banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Živé Milevsko - Mezinárodní konference chytrých měst a obcí

    středa 16.10 9:00 - Milevsko, KD

  • Toulky za poznáním Severní Korea

    středa 16.10 10:00 - Milevsko, Kino

    Přednáška.

Zobrazit všechny události
 

Minorité žádají od Jihočeské knihovny tisíce literárních děl. Musí dokázat, že v roce 1950 patřila řádu

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Složitá jednání a dokazování zřejmě bude muset podstoupit Provincie řádu minoritů, která podala žalobu o vydání věci na Jihočeskou vědeckou knihovnu potažmo Jihočeský kraj, který objekt vlastní. Zhruba tři tisíce knih by podle řádu mělo náležet do klášterní knihovny minoritů v Českém Krumlově. V padesátých letech měly knihy na základě rozhodnutí ministerstva kultury připadnout Jihočeské vědecké knihovně. Jenže zatím není jasné, zda existuje jednoznačný důkaz, že knihy v roce 1950 v minoritské knihovně skutečně byly. O nároku na vydání v rámci restitucí teď má rozhodnout okresní soud v Českých Budějovicích.

 

Po dlouhém zpřesňování žalobního petitu konečně mohlo po roce a půl dojít k zahájení jednání, při němž zástupce minoritů Tomáš Marek přečetl celé znění žaloby. Na to byl dobře připraven ředitel Jihočeské vědecké knihovny Ivo Kareš, který archiv podrobil zkoumání a přišel se závěrem, že bude velmi složité specifikovat, která díla skutečně do kláštera minoritů spadají. Nejnovější katalog minoritské knihovny se seznamem pochází z roku 1829. Tehdy zde bylo zapsáno až 1700 knih, řád žádá ale více než 3000 knih z období před rokem 1801.

Po roce 1945 se měla do Jihočeské knihovny dostat díla i ze zrušených klášterů, podle Kareše však k tomu tehdy nebyly k dispozici žádné seznamy a katalogy. Teprve na sklonku 60. let došlo k uspořádání historického fondu. „V něm nějaké minoritské knihy jsou. Některé uvnitř mají popisek, že jsou z minoritské knihovny. Jedná se o velmi stará díla z barokní doby. Dále máme i knihy, kde je pravděpodobná souvislost s řádem minoritů, ale není tam nic o tom, zda jsou z knihovny z Krumlova. U žádného z děl nelze prokázat, že jsou z klášterní knihovny minoritů z roku 1950. Chybí nám z ní i katalog, který se zřejmě ztratil,“ vysvětloval Kareš.

Posléze i soudce Dušan Hrabánek apeloval na stranu právního zástupce žalobce, aby získal doklad o tom, že knihy se nacházely na daném místě v roce 1950. Na doplnění důkazů dostal řád minoritů třicetidenní lhůtu. Původně byla žaloba podána i na stát, respektive ministerstvo kultury. To nakonec soudce odmítl a vyjmul jej z jednání, neboť věc má vydávat jen ten, kdo ji drží. Hlavním účastníkem tak zůstala Jihočeská vědecká knihovna a jako vedlejší účastník Jihočeský kraj, který de facto knihy vlastní.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace