Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Black and white

  neděle 18.8 19:00 - Veselská ozvěna, kostel v Zálší

  Koncert.

 • Strakonický drak

  neděle 18.8 10:00 - Strakonice, Lávka u pivovaru

  Závod dračích lodí na Otavě.

Zobrazit všechny události
 

Majáles dostane od města nižší podporu než dříve. Kvůli nevydařenému loňskému finále

 Autor: Budějovický Majáles

    Autor: Budějovický Majáles

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Třináctý ročník Majálesu v Budějovicích dostane nižší dotaci než v předchozích letech. V roce 2015 městské vedení rozhodlo o příspěvku ve výši 400 tisíc korun, o rok dříve dalo na Majáles 300 tisíc. Letos jde na studentské majálesové oslavy „jen“ 250 tisíc korun.

 

Jak připustil primátor Jiří Svoboda, minulý rok bylo město štědřejší kvůli jubileu 750 let od založení Budějovic. Klasicky se tedy dává 300 tisíc, letos o 50 tisíc méně. „Jedním z důvodů snížení je fakt, že závěr loňského ročníku nebyl takový, jaký jsme si představovali,“ naznačil primátor. Na mysli měl incident volby krále Majálesu, která probíhala střelbou z paintballových zbraní do jednotlivých kandidátů. Na místě zasahovala i záchranná služba. Organizátoři se za událost omluvili, ale podporu letos přesto od města dostanou nižší.

„Ani částka čtvrt milionu není špatná, není to žádný trest,“ dodal primátor. „Je to rozsáhlá a navštěvovaná akce, ostatní části byly zdařilé, nedá se to shrnout jen do nevydařeného finále.“

I když primátor skončil svou řeč smířlivěji, reakce Majálesu na facebookových stránkách na sebe nenechala dlouho čekat. „Radní se odvolávají na nešťastný incident s loňskou volbou krále. Chybu jsme okamžitě přiznali, omluvili se veřejně všemi dostupnými prostředky a podnikli veškeré možné kroky k nápravě. Vysvětlení jsme samozřejmě nabídli zástupcům města, ale ti již od počátku nejevili o jakoukoliv bližší komunikaci zájem. Upřímně, tento argument se nám proto zdá jako zástupný, i vzhledem ke kontextu dalších úspor města v rozpočtu na kulturu,“ píše se na facebookovém profilu Budějovického Majálesu. Mimo jiné zástupci Majálesu shrnuli své aktivity a jak zdůraznili, většina je založena na dobrovolnické bázi.

„Organizačním týmem prošlo za ta léta na desítky lidí, přesto se drží stále stejného konceptu. Festival od studentů pro celé město, otevřený všem nápadům i návštěvníkům. Díky dobrovolnické práci celého týmu i nadstandardní spolupráci umělců a dodavatelů, kterým byl vždy festival sympatický, navíc za řádově nižší rozpočet. Město již několik let hledá velkou kulturní akci, kterou by město mohlo hostit, a my ji po večerech a víkendech připravujeme. I proto nám vždy přišlo logické, aby Město České Budějovice bylo hlavním partnerem festivalu, na kterého se můžeme spolehnout a vést s ním rovnocenný dialog,“ píše se dál na Facebooku.

Budějovický Majáles 2016 se bude konat v druhé polovině května. Organizátoři slibují bohatý program i přes sníženou finanční podporu od města.

Diskuse k článku - 2 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Martina 

  Reagovat

   

  Přesně tak. S Majálesem už to má hodně málo společného.

  Vloženo 8.3.2016 13:07:20

 • xxx 

  Reagovat

   

  Majáles má být velkou kulturní akcí. Tak to tedy pardón. Majáles má být studenstskou akcí,alespoň v minulosti byl a ne hudebním festivale, což je teď.

  Vloženo 8.3.2016 09:22:56

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace