banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Transsibiřská a Transmongolská magistrála

  Úterý 20.8 20:30 - Stánek - Žižkovo náměstí, Tábor

  Cestopis.

 • Loutka - Dvorní divadlo

  Úterý 20.8 18:30 - Jezírko v parku za Kulturním domem Veselí nad Lužnicí

  Divadelní komedie pod širým nebem.

Zobrazit všechny události
 

Kdosi se pokusil pomluvami zastavit sbírku pro ochrnutou ženu. Pobouřilo to i lékaře

Lékař Vladimír Dvořák.

Lékař Vladimír Dvořák.

DOBEV - Do sbírky na nákup zdvíhací plošiny pro ochrnutou Martinu Voráčkovou z Dobevi, kterou jí jako poslední šanci poradil lékař, se k dnešnímu dni podařilo získat 138 710 korun. Maminka tří dětí, která pracovala jako dojička a poté prodavačka, než jí ochrnuly dolní končetiny, projevovala velkou radost z toho, kolik lidí se jí rozhodlo pomoci. Vybudování plošiny, kterou by se žena v rodinném domku se strmým schodištěm mohla samostatně dopravovat do bytu v prvním patře, přijde podle firemní kalkulace na víc než 400 tisíc korun. Stát se na tom odmítl podílet, ačkoliv má pro takové případy vyčleněné prostředky. Celou anabázi jsem popisovali v předchozích příspěvcích. Co se ale kolem sbírky strhlo v poslední době, to Martinu Voráčkovou znovu srazilo ke dnu. K článkům, které o sbírce píšeme, začal kdosi připisovat zlé anonymní reakce - že Martina Voráčková ve skutečnosti chodí, že vůbec není ochrnutá, že si může rodina pomoci sama, kdyby se manžel nevěnoval myslivosti a prodal zbraň... Zloba - podle všeho někoho ze sousedství ve vsi - z utěšeně rostoucí sbírky, nabrala takové obrátky, že se žena nechala dopravit na policejní oddělení do Písku a podala trestní oznámení pro pomluvu na neznámého pachatele. Naše redakce bude policii maximálně nápomocna a poskytne veškerou součinnost z interního systému portálu, aby pisatel pomluv byl odhalen.

 

Šokovaný z míry závisti nad penězi, kterými se jiní snaží pomoci, je i lékař Vladimír Dvořák, který byl u celého problému Martiny Voráčkové od samého počátku. Zlomyslné příspěvky přitom postrádají základní logiku. Účet je transparentní, peníze jsou pod veřejnou kontrolou, není možné je použít na něco jiného. Až po skutečné vybudování plošiny je případ mediálně sledovaný, v lednu se objeví i v pořadu Černé ovce České televize. Kdo by si nechal u domu stavět plošinu, pokud by ji nepotřeboval?

Zloba kolem sbírky nenechala chladným lékaře záchranné služby Vladimíra Dvořáka z Milevska, který Martině Voráčkové od začátku pomáhal a opakovaně ji na své náklady a ve svém volném čase vozil na vyšetření i k příslušným komisím. Navštěvoval instituce až po ministerstva kvůli absurditě předpisů, které neumožňují plošinu ženě uhradit, i když na to peníze v příslušném rozpočtu úřadu práce jsou. Prostě se rozhodl, že se to nesmí vzdát. Byl to také lékař Vladimír Dvořák, kdo ženě poradil, aby se bránila podáním trestního oznámemí. Lékaře jsme požádali o vyjádření k tomu, jaká situace kolem sbírky vznikla.

Jak byste označil stav Martiny Voráčkové?

Paní Voráčková má paraplegii dolních končetin, což znamená nemožnost pohybu dolními končetinami. Není schopna s končetinami pohybovat, ani je cítít, Pohyb je možný pouze na vozíku, na vozík se dostává silou svých horních končetin, které jsou přetěžované. Po schodech dolů sjíždí po hýždích, do schodů se vzpírá horními končetinami. Došlo tak už k několika úrazům paní Voráčkové.

Jaká vyšetření a jednání jste s paní Voráčkovou absolvoval vy?

Byl jsem s paní Voráčkovou dvakrát na neurologickém vyšetření a dvakrát před sociální komisí. Řadu dalších jednání a vyšetření absolvovala za pomoci své rodiny. Při první návštěvě na neurologii, kdy jsme chtěli vysvětlení zdravotních probémů paní Voráčkové, pan primář potvrdil, že je ochrnutá. Požádal jsem, zda by nemohl popsat více stav paní Voráčkové, protože posudková lékařka neurologické zprávě nerozumí. Pan primář řekl, že jeho zpráva je napsána správně. Nicméně tam byla použita nová, přesnější formulace, popisující stav paní Voráčkové, která ale není pospána v textech pro přiznání zvláštní pomůcky. Tuto formulaci ani klinické postižení sociální systém nezná.

Druhá návštěva byla u okresní posudkové lékařky, která napsala negativní posudek na přiznání zvláštní pomůcky. Předložili jsem zprávu z neurologie, kde bylo popsáno postižení paní Voráčkové. Posudková lékařka řekla, že nevěří, že paní Voráčková nechodí a divila se proč jede na vozíku a proč tak divně vystupovala z auta (musel jsem jí vyndat, protože jsem jí vezl svým vyšším autem). Posudkové lékařce se nelíbila formulace neurologické zprávy, podle ní nebyla jednoznačná a v souladu s vyhláškou.

Třetí návštěva byla ve Všeobecné fakultní nemocnici, která je nejvyšším pracovištěm u nás pro tento druh postižení. Paní doktorka konstatovala stejný zdravotní stav, potvrdila zprávu z okresní neurologie, a to, že paní Voráčková je ochrnutá. Poznamenala, že podobné potíže s příspěvkem na zvláštní pomůcku mají i ostatní pacienti se stejnou diagnózou, protože sociální komise není schopná akceptovat novou terminologii.

Čtvrtá návštěva byla před posudkovou komisí v Českých Budějovicích, kde znovu posuzovali oprávněnost nároků na zvláštní pomůcku pro paní Voráčkovou. Komise také konstatovala, že paní Voráčková je ochrnutá, ale její postižení nesplňuje podmínky poskytnutí příspěvku na zvláštní pomůcku podle vyhlášky. Jednání komise bylo strohé, neempatické, na můj dotaz, zda by příspěvek neměl dostal každý takto postižený předsedkyně komise odpověděla, že komise pouze posuzuje soulad zdravotního postižení s vyhláškou. Na další dotaz, jestli je v pořádku, že vyhláška nekopíruje současný stav medicíny a terminologie, předsedkyně odpověděla, že komise není od toho, aby něco takového hodnotila. Další můj dotaz zněl, zda by se tedy neměla vyhláška změnit, když fakticky nevyhovuje, odpověď paní předsedkyně byla, že to je výborný nápad, že můžeme změnu iniciovat. Pak už jsem jen poznamenal, že by to spíše měla dělat komise, která má dle mého názoru nejen hodnotit, ale i se snažit o maximální soulad vyhlášky s realitou. Znovu zaznělo, že komise pouze posuzuje soulad zdravotního postižení s vyhláškou.

Posudkové komise často své rozhodnutí obhajují, že nemohly rozhodnout jinak, že rozhodují v souladu s přesným zněním předpisů pro poskytování finančních příspěvků. Nicméně tato komise má být i ten pružný článek systému, který má tyto možné nejasnosti kompenzovat, nebo má sama upozornit na praktickou nefunkčnost rozhodování striktně podle těchto kritérií.

Co si myslíte o řešení celé věci veřejnou sbírkou?

Nic jiného než sbírka paní Voráčkové nezbývá, čas ubíhá, paní Voráčková podla všechna odvolání, které mohla, dochází u ní k dalšímu poškozování pohybové soustavy přetěžováním horních končetin. Je to i ukázka fungování a vyčerpávání sociálního a zdravotního systému placením čehokoliv ze zdravotního pojištění, například hotelových služeb v nemocnici. Drobné věci bychom si měli platit sami, včetně poplatků a jídla v nemocnici. Když jsme doma, také přece jíme. Byla by to určitá regulace nadměrného využívání či spíše zneužívání zdravotní péče.

Překvapily vás zlé anonymní reakce na články o sbírce?

Za minulého řežimu nás 50 let učili schovávat se za anonymy, udávat, pomlouvat, závidět. Bude to trvat mnoho generací, než se změní klima a zapomeneme jinak myslet a jinak mluvit. Možná, že ani nebudeme mít příležitost, protože v době politické superkorektnosti nesmíme pojmenovávat nic správným jménem, abychom se nikoho nedotkli. Je to promyšlená zlomyslnost, poukazovat na ostatní členy rodiny. Zbytek rodiny přece nemůže obětovat svou práci, musí si odpočinout i při nějakých zájmech, aby měli sílu postižené mamince pomáhat. Jinak by skončili s psychickými problémy všichni.

Takže podporujete rozhodnutí paní Voráčkové, že se rozhodla podat trestní oznámení?

Ano, podporuji. Sám jsem jí to navrhl, když jsem četl některé komentáře k článkům, které vyšly na JcTED. Proti pomluvám a anonymům je potřeba stále a neúnavně bojovat a nedopřát jim možnost škodit. Paní Voráčková anonymy řeší jediným správným způsobem, když podává trestní oznámení na neznámého pachatele. Jestliže se někdo vyjadřuje takovýmto způsobem, tedy že paní Voráčková chtěla čerpat příspěvek neoprávněně a tím se obohatit, je nutné takto postupovat. Nikdo nemůže někoho beztrestně nařknout, že něco chce ukrást, v tomto případě zneužít sociální dávku, a schovat se za anonym. Jestliže má tato osoba nějaké podezření o zneužití dávek, ať předloží důkazy. Bude mít nyní příležitost při prošetřování trestního oznámení.

Číslo transparentního účtu sbírky na vybudování plošiny pro Martinu Voráčkovou je 

Děkujeme všem, kteří pomohli a pomáhají a moc doufáme, že v tomto roce přineseme o instalaci plošiny reportáž. 

Diskuse k článku - 12 příspěvků
 

Kam dál?

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Alena 

  Reagovat

   

  Nerozumím poznámce, že si paní bude trestním oznámením chladit zlost na jiném chudákovi. Nikdo toho chudáka přece nenutil, aby sem anonymně psal lži, jak paní běhá po zahradě a podobné. Doufám, že pisatel za své pomluvy bude potrestán. Šlo mu totiž jen o to, aby odradil lidi od toho poslat paní stovku nebo dvě. Ze závisti. To je opravdu na pozvracení nad takovým charakterem.

  Vloženo 3.1.2018 16:23:59

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Vy jste s tím chudákem osobně mluvila? A jak víte, že nenapsal pravdu? Máme naproti taky jednu takovou, která chodí o berlích, ale po štaflích leze jako kočka. Takže já bych si počkal, jak to vyřeší policie. MN se o to budou jistě dál zajímat.

   Vloženo 30.1.2018 19:49:16

 • Marek 

  Reagovat

   

  Bohužel tak to je! Kdo je v této zemi víc vidět proto co umí, nebo co je stává se automaticky terčem anonymních pomluv! Já osobně spíš než tyto pomluvy na adresu paní Voráčkové, bych řešil přesně takové absurdity českého systému! Panu Dvořákovi děkuji za lidský přístup, je to velký srdcař a je velká škoda že není v této zemi více takových lidí! Paní Voráčkové držím palce aby vše došlo do zdárného konce.

  Vloženo 3.1.2018 13:12:45

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Chudák paní si tedy bude chladit zlost na jiném chudákovi. V pořádku. Jen mě u té paní chybí pokora a nadhled nad jednáním někoho, který je na tom možná hůř, než ona sama. Ne fyzicky, ale duševně. Pan Dvořák je dobrý lékař, pomoc bližnímu je dobrá věc. Ale neměl by se spíše zamyslet nad tím, proč naše zdravotnictví a pojišťovny nemohou této ženě pomoci ze zdrojů, na které si celý život platila a platili o ostatní výdělečně činní? Proč sbíráme víčka pro nemocné děti, když na druhé straně si svévolně trhají prsty a přicházejí o oči ti, kteří odpalují petardy? Proč dostává manažer Jihočeských nemocnic 16 milionů odměn, přestože má svoji stavební firmu a na jeho úkor mají sestřičky nízké platy? Proč někdo tyranizuje seniory v domově stáří v Olešné a hejtmanka Stránská s tím nic po dobu 4 let nedělala? Tam by měl pan zastupitel Dvořák z Milevska napnout svůj zrak a snažit se o nápravu. Sbírka, ač pro dobrou věc, je ponižující a závistiví lidé se najdou. Nevím zda se pomluva o které zde píše paní redaktorka zakládá na pravdě, ale na malém městě či vesnici si lidé vidí do talíře. Tak možná dojde k tomu, že si příště přečteme, že vše co je obsaženo v pomluvách má svůj základ v pravdě.

  Vloženo 3.1.2018 13:04:11

  • Marek 

   Reagovat

    

   A jak víte že to pan zastupitel Dvořák nedělá? Že by jste sním seděl ve stejném zastupitelstvu? :-)

   Vloženo 3.1.2018 13:18:46

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Nesedím s panem Dvořákem v zastupitelstvu, jsem pravidelným čtenářem zápisů ze zastupitelstva. Mám za to, že promluvil ohledně zdravotnictví za 4 roky jednou nebo dvakrát, jinak mlčí jako ryba. Je zajímavé, že když nastoupila nová paní lékařka z Bernartic, ledy se začaly urychleně hýbat. Přitom o Olešné se již psalo před 4 roky. To tam nejezdila žádná kontrola z kraje? Co na to bývalá krajská zastupitelka přes zdravotnictví, dnes hejtmanka.Co pojišťovny, co odborní lékaři, kteří také museli toto senior odkladiště navštěvovat. Možná tam jezdil i psychiatr pan Pachta z Milevska. Nebylo úřadu práce divné, že se tam zaměstnanci střídají jak onuce? Co tě nepálí, to nehas.

    Vloženo 3.1.2018 16:05:54

    • Marek 

     Reagovat

      

     A co jste proto udělal Vy, když vše tak bedlivě sledoval? Řekl bych že jste toho také moc neuhasil.

     Vloženo 3.1.2018 16:33:46

    • Peterka 

     Reagovat

      

     Anonymů, kteří vše vědí všude byli a na vše mají patent je v této komunistické zemi hafo, stejně jako závistivců. Ale pořád je slyšet nářky jak jsme na tom, vporovníní se Západem, špatně. Chytráci a závistivci, vystupte z anonymity a dejte se do díla, ať ten západ, který komunisté s rusáky dohánějí stolet, doženeme.

     Vloženo 3.1.2018 16:36:02

     • anonymní čtenář 

      Reagovat

       

      Jak bychom mohli dohnat západ, když jsme z velké části jeho kolonie? Vše velké, až na pár výjimek je v "západních" rukách. Nemůžeme přece předehnat kolonizátora, to je z principu dnes už vyloučené. Kdy jste naposledy slyšel větu o tom, kdy ekonomicky "doženeme" Německo či Rakousko? Před lety několikrát do roka. Teď už i největší optimisté vědí, že v situaci v jaké jsme, nikdy! Levná pracovní síla na věčné časy. Ať žije rovnoprávná EU! Ať to trvá věčně!

      Vloženo 5.1.2018 21:23:02

 • Jitka 

  Reagovat

   

  Mě to nepřekvapuje, když lidi začali pomlouvat i tetu chlapečka od Strakonic, že rozhazuje peníze ze sbírky pro toho malého, který přišel o maminku i babičku. Přitom opak je pravdou. Některý lidi jsou fakt šmejdi. Ale některý zas mají dobrý srdce. Tak ať je těch dobrých kolem nás víc!

  Vloženo 3.1.2018 11:43:47

  •  

   Reagovat

    

   Je to tak a vždycky to tak u nás bylo. Bohužel těch x let se na naší povaze podepsalo a lepší se to jen pomalu, všichni ještě nevymřeli. Trestní oznámení je ok, jinak doporučuji paní nečíst to tady a posílám stovku.

   Vloženo 3.1.2018 13:05:14

   • nahodna ctenarka 

    Reagovat

     

    pane anonymní v určitém směru s Vámi soulasím, ale překvapuje mě jaký náhled mate na nemocnou ženu i pana lekaře.Je vidět,že jste zdráv i Vaši blízcí.S Pojištovnami to není tak jednoduché ale i s komisí.I Já jsem měla možnost se s nima setkat.Mohu jenom napsat,že pri odchodu nevite jestli máte plakat ,nebo se rovnou zhroutit.Nejsem závistivá,ale když vidím okolo sebe lidi kteří to tolik nepotřebují a mají vše a to doopravdy je smutné.Pani Voráčkové přeji,aby co nejdříve měla vybudovanou plošinu a těchto nerozvážnych komentářu nebrala v uvahu.Jsou to lidé kteří nevědí co vše to obnáší.

    Vloženo 26.1.2018 23:09:37

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace