Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Krampus

    sobota 14.12 15:00 - Kaplice, město

  • Adventní koncert k 200. výročí narození Františka Gregory

    sobota 14.12 17:00 - Písek, Kostel Narození Panny Marie

Zobrazit všechny události
 

Končí nadstandardy, za které si pacient mohl připlatit

Ilustrační foto , Autor: Archiv

Ilustrační foto     Autor: Archiv

Nadstandardní zdravotní péče byla zrušena Ústavním soudem v úterý 2. července. Počítá se, že příští týden vyjde rozhodnutí ve sbírce zákonů a tím nabude platnosti. Šlo o reformu Ministerstva zdravotnictví, která zahrnovala osmnáct položek placených výkonů nebo aplikací placených pacientem. Například drahé očkovací látky, nejmodernější oční čočky nebo přítomnost vybraného lékaře u operace. V roce 2013 se měl počet nabízených nadstandardů zvýšit o dalších sedmdesát položek. Nadstandardem se mohla stát přesnější operace šedého zákalu, náhrada kloubů či šetrnější narkóza.

Ústavní soud v zásadě není proti nadstandardům ve zdravotnictví, ale zrušil současný zákon, který byl nejasný. To označil za rozpor s ústavním pořádkem. Jednotlivé typy nadstandardů byly formulovány pouze v prováděcí vyhlášce ministerstva, nikoliv přímo v zákoně.
Čeští pacienti dali za lepší oční čočky, lehčí sádry a dražší očkovací látky loni 46 milionů korun. Například v táborské nemocnici ale zavedli jen možnost připlacení za lepší materiál. Místo běžné sádry si mohl pacient v řádu několika stokorun připlatit za lehkou ortézu.

Výběr lékaře nebo přítomnost primáře u výkonu označuje ředitel nemocnice Ivo Houška za organizačně neschůdný, protože na rozdíl od velkých nemocnic primář i jeho zástupce jsou v Táboře součástí běžného rozpisu služeb.

Nadstandardní pokoje táborská nemocnice postupně ruší, neboť televizí, ledničkou a pouze třemi lůžky a samostatným sociálním zařízením jsou dnes už vybaveny téměř všechny pokoje. Poslední křídlo nemocnice projde rekonstrukcí letos na podzim. Ředitel Houška uvedl, že někteří pacienti žádají samostatný pokoj a i to jim nemocnice umožní, pokud má volnou kapacitu.

Jakmile vyjde verdikt Ústavního soudu příští týden ve sbírce zákonů, budou si pacienti muset hradit veškeré požadované nadstandardy v plné výši. Zatím se od ceny odečítala hodnota běžného úkonu hrazeného zdravotní pojišťovnou. Tato situace potrvá do doby úpravy zákona.

Jiří Řeháček, Libuše Kolářová

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace