Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Robert Fulghum - opravář osudů, o jeho tvorbě i životě

  středa 23.10 17:00 - Strakonice, Šmidingerova knihovna

  Beseda.

 • Bachata pro začátečníky

  středa 23.10 17:00 - Strakonice, DDM

Zobrazit všechny události
 

O výhledech jaderné energetiky s ekonomem Janem Mládkem

Jan Mládek , Autor: Ivo Bukač

Jan Mládek     Autor: Ivo Bukač

AKTUALIZOVÁNO - 30.3.2019 11:27

JIŽNÍ ČECHY – Jaderná elektrárna Temelín přinesla bezpochyby městu Týn nad Vltavou význam a prosperitu. Na výstavbě se podílely podniky z širokého okolí. V současnosti spousta lidí z regionu nachází v elektrárně práci. To musí uznat i odpůrci jaderné energie. Není proto divu, že v jižních Čechách státní plány na dostavbu dalších bloků elektrárny vždy vzbuzovaly živý zájem. Jenže už delší dobu se o dalších záměrech České republiky v jaderné energetice buď mlčí nebo mlží. Rozhovor s bývalým ministrem průmyslu a obchodu, nynějším ředitelem Českého Institutu Aplikované Ekonomie v Praze a také vysokoškolským pedagogem Janem Mládkem ledacos osvětlí. Podle jeho mínění je dostavba Temelína mimo hru. V poslední době se mluví spíš o Dukovanech. Podle Jana Mládka má ale jakékoliv rozhodnutí zpoždění a výsledkem může být i útlum jaderné energetiky v České republice.

 

Jaká je situace kolem dukovanské jaderné elektrárny?

Její bloky pocházejí z let 1985 až 1987. Podle dohody s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii ve Vídni (MAAE), mají Dukovany fungovat 50 let. Tedy do roku 2035 až 2037. Máme rok 2019 a stále nedošlo k rozhodnutí, co dál. Přitom je třeba realisticky počítat s deseti lety na přípravu stavby a dalších deset let na výstavbu. To už jsme za dohodnutým termínem. Možná dají příslušné orgány – tedy Státní úřad pro jadernou bezpečnost jako národní orgán, MAAE a orgány Evropské unie, razítko pod souhlas s prodloužením provozu v Dukovanech. Ale i kdyby se to povedlo, o víc než deset let se provoz neprodlouží. A jsou tu také aktivistické skupiny, které naopak žádají dobu provozu zkrátit z 50 na 40 let.

Jak to vypadá s výhledem temelínské jaderné elektrárny?

Temelín bude jadernou elektrárnou nejméně do roku 2062. To je životnost stávajících bloků. Co bude dál, je nejasné. Temelín je příliš blízko německých hranic a jak je známo, Německo své jaderné elektrárny zavírá. Česká republika tedy bude pod obrovským tlakem v Temelíně již žádné bloky nestavět a zavřít Temelín nejdéle v roce 2062. Navíc politická podpora pro výstavbu dalších bloků je v jižních Čechách vlažnější než na Vysočině, kde stojí Dukovany. Existence jaderné elektrárny v Dukovanech má naproti tomu obrovskou politickou podporu v místě samém i okolí. Lidé vnímají, že elektrárna jim přináší prosperitu, a to, proč stát momentálně uvažuje o dostavbě Dukovan a nikoliv Temelína, je spojené i s budoucím hlubinným úložištěm jaderného odpadu. Jihočeské krajské zastupitelstvo ho odmítlo, zastupitelstvo Vysočiny nikoliv. Zelení a jim podobní aktivisté se chovají jako čistí pokrytci. Pokud budou bojovat proti hlubinnému úložišti, pak jaderný odpad zůstane na povrchu, kde je nyní. Obyvatelé kolem Temelína a Dukovan nemají na výběr hlubinné úložiště anebo žádné úložiště. Oni mají na výběr hlubiné úložiště pod zemí anebo ponechání dočasného úložiště vyhořelého palive vedle jaderné elektrárny. A je rozdíl mít jaderný odpad kilometr pod zemí nebo v halách u elektrárny. Svou významnou roli tak hraje i to, že v okolí Dukovan se staví k hlubinnému úložišti pozitivně a je tam sdružení obcí, které úložiště podporují. Vědí, že to bude neuvěřitelný zdroj peněz.

Proč tedy vláda neřekne na rovinu, že už se s dostavbou Temelína nepočítá?

Důvodem, proč se Temelín dosud neodpískal, je to, že zůstává jako rezerva, kdyby se se záměrem výstavby nových bloků v Dukovanech narazilo na nepředvídané okolnosti. Jinak ale pan premiér Babiš odezírá ze rtů paní Merkel. Pokud proti Temelínu křičeli v Rakousku, u nás se to ignorovalo ve smyslu – psi štěkají, ale karavana jde dál. Ale když se v Německu rozhodli do roku 2022 zavřít svoje jaderné elektrárny, mají ambici donutit k jejich uzavření i své okolí. Nástroje na to mají, už ze strany člena německé vlády zaznělo, že Německo zakáže dovoz elektřiny z jaderných elektráren v blízkém zahraničí. Vývoj kolem jaderných elektráren v Německu už je nevratný. Původně se tamní debata o jejich zavření brala jako úlitba straně Zelených a když už byli Zelení téměř odstaveni, přišla havárie Fukušimy a to zcela změnilo náladu v Německu. Kancléřka Angela Merkel změnila názor a její CDU se podstavila na stranu antijaderných hnutí. Otázka u nás tedy už nezní, kdy nové bloky jaderné elektrárny budou a kde, ale jestli vůbec budou. Vláda mlží, odsunuje rozhodnutí, které mělo padnout do konce minulého roku. Teď už se objevil signál, že by se rozhodnutí mohlo odsunout na rok 2025, tedy až po příštích volbách. Je to takový pokusný balonek.

Při nedávné návštěvě premiéra Babiše u amerického prezidenta Trumpa byla mezi tématy i energetika. Myslíte, že se řešilo, kdo u nás postaví nové jaderné bloky?

Určitě se to řešilo, ale nemá to tak vysokou prioritu, jak píší média. Prioritou pro USA je prodej zbraní a jak víte, nákup se dohodl. U pana prezidenta Trumpa si nakupujeme ochranu a u něj se musí ocenit, že vše řekne na rovinu a nevede u toho mravoučné řeči. Druhou prioritou USA je dovoz zkapalněného plynu do Evropy. To je dobrý nápad, za předpokladu, že tento plyn bude dovážen za konkurenceschopnou cenu. Pokud tam bude soutěž s ruskými dodávkami, vyhraje spotřebitel, tedy my všichni.

Takže během schůzky Babiš – Trump nešlo o lobbying, aby společnost Westinghouse stavěla další jaderné bloky u nás?

Společnost Westinghouse má momentálně velké problémy. Jsem ale přesvědčen, že Američané se postarají, aby pokud jadernou elektrárnu u nás nepostaví oni, nepostavil ji ani nikdo jiný. Když k tomu přičteme německý vliv, nevidím u nás budoucnost jaderné energetiky zrovna růžově. Půjde se zřejmě cestou paroplynových elektráren, které se navíc dají postavit za čtyři roky, kdežto bloky jaderné elektrárny za dvacet let. Zelení sice bojují proti všem fosilním palivům, ale plyn má u nich dočasnou výjimku.

Znamená to, že se například v ZVVZ Milevsko těší na práci pro dostavbu jaderných bloků marně?

Český průmysl se na dostavbu těší celý a je jedno, jestli by to bylo v Dukovanech nebo na Temelíně. Podle zkušenosti z minulého tendru nejmenší podíl českého průmyslu slíbila firma Westinghouse, největší ruský Rosatom. Ale otázka je, kdo by stavěl. Z technického hlediska vypadali nejpřipravenější Korejci a Rosatom. Číňané by nejradši dodali všechno sami včetně dělníků na stavbu. Rusko a Čína ale narazí na politickou debatu. Konflikt s Ruskem je přitom poháněn ze zahraničí. Američané si nechtějí přiznat, že dnes se bojí Číny více než Ruska. Proto také zrušili smlouvou o raketách středního doletu, údajně kvůli porušování pravidel dohody Ruskem, ve skutečnosti kvůli tomu, že chtějí zbrojit na Čínu. Ta nebyla účastníkem dohody a v současné době její rakety středního doletu ohrožují americké zájmy v Japonsku, Koreji a na Taiwanu.

Vraťme se k energetice. Čím podle vás budeme v budoucnu topit a svítit?

Než nastane ta šťastná doba energie z obnovitelných zdrojů...

Tomu věříte?

Samozřejmě, že ne. Pokrytí spotřeby z obnovitelných zdrojů není u nás v tomto století reálné. Nám ale hrozí, že elektřina se bude vyrábět v elektrárnách na zemní plyn. A to bude podstatně dražší, než jsme zvyklí.

 

Jan Mládek

je český ekonom, rodák z Dráchova na Táborsku. V letech 2005 a 2006 ministr zemědělství, v letech 2014 až 2017 ministr průmyslu a obchodu. Bývalý poslanec sněmovny za ČSSD. Po odchodu z aktivní politiky působí jako ředitel Českého Institutu Aplikované Ekonomie, který se zaměřuje na konzultace zejména pro firemní klientelu. Přednáší na Vysoké škole ekonomické a Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů, prostřednictvím družstva pro ekonomická, politická a sociální studia Fontes Rerum přednáší a vystupuje na veřejných debatách.

 

Diskuse k článku - 14 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  To je ten pravý pedagog a hlavně darmožrout

  Vloženo 1.4.2019 09:27:10

  • Jirka 

   Reagovat

    

   Nezdá se vám, že disponuje podstatně širšími informacemi než vy? Já jsem si to teda dost se zájmem přečet.

   Vloženo 1.4.2019 10:26:29

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Pan Mládek jen omílá známá fakta, kterých jsou plné noviny. Přidaná hodnota v jeho informacích není. Takže se též přikláním k verzi "darmožrout". Ale takových je bohužel většina.

    Vloženo 1.4.2019 19:37:46

 • Jan 

  Reagovat

   

  Bez jádra to nepůjde a pokud si do toho necháme kecat EU, tak jsme mamlasové a je to horší než vlastizrada. Je potřeba se připravit. Za komanče se chodilo na pole na bramborovou brigádu, co nevidět začneme chodit na sběr fotovoltaických panelů z první dosluhující etapy největšího tunelu v dějinách ČR, ke které se samozŕejmě nikdo nebude hlásit.

  Vloženo 31.3.2019 08:40:44

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Jasně, Evropa je fuj a hloupá, hlavně ta západní. My Češi jediní vynikáme inteligencí a prozíravostí nad zbytkem světa. Akorát ostatní to o nás neví a proto jim děláme jen křoví a levnou pracovní sílu.

   Vloženo 31.3.2019 11:13:21

   • Entroslav 

    Reagovat

     

    To není o chytrosti a hlouposti. To bylo zpočátku. Teď už je to vše jen o penězích. Velkých penězích zavedených nadnárodních koncernů. Kdo platí, poroučí a rozhoduje, kdo bude křovím a levnou pracovní sílou. Že by to měla být a je ta z Východu, o tom nebylo nikdy pochyb.

    Vloženo 31.3.2019 11:57:00

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  V energetice padá jedna firma za druhou, ZVVZ si také nemůže moc vyskakovat. Od majitelů firem je v zoufalství vyvíjen tlak na stát na urychlené rozhodnutí, zda si firmy ještě podržet, nebo včas poslat k ledu. Pan Mládek je typická hlásná trouba krachujících miliardářů navázaných na polostátní zakázky nebo sosajících z ČEB/EGAPu. Pokud s rozhodnutím bude stát a ČEZ otálet, už nebude kam odklánět, resp. pustí si zahraniční škodnou do revíru.

  Vloženo 30.3.2019 16:18:27

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  To je ten, co nazývá živnostníky parazity?

  Vloženo 30.3.2019 16:17:40

 • Vanous 

  Reagovat

   

  Ještě jsou živnostníci paraziti anebo už si našel jiné téma, kterému taky nerozumí?

  Vloženo 30.3.2019 16:17:14

  • Karel 

   Reagovat

    

   Přesně tak. Také pamatuji na jeho velmi časté návštěvy v Kovosvitu a pád továrny až na samotné dno.
   Od doby, kdy Kovosvit a.s. koupil M. Strnad, tam již nebyl a Kovosvit je snad zachráněn.

   Vloženo 31.3.2019 09:54:26

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace