Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Znouzecnost u Stánku!

    středa 24.7 20:00 - Tábor, Stánek - Žižkovo náměstí

    Koncert.

  • Začarovaný les

    středa 24.7 18:00 - Písek, Palackého sady

    Loutkové představení.

Zobrazit všechny události
 

Klement Gottwald dorazí z Příbrami do jižních Čech

Ilustrační foto.

Ilustrační foto.

PŘÍBRAM/HLUBOKÁ NAD VLTAVOU – Bronzová socha Klementa Gottwalda se stěhuje z Příbrami do Alšovy jihočeské galerie. Socha v nadživotní velikosti ležela od sametové revoluce v areálu technických služeb v Příbrami a nikdo o ni neměl zájem. V květnu tak rozhodli příbramští zastupitelé o tom, že sochu darují Alšově galerii. Dnes bronzový odlitek dorazí na jih.

Pro Alšovu galerii je odlitek sochy zajímavý především tím, že ji vytvořil jihočeský rodák a významný sochař Břetislav Benda. Předloha sochy stála kdysi v Písku na náměstí, ale byla hned po revoluci zničena. Galerie sochu nejspíš uloží do depozitáře. „Je to dnes samozřejmě kontroverzní dílo, ale umím si představit její umístění například na výstavě, která bude kriticky hodnotit minulé období. To všechno naše kunsthistoriky teprve čeká,“ říká ředitel Alšovy galerie Aleš Seifert.

S bronzovou sochou je také spojený příběh mladého horníka Ondřeje Stavinohy z Příbrami. Ten sochu v srpnu roku 1978 vyhodil do vzduchu. Vyjadřoval tím osobní protest proti okupaci Československa. Tehdy za to dostal devět let kriminálu a k tomu musel splácet stotisícovou škodu.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace