Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Geraldine Aron - Můj báječný rozvod

  Úterý 15.10 19:00 - Písek, Divadlo pod čarou

  Divadelní komedie.

 • Život na jihočeském venkově v 19. století

  Úterý 15.10 17:00 - Strakonice, sál knihovny

  Přednáška s Jankem Koubou.

Zobrazit všechny události
 

Kromě regionální fotbalové akademie podpoří kraj ještě klubovou akademii Dynama

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Nejrušnější debatu na dnešním zasedání krajských zastupitelů vyvolal návrh na individuální dotaci 3 miliony korun pro fotbalovou akademii SK Dynamo České Budějovice. Ta nově vzniká při budějovickém fotbalovém klubu. V Českých Budějovicích už od 1. září 2016 existuje regionální fotbalová akademie, kterou rovněž podporují kraj i město České Budějovice. Ta se věnuje 49 talentovaným fotbalistům od 13 do 15 let a kraj této akademii schválil v květnu příspěvek 1,8 milionu na příští školní rok. Nově zakládaná fotbalové akademie na Dynamu se chce věnovat dětem od 5 do 13 let a pokrývat pak péči o rozvoj mladých hráčů od 15 až do 19 let. Tedy ve věkových skupinách, které nepokrývá regionální akademie. Navrhovaný příspěvek 3 miliony se zdál některým krajským zastupitelům málo. Apelovali, že město České Budějovice dává tomuto projektu 6 milionů a kraj by také mohl o milion navýšit. Zejména, když se v úvodu zasedání mluvilo o výborné finanční kondici kraje a značných finančních rezervách.

Fotbalová akademie Dynama je jednou z deseti, které v republice zatím tvoří nově vznikající systém péče o talenty v rámci Fotbalové asociace ČR. Nová koncepce akademií má nahradit někdejší vrcholová střediska.

Za zvýšení dotace kraje z navrhovaných tří na čtyři miliony se bil zejména Martin Kuba z ODS. "Kraj hospodaří s přebytkem, dává okresním městům na jejich městské slavnosti, neříkejte, že nemáme milion nazbyt," řekl a dal pozměňovací návrh, aby se tento příspěvek o milion zvýšil.

Petr Braný z KSČM uvedl, že se ptal manažera Dynama Martina Vozábala, co se stane, když kraj dá jen tři miliony místo požadovaných čtyř. "Řekl, že si nějak budou muset poradit," uvedl Braný. Nato se ozvali František Konečný z ANO a znovu Martin Kuba s tím, že žadatel přece nemůže trvat na požadavcích, nezbývá mu, než pokorně poděkovat za to, co dostane. "Je ale jasné, že když tam ten milion bude chybět, bude to na úkor komfortu dětí," argumentoval František Konečný. Připomněl také, že město České Budějovice dává dvojnásobek, ačkoliv 80 procent dětí v akademii bude mimobudějovických. Náměstek hejtmanky Jaromír Novák (ČSSD) namítl, že to je právě ten důvod, proč kraj je spíš zdrženlivý. "Zbylé kluby v kraji nejsou nadšené, aby jim Dynamo odebíralo hráče, a my máme na starosti celý kraj," připomněl. I proto sportovní komise kraje dokonce původně navrhovala pouze dva miliony a tři miliony doporučila jen těsně.

Novák také připomněl, že vedení kraje právě absolvovalo návštěvu Středočeského kraje. Ten podporuje 23 tréninkových center i z dalších sportů a každému dává maximálně milion korun. A zmínil i to, že náklady akademie Dynama tvoří ze třetiny výdaje do areálu na Složišti a ten využívají všechny týmy Dynama, nejen členové akademie. A zaznělo i to, že o dotaci se chystá požádat rovněž FC MAS Táborsko, kde má vzniknout další fotbalová akademie. Klub už se na kraj obrátil se žádostí o 1,75 miliou a to přijde na stůl v nejbližší době.

Náměstek hejtmanky Josef Knot (TOP 09) řekl, že ho zajímalo, zda zakladatelé fotbalové akademie Dynama komunikovali s ostatními kluby v kraji. Knot sdělil, že v klubech zaznamenal větší chuť ke spolupráci s touto akademií než s regionální, protože důsledkem vzniku této akademie bylo, že Tábor nebo Písek neměly v dané věkové kategorii s kým hrát. Vladimír Pešek (ANO) poznamenal, že tak to prostě chodí - Dynamu zas hráče, do kterých klub investoval, stahovaly v minulosti Příbram nebo Slavie.

Jan Váňa (ODS) řekl, že právě teď, když sledujeme zápasy fotbalového mistrovství světa a litujeme, že tam také nejsme, bychom si měli uvědomit, že bez podpory rozvoje talentů tam ani nikdy nebudeme. A není tak podstatné, kde talenty vyrostou.

Zastupitelé pak požádali o vyjádření i přítomného Martina Vozábala z Dynama a ten znovu zopakoval: "Tři miliony nám svým způsobem budou stačit. Budu si muset poradit." František Konečný vzápětí zalitoval, že se Vozábal s tímto vyjádřením unáhlil.

Návrh Martina Kuby na navýšení příspěvku na 4 miliony totiž neprošel. Pro bylo pouze 18 zastupitelů z ODS, ANO a KSČM, k nim se přidali zástupci budějovické radnice - tamní náměstci Petr Podhola (ČSSD) a Jaromír Talíř (KDU-ČSL), kteří upřednostnili zájmy svého města před stranickou příslušností. S nimi hlasovala pro navýšení i nezařazená Lucie Kozlová, která před nedávnem kvůli rozporům s budějovickými členy ANO hnutí opustila. Přímo proti byli dva zastupitelé- táborský Jiří Fišer (Jihočeši) a Zdeněk Mráz (ČSSD) z Třeboně. Hlasování se zdrželo 24 zastupitelů a tím čtyři miliony neprošly.

Hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD) nabádala, aby si v následujícím hlasování o třech milionech oponenti hlavně nezačali dělat trucy, jinak by taky nemuselo projít nic. To se nestalo a 3 miliony pro novou fotbalovou akademii Dynama z krajských peněz prošly 38 hlasy. Rozložení sil v této věci je patrné z přiložené fotografie.

 

 

Diskuse k článku - 13 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • RozuM 

  Reagovat

   

  Ještě že hraju profi šachy. Nenáročné, teda mimo času. A dotace neznám.

  Vloženo 23.6.2018 18:33:48

  • Sandokan 

   Reagovat

    

   Šachy nejsou sport, tak co by si chtěl dotovat.

   Vloženo 24.6.2018 09:29:18

 • vvv 

  Reagovat

   

  Dynamu CB bude h...o platné i kdyby tam měli 10 akademií. To samé platí pro celý náš fotbal, hokej a ostatní sporty. Generace dnešních dětí a jejich rodičů není to, co bývala generace Nedvědů, Poborských, Šmicerů, Kolerů atd. Zblblí rodiče již v desetiletých dětech
  vidí hvězdy které budou vydělávat miliony. Umetají jim cestičky, vozí je na tréninky autem, nezdravě podporují jejich rivalitu vůči ostatním, trenér je blbec že jejich synátora nepostaví, špičkové vybavení digitechnikou, mobily za 10.000 a výše, jinak je synek ostatním k smíchu atd. atd. Zeptejte se dnešních padesátníků a šedesátníků jaké akademie absolvovali. Žádné. Jenom přístup jich samotných a jejich rodičů byl k životu, potažmo ke sportu, diametrálně odlišný než u dnešní generace. Ale to ještě náš fotbal a hokej někam patřil. Kam patří
  dnes?

  Vloženo 22.6.2018 17:13:53

 • Jaroslav 

  Reagovat

   

  Jsem hlavně zvědav, jestli město Tábor svoji akademii při MAS Táborsko podpoří stejně štědře jako Budějovice 6 miliony. Z toho, že J. Fišer jako jeden ze dvou 55 krajských zastupitelů byl i proti této akademii v ČB se dá čekat, že za této táborské radniční party mít fotbal zelenou nebude. Vůbec by nebylo špatný mít jedno středisko fotbalových talentů na severu kraje a druhé v ČB, ale to by se muselo město tady k tomu jinak stavět.

  Vloženo 22.6.2018 07:47:53

 • pavlina 

  Reagovat

   

  Dobrý den, na co mají v ČB dve akademie? Asi spousta talentů a už nemají v jedné místo. Znám také pár chlapců vek 14 let a jejich rodičů co se nechali lapit a po roce a roce a pul vykupují své hochy z akademie zpět. To co jim při vstupu naslibovali - lekaři, strava atd. Tak v realitě se blíží sotva 50%. To samé se nese o HC motor ve vychove mladeže. nevím jestli tyto strediska maji nejaky vyznam, ale mozna kdyz chteji brat o to vetsi by tam mela byt kontrola a to nejen z hlediska vyuziti penez.

  Vloženo 22.6.2018 06:26:38

  • Eliška 

   Reagovat

    

   Dobrý den Pavlíno,
   Shodou okolností mám v akademii člena rodiny a shodou oklností v U14. Servis pro kluky je zde perfektní. Nejen strava, výživový poradce. Ale také péče poúrazového stavu, psycholog a profesionalni treneri, vychovatelka. Neznám jedinný příklad, kdy někdo z akademie musel někoho vykupovat. Jelikož akademie není klub a nevztahuji se na ni zadna klubova pravidla a prestupni rad. Je třeba neplést názvy. Regionalní fotbalová akademie FAČR je pro chlapce u14 a u15. Klubová akademie Dynama se bude věnovat kategoriím navazujím. Už vůbec nejde o to, ze by nekde nebylo místo. Dostanou se tam zkrátka ti nejlepší a kluci, ktei jsou ochotni na sobe pracovat. I proto je počet omezen. Je zřejmé, že je stále třeba dělat osvětu! Protože bez ni se tvori plno famu a dezinformaci. A je velmi dulezite si uvedomit, ze se stale bavime o detech!!! Ne o penezich, zastupitelych ci trenerech. Ale o detech, kteri si negativa ze strany verejnosti nezaslouzi... a dotyka se to nejen me, jakozto rodinneho prislusnika! Muzu Vam s cistym svedomim rict, ze jsem se v akademii byla podivat nejen jako pribuzny hrace, ale i jako trener. A zde je kontrola nad miru dostatecna!

   Vloženo 22.6.2018 10:42:27

 • Bob 

  Reagovat

   

  To jsem zvědav,jak se zachovají pro dotaci pro Táborsko a případné další žádosti o dotace pro mládež.

  Vloženo 21.6.2018 20:36:10

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace