banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Mosty

    sobota 17.8 18:00 - Planá nad Lužnicí, Ostrov

    Art festival.

  • Tata boys

    sobota 17.8 20:00 - Veselí nad Lužnicí, Hlavní parkoviště veselských pískoven

    Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Na Galavečeru Pony v Benešově zářily i Jihočešky

Vítězka republikového žebříčku ponyjezdců ve všestrannosti Barbora Vaňková z JK Ratibořské Hory. Trenérem je tatínek a zároveň přední český jezdec military Pavel Vaněk.

Vítězka republikového žebříčku ponyjezdců ve všestrannosti Barbora Vaňková z JK Ratibořské Hory. Trenérem je tatínek a zároveň přední český jezdec military Pavel Vaněk.

AKTUALIZOVÁNO - 14.2.2016 10:19

BENEŠOV - Jednou dvakrát do roka se koňáci, kteří jsou jinak k vidění v rajtkách a jezdeckých holinkách, hodí do gala. A platí to i pro ty nejmenší jezdce na ponících, kteří měli v sobotu 13. února svůj velký večer. Sál S-centra v Benešově byl najednou plný půvabných dívek ve společenských šatech, mezi kterými se sem tam mihl i nějaký mladý muž. To odpovídá i statistikám, protože jezdectví je v dětských kategoriích převážně doménou dívek. Ve vysokém sportu, hlavně parkurovém, pak už ale převažují muži. Nezapomenutelný Galavečer s vyhlašováním žebříčků nejlepších pony jezdců v jednotlivých jezdeckých disciplínách a soutěžích připravil Jezdecký klub Mariánovice spolu s pony komisí České jezdecké federace. Ke špičce ponysportu patří i několik jihočeských závodnic.


V drezuře věkové kategorie 8 - 12 let patří republikové prvenství za výsledky roku 2015 Karolíně Wiesnerové z Jezdeckého klubu Mělník, ale hned druhou příčku drží Jana Táboříková z jihočeského klubu Falea v Českých Budějovicích. Úspěšnou sezonu měla s poníkem Tobym. Prvenství mezi parkurovými jezdci stejné věkové kategorie putovalo na Moravu k Marianě Michlíčkové z JK Voděrady, která byla první s poníkem Mister Merlin a ještě třetí s Likenem.

Všestrannost se jezdí až od 10 let a v té patří prvenství Barboře Vaňkové z JK Ratibořské Hory na Táborsku a jejímu poníku Lipton Sinaj. Cenu za čtvrté místo v republikovém žebříčku si odnesla Šárka Štvánová z JK Bártův dvůr v Přeštěnici u Milevska, která závodí na Sisi. Pátý byl Petr Jan Matuška z Dražky těsně na pomezí jižních a středních Čech, kam Jihočeši často zajíždějí na parkurové závody.
Vítězkou drezurního žebříčku 13 - 16 letých je Sára Vingrálková z moravské stáje Derby na poníku Emil-R. Druhou příčku obsadila Zuzana Baloušková z jihočeského klubu na Borové s koněm Lipton Samba. Pro cenu si ale nepřijela, dala přednost jihočeskému koňáckému bálu na Hluboké, který probíhal ve stejném termínu. Rodina této závodnice protestuje, že ponyžebříček změnil pravidla započítávaných výsledků ve svém průběhu a tím posunul před Jihočešku Balouškovou, která vedla ještě v prosinci, právě Sáru Vingrálkovou z Olomouce. O sporu se samozřejmě dost mluvilo.
Mezi parkurovými jezdci ve věku 13 - 16 let je první Tereza Lipanská z východočeského Jezdeckého klubu Sloupnice s Kačenkou. V první pětce této kategorie Jihočeši nebyli.

Vzápětí však moderátoři večera Kateřina Vašáková a Jan Matuška pozvali na pódium pět jezdkyň, které v roce 2015 dosáhly na splnění výkonnostního odznaku pony. K tomu je třeba dosáhnout na některou z medailí na šampionátu a splnit i další kvalifikační pravidla. Pro odznak si tedy přišly Anna Helebrantová ze Stáje LH Praha, Anna Lani Novak z Mariánovic, Vanessa Toušková z Děčina, Julice Sekaninová z jihomoravského klubu Panská Lícha a také Šárka Štvánová z JK Bártův dvůr Přeštěnice u Milevska.
Jihočešky dominovaly také republikovému seriálu ve všestrannosti Benjamin cup, kde se stala vítězkou Michaela Neumannová z JK Dobrošov u Milevska na Šikulce před Šárkou Štvánovou z Přeštěnice na Sisi a Eliškou Vejdovcovou z JK Koloděje s Cipískem.
Vyhlášeny byly Naděje pony sportu mezi dětmi, které mají jezdeckou licenci první nebo druhý rok. Hlasovali vždy odborníci a také laická veřejnost na facebooku. U té získala největší sympatie Sára Dvořáková z Hořovic, u odborníků pak zvítězila Mariana Michlíčková z Voděrad. Poníkem roku se stal ve facebookovém hlasování Lipton Sinaj Barbory Vaňkové z Ratibořských Hor a u odborníků Kačenka Terezy Lipanské.  Ta se také stala podle odborné komise ponyjezdkyní roku 2015, zatímco Barbora Vaňková zvítězila v hlasování laické veřejnosti. Oceněn byl rovněž Počin roku, kterým organizátoři Galavečera ocenili sponzorskou přízeň, kterou celému ponysportu věnuje majitel firmy Equiservis Stanislav Hakr. Zároveň představili nového partnera Styl šampionátu pro rok 2016, kterým se stalo zastoupení společnosti John Deere.
Pro ponyjezdce a jejich rodiče byl připraven turnaj v bowlingu, ve kterém vítězství ukořistil domácí tým Mariánovic, nebo vtipná hra o půl pizzy, kde každé z dětí muselo s poukazem ve stylu puzzlí najít v sále pasující druhou půlku a s jejím majitelem mělo nárok na celou velkou pizzu. Nechyběl bohatý raut, diskotéka a slosování vstupenek, kde šlo o hodně - kromě ochutnávky domácího benešovského piva Ferdinand také o jezdecké potřeby, víkendový relaxační pobyt, prasečí hlavu nebo živého králíka či živou kachnu. 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace