Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Transsibiřská a Transmongolská magistrála

    Úterý 20.8 20:30 - Stánek - Žižkovo náměstí, Tábor

    Cestopis.

  • Loutka - Dvorní divadlo

    Úterý 20.8 18:30 - Jezírko v parku za Kulturním domem Veselí nad Lužnicí

    Divadelní komedie pod širým nebem.

Zobrazit všechny události
 

Literární festival na českobudějovickém náměstí láká na knihy zdarma, autorská čtení i literární trolejbus

Knižní stan na českobudějovickém náměstí , Autor: Jana Urbanová

Knižní stan na českobudějovickém náměstí     Autor: Jana Urbanová

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Náměstí Přemysla Otakara II. v krajském městě žije knihami. Probíhá tu totiž festival Literatura žije. Součástí akce je bílý stan, kde se za pouhé dva dny rozdají tisíce kusů knih. Zájem příchozích je obrovský. Kromě knižního bazaru jsou na programu festivalu také autorská čtení, bezdomovecké divadlo nebo jízdy literárním trolejbusem. Letos jde už o šestý ročník akce.

 

Bílý stan s knihami na českobudějovickém náměstí byl po celé dopoledne v obležení zájemců a hučel jako jeden velký úl. Někteří si nabrali více, než zvládli unést. Kdokoliv si totiž může vzít jakékoliv množství knih. "Já jsem tady poprvé, zjistila jsem to náhodou na internetu a jsem nadšená. Posbírala jsem si nějakou klasiku, pohádky i encyklopedii," raduje se z knižních úlovků studentka Jihočeské univerzity Vendula Vlková. Stejně tak si liboval i Aleš František Plávek z Hůrek u Lišova, který odcházel obtěžkaný více než desítkou knih. "Je to perfektní, já zásobuji dvě malé knihovničky, takže jsem rád. Mám tady starou literaturu, klasiky, ale ani Klement Gottwald neurazí," popsal svůj výběr.

Ve stanu najdou zájemci knihy nejrůznějších žánrů, organizátoři je navíc neustále doplňují. "Čtyři měsíce dopředu sbíráme v literární kavárně Měsíc ve dne knihy, každý sem může přinést jakoukoliv knížku, kterou už doma nechce a my je pak tady na náměstí rozdáváme. Letos se nám sešly 4 000 knih," dodala jedna z organizátorek Eliška Štěpánová. Knižní stan je otevřený dnes a zítra od 11 do 18 hodin.

Součástí akce Literatura žije je i zajímavý doprovodný program. "Máme různá autorská čtení a představení. Dnes odpoledne pojede literární trolejbus a zapojují se i lidé na okraji společnosti, budeme tady mít bezdomovecké divadlo. V galerii Měsíc ve dne pořádáme workshop pro děti, kde si budou moci připravit vlastní knižní obálku," přiblížila program Eliška Štěpánová. Na ploše náměstí je v rámci akce vystaveno také deset velkoformátových komiksů.

Festival Literatura žije mohou zájemci navštívit do pátku 26. dubna.

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace