Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Robert Fulghum - opravář osudů, o jeho tvorbě i životě

    středa 23.10 17:00 - Strakonice, Šmidingerova knihovna

    Beseda.

  • Bachata pro začátečníky

    středa 23.10 17:00 - Strakonice, DDM

Zobrazit všechny události
 

Lidé na Českobudějovicku a Vltavotýnsku se dočkají záchrany rychleji

TÝN NAD VLTAVOU - Jihočeští profesionální hasiči se dohodli se společností ČEZ na využívání hasičské jednotky temelínské elektrárny pro zásahy v okolí. Na místě zásahů by tak profesionálové měli být dříve, elektrárenští hasiči zase získají zkušenosti z reálných zásahů.

Šedesátičlenná jednotka profesionálních hasičů elektrárny Temelín patří mezi podnikovými hasiči mezi nejlépe vybavené a testované. Denně prochází tréninkem, většina patří i mezi specialisty na ovládání například těžké techniky. K požárům, dopravním nehodám, nebo povodním ale vyjíždí jen minimálně. „Na elektrárnách jsou naprosto nezbytní. Fungují jako prevence, mají množství úkolů v oblasti dozoru. Například požárů je ale u nás naprosté minimum, což sice svědčí o vysoké kultuře bezpečnosti, ale hasiči mají o něco méně reálných zásahů, než ostatní profesionálové,“ říká o důvodech uzavření smlouvy ředitel Útvaru bezpečnosti ČEZ Roman Havlín.

To by se teď mělo změnit. Od října jsou temelínští profesionální hasiči zařazeni do takzvaného poplachového plánu. To znamená, že operační středisko Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje je může vyslat k jakékoliv události v okolí. „Pokud máme možnost s minimálními náklady dál posílit už tak vysokou bezpečnost v oblastech Jihočeského kraje, pak to samozřejmě využijeme. Rychlost a kvalita zásahu je pro nás stěžejní,“ říká ředitel Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje Lubomír Bureš.

Smlouva má ale svá specifika. Temelínští hasiči budou mít možnost z místa zásahu kdykoliv odjet, pokud by byli potřeba v elektrárně.

„Ve finále to bude výhodné pro obě strany. Ale samozřejmě se nemění nic na tom, že klíčovou úlohou zůstává prevence a ochrana Jaderné elektrárny Temelín,“ shrnuje Roman Havlín.

S temelínskými hasiči by se mohli lidé poprvé při ostrých výjezdech setkat od října. K dispozici přitom mají výjimečné vybavení, kromě jiného například nejvyšší zásahovou plošinu v Jihočeském kraji.

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace