banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Vojenský den 2019 v Libořezích

  sobota 20.7 9:30 - po celé obci Libořezy

  Účastnit se budou kluby vojenské historie s dobovou technikou, uniformami a vybavením převážně z druhé světové války.

 • Malý princ - pohádka Víti Marčíka pro celou rodinu

  sobota 20.7 15:00 - Suchdol nad Lužnicí, Na farní zahradě

  Pohádka.

Zobrazit všechny události
 

Městské komise chtějí vyhnat auta z centra Budějovic, na stromech shoda nenastala

Jednání zástupců komisí města , Autor: Jitka Welzlová

Jednání zástupců komisí města     Autor: Jitka Welzlová

ČESKÉ BUDĚJOVICE - V úterý odpoledne zasedaly městské komise pro dopravu, památky, architekturu a životní prostředí. Společně probraly mimo jiné novou podobu českobudějovického náměstí Přemysla Otakara II. Téměř tříhodinové jednání ale nakonec shodu nepřineslo. Jediným bodem, kde nastala souhra členů jednotlivých komisí byla potřeba zklidnit dopravu v centru města a vyhnat auta.

 

S očekáváním šel na setkání předseda komise pro životní prostředí Michal Kohn. Navrhoval oživit náměstí po obvodu výsadbou stromů ve speciálních prokořenitelných klecích. "Mezi historickou dlažbou a parkovištěm je přibližně tři metry široký pruh normální dlažby. Vychází to asi na osm stromů na každou stranu náměstí," vysvětlil Kohn. Nejhlasitějšími odpůrci jeho nápadu byli představitelé komise pro památky i architekturu. "Padaly tam argumenty, že Budějovice jsou postavené jako gotické město. My přece nežijeme v gotice, ale v 21. století," dodal Kohn. Dalším hlediskem proč členové některých komisí stromy po obvodu náměstí odmítají je výhled. "Bylo řečeno, že stromy by neměly bránit pohledům na Samsonovu kašnu a další dominanty," uvedl během jednání náměstek primátora Tomáš Bouzek.

Náměstí Přemysla Otakara II. je podle hlavního architekta města Jana Němce unikátní ve své podobě 750 let. "Bych bych schopen podpořit pouze mobilní zeleň, nějakou variantu toho, co tam dnes stojí, aby se mohla podřizovat tomu, jak se bude prostor náměstí využívat," řekl k výsledku jednání Němec a dodal, že jádro města je obehnané parky, kam se dá za několik minut z centra dojít.

Všichni účastníci schůzky se nakonec shodli pouze na jedné zásadní věci, což je budoucí zklidnění dopravy na náměstí. „Uvažuje se o pěších zónách v ulicích Kanovnická a poté v Krajinské, akcentuje se preference pěších a cyklistů, snížení parkovacích míst, rozšíření předzahrádek, návrat zeleně, aby se náměstí a jeho okolí stalo přívětivým a hlavně vyhledávaným místem pro místní i turisty," dodal k závěrům jednání náměstek Tomáš Bouzek.

Vize jednotlivých členů komisí dopravy, památek, životního prostředí a architektury teď čekají na další rozpracování i analýzu. Příští schůzka k budoucí podobě náměstí ve stejném složení by měla proběhnout letos na podzim.

Diskuse k článku - 2 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • To je dobře 

  Reagovat

   

  Že omezí auta. MHD je dostatečná a lenoši z pleček se tedy musí spokojit buďto s procházkou svých otylých těl, anebo sdílením společného prostoru v autobusu/elektrobusu s ostatními. A co na to kraj se zničenou veřejnou dopravou? Kdypak se dočkáme nápravy neuvážených kroků z nedávné minulosti, z doby kdy tam neomezeně vládl 3x za sebou zvolený miláček JČ venkova?

  Vloženo 15.5.2019 13:37:21

  • Je to v systému 

   Reagovat

    

   který lidi nutí lítat jako nadmuté kozy, aby si vydělali aspoň o trochu víc, nežli almužnu. Ti, aby vše stíhali, jezdí auty. No, a potom taky ta vlastní pohodlnost...

   Vloženo 18.5.2019 11:59:02

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace