Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Tři sestry

  pátek 18.10 19:00 - Prachatice, Hotel Park

  Koncert.

 • Drátkování bedrníků s Petrou Dudákovou

  pátek 18.10 17:00 - Vodňany, U Lípy

Zobrazit všechny události
 

Letecká záchranka se přestěhuje do Bechyně jen na přechodnou dobu, slíbil premiér Sobotka

JIŽNÍ ČECHY - Základna letecké záchranné služby na jihu Čech se přesune na vojenské letiště v Bechyni jen na přechodnou dobu. Pak se má vrátit zpět do Plané u Českých Budějovic, kde také momentálně sídlí. Premiér Bohuslav Sobotka to dnes slíbil jihočeskému hejtmanovi Jiřímu Zimolovi.

Soukromé firmě, která dosud leteckou záchranku v kraji provozovala, letos skončí smlouva a vláda rozhodla, že tuto službu bude od ledna 2017 zajišťovat armáda. Problém nastal v tom, že její vrtulníky kvůli své vysoké hmotnosti nemohou na heliportu v Plané i na jiných místech přistávat. Po přesunu do Bechyně se navíc prodlouží i doletové časy do určitých částí kraje a tím pádem naroste i doba, během které se pacienti dostanou do nemocnice. Vedení kraje v čele se Zimolou z těchto důvodů již od začátku označovalo tyto plány za nekoncepční a apelovalo vládu, aby svůj záměr přehodnotila.

„Pan premiér mi slíbil, že by se letecká záchranka měla do Plané vrátit co nejdříve, nejlépe již v příštím roce a s takovými vrtulníky, které budou zdejší základně vyhovovat. Zároveň prý bude také hledat řešení, jak toto dočasně opuštěné stanoviště využít,“ potvrdil Zimola.   

„Cílem vlády je abychom v krátkém čase našli v rámci zajištění letecké záchranné služby řešení pro celou republiku a tedy i Jihočeský kraj odpovídajícími typy vrtulníků,“ uvedl Sobotka s tím, že nasazení těžkých armádních strojů na jihu Čech považuje za opravdu dočasné. Bylo by podle něj škoda promarnit investici do základny v Plané, kterou označil za nejmodernější v republice.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček předpokládá, že by leteckou záchranku mohla provozovat nově vzniklá státní organizace, která bude se záchranáři v krajích spolupracovat. „Jakmile bude vysoutěžen nákup vrtulníků, se kterými bude létat, tak se stanou jižní Čechy prvním místem, kde by měla tato organizace působit,“ dodal.

Kraj zprovoznil novou leteckou základnu v Plané za 45 milionů korun loni. Na heliportu mohou přistávat vrtulníky s hmotností do 3,5 tuny, které jako záchranářské využívají prakticky po celé Evropě. Vojenské stroje však váží 6,5 tuny. „Mrzí mě, že s námi dopředu přechod letecké záchranky pod armádu nikdo nekonzultoval a doslova nás postavili před hotovou věc. Stejně tak nevinně se v tom ocitla i armáda, se kterou máme jen ty nejlepší vztahy. Po našich neustálých apelech na vládu i příslušná ministerstva mě proto těší, že se tu rýsuje nějaké řešení v podobě státní organizace, která by měla provoz letecké záchranky s ohledem na potřeby krajů zajišťovat. Tomuto projektu jednoznačně fandím,“ uzavřel hejtman.

Diskuse k článku - 3 příspěvky
 

Kam dál?

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Vrátí se, s ještě těžšími vrtulníky USS army.

  Vloženo 22.9.2016 13:18:06

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   a pak tě zastřelí

   Vloženo 22.9.2016 14:03:38

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Nevrátí se. Tohle jsou jenom předvolební kecy.

  Vloženo 22.9.2016 12:43:08

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace