Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Najdi ztraceného čerta

    Čtvrtek 5.12 16:30 až 18:00 - Náměstí Míru, Jindřichův Hradec

  • Vánoční koncert

    Čtvrtek 5.12 18:30 až 20:00 - Kaple sv. Maří Magdaleny, Kostelní I / 20, Jindřichův Hradec

Zobrazit všechny události
 

Knihujeme - shromáždění proti hlouposti

Ilustrační foto - náměstí Přemysla Otakara II. , Autor: Jiří Řeháček

Ilustrační foto - náměstí Přemysla Otakara II.     Autor: Jiří Řeháček

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Dnes, v sobotu 14. září, se do krajské metropole chystají Čeští lvi, kteří od dvou odpoledne plánují pochod z náměstí Přemysla Otakara II. Tento pochod byl zakázán. Ve stejnou dobu a na stejné místo je řádně nahlášená akce Knihujeme, která má podpořit občanskou vzájemnost a bojuje proti hlouposti sobotních rasově motivovaných pochodů v Českých Budějovicích.

Za akcí Knihujeme je skupina lidí, kteří nesouhlasí s dalším zbytečným nenávistným pochodem. Ti se sejdou dnes ve dvě odpoledne u kašny na náměstí Přemysla Otakara II a budou nahlas číst Ústavu České republiky a další knihy. Četbou chtějí vyjádřit podporu aktivitě občanů města, kterým nejsou problémy Českých Budějovic lhostejné a nesouhlasí s hloupostí, agresivitou a nic neřešících sobotních protiromských pochodů.

Také se svolávají po sociálních sítích, a tak víme, že židle pro čtenáře, případně i knihy, pokud si tu svou účastník zapomene doma, budou připravené na místě. Za celou akcí je iniciativa Budějovice proti násilí. K pokojnému shromáždění zve všechny, kteří mají zájem o dění ve městě a chtějí, aby České Budějovice byly klidným a přátelským městem s dobrými sousedskými vztahy. Oznamují, že nemají zájem o konfrontaci se skupinou samozvaných spasitelů národa zvanou Čeští lvi, její členy nepovažujeme za partnery pro diskusi.

Vznik akce
Jako reakce na další připravovaný pochod s rasově motivovaným podtextem se iniciativa Budějovice proti násilí rozhodla uspořádat další poklidnou akci, která má ukázat, že pochody jsou nenávistné, nesmyslné a k řešení žádných problémů nepřispějí.

Průběh akce
Akce začne krátce před čtrnáctou hodinou u Samsonovy kašny, kde bude připraveno čtenářské posezení. Pro náhodné kolemjdoucí jsou připravené menší knihovny, kde si mohou knihu půjčit.

Ve dvě a poté znovu ve tři hodiny se bude předčítat z Ústavy České republiky a vyzývat k jejímu respektování. Cílem akce není konfrontace s lidmi zastávající radikální názory, nýbrž prezentace názoru zcela opačného. Chtějí ukázat, že jim na městě záleží a chtějí, aby bylo klidné, nenásilné a své problémy rozumně a systematicky řešilo.

Hlavní myšlenka akce
Fakt, extremistická hnutí využívají České Budějovice k prezentaci nenávistné ideologie, se pohoršuje. Řešení problémů nechtějí hledat v nenávistných projevech – ty jsou zcela samoúčelné a o zlepšení situace se nesnaží. Nechtějí, aby radikálně smýšlející buřiči zneužívali České Budějovice k vlastnímu zviditelnění a ventilaci své nenávisti.

Zároveň se vyhraňují proti opakovanému deviantnímu jednání a porušování zákazů ze strany protestujících, kteří se odvolávají na svá ústavní práva, aniž by brali v potaz, že sami svými akcemi a často i osobním životem Ústavu pošlapávají. Plně respektují právo se svobodně vyjadřovat, stejně jako právo na shromažďování.

Četba a Ústava se zároveň stávají symbolem toho, v čem lze hledat řešení. Pro zlepšení vztahů mezi většinovou společností a sociálně vyloučenými skupinami je potřebná především vzájemná spolupráce, diskuze, vzdělávání, kvalitní práce úřadů a vlády a v neposlední řadě také tolerance a rozvaha. 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace