banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Houbařská poradna s Pavlem Špinarem

  Úterý 24.9 17:00 - Soběslav - Rožmberský dům

 • Lidské tělo: pohybový aparát

  Úterý 24.9 18:00 - Tábor - knihovna pro dospělé

  Anatomie pohybu - přednáška

Zobrazit všechny události
 

Náměstek Bouzek: Dům by v proluce u Nerudovy ulice spíš stát neměl. Investor trvá na svém

Náměstek primátora Tomáš Bouzek.

Náměstek primátora Tomáš Bouzek.

AKTUALIZOVÁNO - 12.12.2014 20:40

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Na informaci o chystané výstavbě bytového domu v proluce ulic Nerudova a Hálkova, kterou jsme publikovali 9. prosince, reagoval čtenář vzkazem novému vedení budějovické radnice. Mělo by si prý uvědomit, že jeho voliči jsou obyvatelé města a nikoliv developeři.

 

Tím, že poskytnou panu Buškovi pozemky formou věcného břemene, pozemky městu sice zůstanou, nicméně developer pozemky vedené jako ostatní zelená plocha zaasfaltuje, zabetonuje a nevratně zničí další kousek zeleně lidem, kteří ve městě žijí a odvádějí městu daně. Developer pan Bušek bydlí v Hluboké, daně odvádí městu Hluboká nad Vltavou, jeho firma Omega a Partners má sídlo v Praze a pro město České Budějovice není žádným přínosem,“ konstatuje v reakci čtenář, který se podepsal jako Honza. Nová rada města sice 3. prosince schválila věcné břemeno pro vedení inženýrských sítí, současně ale odmítla firmě Omega a Partners odprodat pozemek pro přesunutí staré výměníkové stanice, kterou už teplárna nepotřebuje. „Myslíme si, že to lze řešit jinak,“ konstatoval náměstek primátora zodpovědný za oblast majetku Tomáš Bouzek.

K němu tedy směřoval portál Jižní Čechy Teď otázky, jestli má město v ruce nějaké nástroje, jak zástavbu této proluky ještě zastavit. A jak se obecně noví radní dívají na podobné developerské projekty. Investor je totiž rozhodnutý výstavbu v létě příštího roku zahájit.

V plánovaném domě má být dohromady 23 bytů a cena za metr čtvereční by se podle odhadu investora měla pohybovat okolo 40 tisíc korun. Lidé z okolních domů mají proti projektu připomínky, jak připustil i Miroslav Fialka z developerské společnosti Omega a Partners, která projekt bude realizovat: Obyvatelé si stěžovali, že v projektu něco nesouhlasí, že to například neodpovídá podmínkám územního plánu. Bytový dům má mít šest pater, územním plánem je povoleno až dvanáct pater, takže tam žádný problém není. Zatím vždy návrhy na odvolání projektu krajský nebo stavební úřad smetl ze stolu, protože projekt na bytový dům odpovídá jak územnímu plánu, tak všem požadavkům na architekturu.“ 

Náměstek primátora Tomáš Bouzek reaguje:„Neschválený prodej pozemku může stavební záměr zkomplikovat. Tím není řečeno, že by se zmařil záměr výstavby bytového domu, protože tam existují určité dohody v tom směru, že investor to bude řešit jiným způsobem, tak uvidíme a budeme pečlivě sledovat, jak se ta záležitost bude dále vyvíjet.“

Minulá vláda města souhlasila

Momentálně probíhá územní řízení. Tomáš Bouzek zrekapituloval vývoj kolem tohoto záměru. „Město tu před lety odprodalo nepatrný kousek pozemku, který investor pro svůj záměr potřeboval, zhruba kolem 60 metrů čtverečních. To však učinilo už předminulé zastupitelstvo. Územní a stavební řízení vede stavební úřad, město jako samospráva do výkonu státní správy zasahovat nemůže. Bylo pouze jedním z účastníků územního řízení jako vlastník sousedních pozemků a tam se tehdejší náměstkyně Ivana Popelová za město vyjádřila k tomuto investorskému záměru kladně. Vyjádření útvaru architekta bylo také kladné. Územní rozhodnutí zatím vydáno není. To je současný stav,“ říká náměstek Bouzek.

Za sebe vyjádřil přesvědčení, že nová radniční koalice bude k zástavbám vnitrobloků a proluk přistupovat obezřetněji. „Můj soukromý názor je, že by tam ten nový dům být spíš neměl. Došel jsem se tam podívat, je to mezi třípatrovými bytovými domy, jeden dům je čtyřpatrový. Mezitím má vyrůst šestipodlažní dům. Ten prostor se zahustí, chápu, že se lidé bouří, protože kvalita jejich životního prostředí se tím sníží. Stavební úřad teď v územním řízení posuzuje všechny tyto námitky, námitka města mezi nimi není, protože bývalá náměstkyně Ivana Popelová vydala stanovisko kladné,“ uzavřel Tomáš Bouzek.

Nyní bude zastupitelstvem za město pověřen k vydávání těchto stanovisek k územní dokumentaci a ve stavebním řízení pravděpodobně náměstek František Konečný.

Libuše Kolářová, Markéta Snížková

 

 

Diskuse k článku - 3 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Jan Hála 

  Reagovat

   

  Vážený pane náměstku primátora. Velice si vážím vašeho přístupu k této věci. Zdaleka ne všichni zastupitelé, radní a primátoři si v minulosti uvědomovali, kdo je volil. Když jsem se před pár lety písemně obrátil na p. Tettera ohledně prodeje oněch 58 m veřejné zeleně, čekal jsem více než 2 měsíce. A teprve po 2 urgencích mi pan "primátor", který si rád hrál na lidem blízkého, ráčil odpovědět 1 (slovy jednou) větou, že je to v kompetenci rady a že se o tom dál bavit nebude. O paní Popelové se snad vůbec nemá cenu bavit. Podobný přístup měl i p. Jelen "blahé" paměti. V té době bylo v podstatě jedno, zda ODS, KSČ či SOCDEM. Byl jsem několikrát na zasedání zastupitelstva, které probíhalo stylem Limonádového Joea: Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina. První, kdo projevil zájem o naše problémy byl p.Joch jako náměstek primátora a p. J. Thoma.
  Vím p. náměstku, že vy s dědictvím po předchozích vládách v městě budete mít hodně práce, mnoho záležitostí je těžko vratných. Nicméně několik stovek lidí v naší lokalitě Hálkova - Nerudova - Hrubínova bude velice vděčno za konečně lidský přístup zastupitelstva a rady města k problémům svých voličů.

  Vloženo 13.12.2014 17:31:19

 • Alena 

  Reagovat

   

  Ted skončila rekonstrukce topení v uvedené lokalitě.Třvala tři měsíce. Chodníky a trávníky, které byly v roce 2010 realizovány při celé rekonstrukci komunikace v Nerudově ulici,byly při této rekonstrukci topení znovu rozkopány a znovu upraveny.To je jako bych si vymalovala celý byt, a poté začala z jeho rekonstrukcí a znovu musela vymalovat. I kdybych se toto hloupěnehospodárné počínání snažila pochopit určitě už nechápu, že vedení města dopustí to, aby developér začal na tomto úseku Nerudovy ulice v létě příštího roku stavět šestipatrový dům a devastace této krásné a zatím zelené lokalitě bude znovu pokračovat rozkopáním, hlukem atd. Páni radní, já jsem volila VÁS, nevolila jsem žádného developéra!

  Vloženo 13.12.2014 13:53:02

 • hoki2 

  Reagovat

   

  Proč jen mě nepřekvapuje, že kladné stanovisko ohledně výstavby něčeho, co zkomplikuje život stávajícím občanům je kladné od paní Popelové?

  Vloženo 13.12.2014 07:34:47

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace