Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Vánoční koncert sborů

  Čtvrtek 12.12 18:00 - ZUŠ, Dačice

  Koncert dětských pěveckých sborů.

 • Anna K. - Akusticky 2019

  Čtvrtek 12.12 19:30 - Městské divadlo Český Krumlov

  Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Klauni v úterý navštíví budějovickou nemocnici

Ilustrační foto , Autor: Wikipedia

Ilustrační foto     Autor: Wikipedia

ČESKÉ BUDĚJOVICE – V úterý 30. července ve tři hodiny odpoledne navštíví zdravotní klauni českobudějovickou nemocnici. Malí pacienti, nuceně trávící své prázdniny na nemocničním lůžku, se na veselou návštěvu těší. Velcí kamarádi s červenými nosy obejdou celé dětské oddělení, na nikoho nezapomenou, s každým promluví, ale i utěší a potěší.

Nejde o jednorázovou akci. Třiaosmdesát českých zdravotních klaunů pravidelně navštěvuje pětašedesát nemocnic a sedm domovů pro důchodce, a tak ročně potěší přes sedmdesát tisíc malých pacientů a seniorů. Sdružení Zdravotní klaun funguje už od roku 2001. 

Členem se může stát skoro každý, kdo má nadání, schopnost improvizace s přirozenou empatií, hudebním talentem a má rád děti i seniory. Noví uchazeči procházejí poměrně náročným sítem. Sdružení také zajišťuje odborné semináře vedené lékařem nebo zdravotním personálem. Cílem je získat odbornější informace, například o chodu oddělení, o dětských i seniorských nemocech, jak se projevují a jaká přinášejí omezení.

Letos navíc čeští zdravotní klauni získali certifikát z berlínské univerzity na mezinárodním institutu Zdravotního klaunování. Občanské sdružení Zdravotní klaun se tak stalo první organizací svého druhu na světě, které má certifikované všechny své zdravotní klauny.

Myšlenka o klaunech rozveselujících pacienty v nemocnicích se zrodila roku 1986. Michael Christensen, ředitel organizace Big Apple Clown Cirkus sdružující profesionální klauny, přišel s nápadem vyzkoušet jejich přítomnost na dětských lůžkových odděleních. První nemocnicí, kterou začali klauni navštěvovat, byla presbyteriánská nemocnici v New Yorku. Ukázalo se, že pravidelné návštěvy klaunů přispívají ke zlepšení psychického a celkového zdravotního stavu pacientů, a to i těžce nemocných. V současnosti jsou profesionální zdravotní klauni považováni za důležitou součást léčebného procesu na dětských odděleních nemocnic nejen v Americe, ale také v Evropě. Evropští zdravotní klauni jsou v Rakousku, Belgii, Nizozemí, Dánsku, Itálii, Slovinsku, Maďarsku, Slovensku a v České republice.

 

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • MartiasCZ  | 

  Reagovat

   

  jako každé úterý ... :) je létp tak není o čem psát že ? :))

  Vloženo 28.7.2013 23:58:13

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace