banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Strakonický dudák aneb Hody divých žen

  pátek 23.8 20:30 - Hrad Strakonice - II. hradní nádvoří

  Hra J. K. Tyla v podání DS Čelakovský.

 • Vlksický Kašpar 2019 - Jonáš a Tingl - Tangl

  pátek 23.8 21:00 - Vlksice

  Divadelní představení.

Zobrazit všechny události
 

Milevsko hostilo festival dětských folklorních souborů

Kovářovánek. , Autor: Milan Škoch

Kovářovánek.     Autor: Milan Škoch

MILEVSKO - Dům kultury v Milevsku hostil v pátek 10. května festival Setkání dětských jihočeských folklorních souborů. Dětské soubory na pozvání Jihočeského folklorního sdružení a Kovářovánku z Kovářova přijely do tohoto kraje už potřiadvacáté a v rámci přeshraničního projektu Lidová kultura se letos zúčastnil také Andreas Teufl z organizace Volkskultur Niederösterreich v Rakousku. Součástí festivalu jsou také vystoupení pro seniory. Dvě již proběhla 9. května a ve středu 15. května festival uzavře pořad Kovářovánku v Klubu důchodců Milevsko.

 

Cílem festvalu je rozvíjení spolupráce v oblasti lidových tradic, a tak se na jevišti Domu kultury představily soubory nejen z jižních Čech, ale také host z Vysočiny. To nejlepší ze svých programů uvedly soubory Kovářovánek z Kovářova, Javoráček z Lomnice nad Lužnicí, Kamínek ze Žďáru nad Sázavou, Doudlebánek z Doudleb, Bárováček z Českých Budějovic, Bystřina ze Zlivi a Malý Furiant z Českých Budějovic. Ve vestibulu domu kultury probíhaly řemeslné dílny, děti mohly zdobit perníčky, vyrábět z papíru, sledovat ukázky drátování či práci se sklem. Nechyběla nabídka zajímavých propagačních materiálů Jihočeského folklorního sdružení.

Pro děti byla připravena i taneční dílna, kdy vedoucí jednotlivých souborů vedli výuku lidových tanců, do níž se zapojily všechny folklorní kolektivy. Vedoucí pak na společném semináři rozebírali jednotlivá vystoupení s odbornou porotou, kterou na akci delegoval Národní ústav lidové kultury ve Strážnici. Oficiální hosté si také prohlédli prostory a expozice Domu regionů, který Jihočeské folklorní sdružení buduje v rámci zmíněného přeshraničního projektu.

Na slovíčko s Bárováčkem

Foklorní soubor Bárováček, který působí při budějovické škole J Š. Baara, má tradici dlouhou už přes 60 let. Vznikl v roce 1957 a jeho činnost je přitažlivá i pro dnešní děti, kterým se nabízí i řada jiných lákadel a možností pro volný čas. Soubor vystupoval i s vlastními muzikanty. "Přímo ve škole je dnes muzikantů méně, ale stále s námi rádi hrají bývalí žáci, kteří už jsou dnes na středních anebo i na vysoké škole," prozradil ředitel školy Vladimír Čunát. "Ten dvoumetrový kluk v orchestru, to je Aleš. Pamatuji si, že když chodil k nám do školy, kolegové si na něj neustále stěžovali. Ale já ho měla na hudebku a u mě byl vynikající. Každé dítě má na něco talent a to se musí podchytit," zmínila učitelka Zdeňka Ditrichová, že Aleš v muzice vynikal a chlapec, ze kterého byli ostatní učitelé zoufalí, dnes studuje na ošetřovatelské škole. A Bárováčku zůstal věrný.

 

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace