banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Písecká čtyřka

    pondělí 19.8 19:30 - Lázně Vráž u Písku

    Hudební kapela Josefa Nováka.

  • Enkaustika aneb Krácení dlouhé chvíle pana Josefa Novotného

    pondělí 1.7 až Úterý 31.12 - Strakonice - Šmidingerova knihovna

    Obrázky tvoření žehličkou a voskem

Zobrazit všechny události
 

Místním akčním skupinám poskytl Jihočeský kraj osmimilionovou finanční injekci

JIŽNÍ ČECHY - Jihočeský kraj se rozhodl podpořit chod místních akčních skupin (MAS) na jihu Čech částkou osm milionů korun. Tři miliony z toho jsou dar a pět milionů návratná půjčka. Peníze poskytl kraj pro MAS i přesto, že řídícím orgánem MAS je ministerstvo pro místní rozvoj.

 

„Je to doslova volání SOS, není totiž možné, abychom z veřejných rozpočtů dotovali činnost MAS, aniž bychom byli těmi, kdo má jejich chod garantovat. Tím je ministerstvo pro místní rozvoj,“ zdůraznil hejtman Jiří Zimola na pondělní tiskové konferenci, kterou kvůli znepokojivé situaci v MAS svolal. Obdobné problémy mají přitom i MAS v jiných krajích.

Ministryně Šlechtová kvůli tomu dostala otevřený dopis

MAS díky svým projektům přinášejí stamiliony korun z evropských fondů do rozvoje jihočeského venkova. Kromě toho řeší i otázky spojené se zaměstnaností a její podporu. Sociální aspekty má práce s mládeží, se seniory či spolková činnost.

Kromě chybějících peněz na provoz rovněž MAS postrádají strategii od MMR, která by zřetelně formulovala priority a definovala finanční záměry pro plánovací období 2014 až 2020.

„Apelujeme na paní ministryni MMR Karlu Šlechtovou, které jsme zároveň posílali otevřený dopis, aby se tyto věci co nejrychleji vyřešily. Rádi bychom věděli, jestli se s MAS nadále počítá, nebo nikoli. Pokud ano, tak by mělo ministerstvo pro místní rozvoj konečně vyhlásit výzvy, díky kterým budou moci místní akční skupiny uplatňovat své projekty,“ uvedl Zimola.

Bez podpory kraje by MAS Třeboňsko musela ukončit svou činnost

To, že se místní akční skupiny nacházejí v těžké situaci, potvrzuje například Tomáš Novák z MAS Třeboňsko, která je jednou z největších na jihu Čech. „Bez podpory kraje, který nás v tuto chvíli prakticky zachránil, bychom letos museli ukončit svou činnost. Velkou měrou nám ale pomohly jednorázovým finančním darem i naše členské obce,“ sdělil Novák s tím, že MMR, coby řídící orgán MAS, se k řešení těchto problémů staví dlouhodobě vlažně.

V kraji funguje 17 místních akčních skupin (nepočítáme-li MAS Jemnicko se sídlem mimo jižní Čechy sdružující mimo jiné i šest jihočeských obcí), ve kterých je sdruženo přes 600 obcí. MAS vznikají za účelem podpory a rozvoje venkova.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace