově vzniklý spolek Budějčáci. Druhým uchazečem byla Pizzerie Lišov, která by městu platila měsíčně 17 200 korun. "Nebylo doloženo živnostenské oprávnění, výpis z obchodního rejstříku ani potvrzení o bezdlužnosti, tak jak bylo požadováno. Podmínky tedy splnil pouze spolek Budějčáci," upřesnil výsledky výběrového řízení náměstek primátora Tomáš Bouzek.

Za spolkem Budějčáci stojí známý českobudějovický fotograf a vydavatel Milan Binder. Jeho uskupení ale nabídlo měsíční nájem pouze tisíc korun. Někteří zastupitelé to považují za směšné a navrhli od záměru kavárny v koldomu raději upustit. "Je otázka, jestli ten prostor nebude kolaudován jako bytový prostor. Uvažovalo se například o ateliéru. Pokud by šlo o rozšíření bytového fondu města, tak bych se tomu určitě nebránil," navrhoval zastupitel Vojtěch Filip. K jeho myšlence se přiklonil i zastupitel Martin Kuba. "Možná by stálo za to, aby nám nějaký architekt řekl, co by tam mohlo být a pak soutěžme o to, kdo za to dá co nejvíc peněz a ať to také co nejméně obtěžuje ty lidi tam," dodal Kuba.

Největším propagátorem kavárny v posledním patře koldomu je náměstek českobudějovického primátora Juraj Thoma. "Tím cílem je otevřít ten unikátní prostor co největšímu počtu lidí, kteří ho mohou sdílet, mohou se tam přijít podívat a mohou si ho užít," uvedl Thoma. Podle něj je velká škoda využít prostor devátého patra koldomu například pouze pro kanceláře, kam bude mít přístup omezené množství lidí.

Nájemníci v osmém patře pod plánovanou kavárnou poslali na město petici a proti záměru dlouhodobě protestují. Odvolávají se na špatnou zkušenost z roku 2003, kdy jim nad hlavou fungovala pizzerie. "Ta pizzerie to podle nich finančně nezvládala, takže protáhla provoz. Dělala tam nějaké večírky, byl tam trvalý hluk, z terasy zatékalo do bytů, byly ucpané odtoky na déšť nedopalky a často tam zasahovala policie," dodal náměstek Bouzek. Město proto nájemníkům na základě jejich námitek slíbilo, že s nimi bude všechny plánované kroky konzultovat.

Návrh na možnost změny nebytového prostoru v posledním patře koldomu na bytový ale včera nakonec zastupitelé neschválili. O možnostech využití devátého patra koldomu bude debatovat rada města na svém dalším jednání v pondělí 20. května.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace