banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Pouťové posezení s harmonikou

    neděle 16.6 11:00 - Božetice, místní kaplička a koupaliště

    Mše od 11.00 a ve 13.30 hodin začíná neckyáda.

  • Sekáč Podlesí

    neděle 16.6 8:00 - Tažovice, Kolčava

    Třetí ročník závodu v sečení kosou.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Naháče vystaví v Budějovicích až příští rok, vyroste před očima veřejnosti

Loď bude stát nedaleko Dlouhého mostu , Autor: Jana Urbanová

Loď bude stát nedaleko Dlouhého mostu     Autor: Jana Urbanová

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Zajímavá atrakce měla letos zabavit i poučit kolemjdoucí u řeky Vltavy v Českých Budějovicích. Jde o repliku lodi zvané Vltavský naháč. Přestože českobudějovičtí radní schválili pronájem potřebného pozemku už na začátku března a vše pro umístění lodi tak bylo připraveno, naháče se zatím lidé nedočkají. Projekt totiž kvůli své náročnosti nabral přibližně roční zpoždění.

 

Loď zvaná vltavský naháč, kterou využívala firma Vojtěcha Lanny pro přepravu soli, má být vystavena na levém břehu Vltavy u Lannovy loděnice nedaleko Dlouhého mostu. Model o délce přes třicet metrů je dílem česko-rakouské iniciativy a českobudějovická radnice jeho umístění avizovala už letos. Z toho ale nakonec sešlo. "Tento projekt se dále a dále rozšiřoval a říkali jsme si, že když už to téma vyneseme, tak je škoda ho neudělat důsledně," vysvětlil důvod zpoždění vedoucí projektu Lanna Jiří Kopáček s tím, že nový termín umístění vltavského naháče k Dlouhému mostu se posouvá na příští rok. "S výrobou lodi počítáme na léto 2020. Bude mít původní velikost a bude postavena původními technologiemi i postupy přímo před zraky veřejnosti," dodal Kopáček. Vltavský naháč zůstane pod Dlouhým mostem do roku 2025.

To ale není jediná změna oproti původnímu záměru. Loď měla být před nenechavci i počasím chráněna velkým průhledným kontejnerem. Z toho ale nakonec sešlo. "Je to kvůli odboru životního prostředí, kterému se nelíbilo, že by do průhledného kontejneru mohli narážet ptáci," zdůvodnil změnu v projektu Jiří Kopáček.

Vltavský naháč je jen jednou z částí rozsáhlého výstavního a odborného projektu Lanna: evropské kulturní cesty. Začal loni v létě a jeho úkolem je připomenout slavný rod Lanna, který se podílel na nejvýznamnějších projektech průmyslové revoluce v Čechách.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace