Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Vánoční setkání občanů Netolic starších 70 let

  Úterý 10.12 14:00 - Sál ZUŠ Netolice

 • Divadélko pro nejmenší

  Úterý 10.12 10:30 - Strakonice, RC Beruška

Zobrazit všechny události
 

Kůrovec se z české Šumavy šíří i za hranice. Zasahujte, žádají Němci a Rakušané

Mezinárodní pracovní skupina proti kůrovci. , Autor: David Hocke

Mezinárodní pracovní skupina proti kůrovci.     Autor: David Hocke

JIŽNÍ ČECHY - Kůrovec ohrožuje i německé a rakouské lesy, shodla se mezinárodní pracovní skupina vytvořená ke kůrovcové kalamitě na Šumavě a v příhraničí, která řešila krizovou situaci na setkání v bavorském Freyungu. Zástupci Rakouska a Německa vyzvali českou stranu, aby na Šumavě zasahovala proti kůrovci mnohem razantněji. Apel zazněl i směrem k vládám všech tří zemí, aby pomohly vlastníkům soukromých lesů v jejich náročném boji s kůrovcem, především podporou odstraňování zasaženého dřeva z lesa.


„Zápas s kůrovcem prohráváme, ačkoli Jihočeský kraj dělá maximum pro to, aby skóre otočil. Těžko můžeme bojovat proti kalamitě, když národní park Šumava, který zaujímá velkou část postiženého území, odmítá jakýkoli zásah. Kůrovec se šíří ve stále větším množství. Je nebezpečím pro všechny lesy v okolí národního parku Šumava. Přesvědčí nás o tom pohled ze silnice na Strážný," říká hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská.

V Německu a Rakousku jsou stromy napadené kůrovcem pokáceny a odklizeny co nejdříve, tak aby lýkožrout neměl čas infikovat okolní stromy. Rada NP Šumava naproti tomu schválila od roku 2020 novou zonaci, která může ve výsledku znamenat rozšíření bezzásahových zón na 52,3 procenta jeho území. „Až se tak stane, ztratíme nad kůrovcem kontrolu úplně. Kůrovec dnes už není jen lokálním tématem, ale je třeba ho řešit na evropské úrovni. My se musíme pokusit zachránit alespoň ten poslední zbytek, který máme. Národní park nutně potřebuje plán péče s výhledem na několik dalších desítek let. Sucho, se kterým se potýkáme, bude mít dopad na změnu celého ekosystému. Přitom les je v boji proti suchu klíčovým prvkem. My musíme myslet minimálně 70 až 80 let dopředu," vysvětluje hejtmanka Stráská.

Ministerstvo životního prostředí má posoudit stanovisko Rady NP Šumava, kterým by se rozšířily bezzásahové zóny na většině jeho území na 15 let. Jihočeský kraj, zástupci Kraje Vysočina i zahraniční partneři se dohodli na společném postupu a budou apelovat na vlády svých zemí, aby přikročily k razantnějším opatřením proti kůrovci, suchu a změnám klimatu.

Setkání mezinárodní pracovní skupiny ve Freyungu se zúčastnili expert na kůrovce, ředitel dolnorakouského Zemského lesního hospodářství Hubert Schwarzinger, odborník na lesnictví Christoph Jasser ze Zemského lesního hospodářství Horního Rakouska. Z Dolního Bavorska přijeli jednatelé EUREGIA Kaspar Sammer, Dana Biskupová a vedoucí divize lesnictví Stefan Schaffner. Z Horní Falce byl přítomen ředitel lesní správy okresu Cham Arthur Bauer (zřízena bavorským státním ministerstvem pro výživu, zemědělství a lesnictví). Mezi českými zástupci byl kromě hejtmanky Jihočeského kraje Ivany Stráské také Miloš Juha z Lesů ČR a za Krajský úřad Kraje Vysočina Jiří Bartoš, vedoucí oddělení lesního hospodářství a myslivosti Odboru životního prostředí a zemědělství.

Diskuse k článku - 18 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • Mr. MÚMK 

  Reagovat

   

  Tak určitě... :) Apropos od kdy se v Německu a Rakousku prokazuje kůrovec českým pasem??? :)

  Vloženo 22.7.2019 12:46:18

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  V naší zemi snad už konečně zavládne rozum. Napadené stromy je třeba z lesa odvézt, na jejich místo vysazovat smíšené lesy, které budou více odolávat škůdcům i počasí. Všechny ty chytré zelené aktivisty bych teď vzal na místa, kde jsou holiny a nic tam neroste.

  Vloženo 20.7.2019 10:20:03

  • mojmír 

   Reagovat

    

   Tak, buď neumíte číst, nebo myslet, nebo jste provokatér. Právě zelení aktivisté toto řešení prosazují již mnoho let- v hospodářských! lesech, celé oblasti. A hlavně to navrhují také oficiální odborníci. Ale v NP Šumava, se nic nekácí a neodváží, protože je to nejcennější část přírody, kde ona sama může dokazovat, jak si nejlépe poradit. (Můžete se jít sám přesvědčit). Pane "rozumný", největší holiny vznikají v lese právě při současné "hospodářské a ekonomické" plošné těžbě. Jenomže se publikují pouze snímky "holin" přirozených, z NP Šumava. Tak buďte chytřejší, a trochu to znovu "kriticky" promyslete bez osobní nenávisti.

   Vloženo 20.7.2019 13:44:16

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Máte pravdu. Někteří zelení aktivisté již změnili názor, zřejmě pod tíhou konkrétních důkazů. Pokud je někde monokultura smrku, pak nelze spoléhat na to, že si příroda sama pomůže. Je třeba změnit skladbu lesů v naší zemi.

    Vloženo 20.7.2019 15:55:37

 • Přeloženo: 

  Reagovat

   

  Musíme lesy Šumavy zprivatisovat.

  Vloženo 20.7.2019 10:01:38

 • Jan 

  Reagovat

   

  Ekologické organizace jsou minimálně na polofašistické bázi. Léčba je jednoduchá vykácet a chemie. Holt možná zařve i néjaký jiný druh. Jinak se ho nezbavíme a hošové za hranicema to poženou k EK a ta nám nařídí škodu způsobenou nečinností nahradit. Pak by si to měli cálnout ekologičtí aktivisté a jim podobná svoloč.

  Vloženo 20.7.2019 08:59:39

  • mojmír 

   Reagovat

    

   Právě jste obsahem příspěvku nejspíše sám sebe zařadil přímo mezi "latentní fašisty". Diskuse marná.

   Vloženo 20.7.2019 09:48:01

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Vy asi neslyšíte, protože nechcete slyšet, co nám říkají už i odborníci ze zahraničí. Napadené stromy razantně pokácet. Pravděpodobně v zemích zdravých mozků rozhodují ekonomičtí hospodáři lesa, nikoliv ekologičtí cvoci. To je v pořádku, kdo jiný by měl rozhodovat. Moc by mě zajímalo, co budou tihle pošahanci říkat, až nám Rakousko a Německo naúčtuje škody za to, že jim z našeho hnijícího bezzásahového lesa k nim líta kůrovec.

  Vloženo 20.7.2019 08:31:55

  • mojmír 

   Reagovat

    

   Fajn, tak nám ale napište konkrétně!, kteří odborníci z Německa a Rakouska nám doporučují: "Napadené stromy razantně pokácet."- v NP Šumava. Diskuse zde, ztráta času.

   Vloženo 20.7.2019 10:03:31

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace