Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Krampus

    sobota 14.12 15:00 - Kaplice, město

  • Předvánoční burza minerálů, drahých kamenů, šperků a fosilií

    sobota 14.12 9:00 až 14:00 - Písek, Prácheňské muzeum

Zobrazit všechny události
 

Od rána do večera stály v Budějovicích fronty na zápisy

ZŠ Matice školské , Autor: Markéta Snížková

ZŠ Matice školské     Autor: Markéta Snížková

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Zapsat své dítě do první třídy nemusí být tak snadné, jako tomu bývalo dřív. Alespoň na Českobudějovicku se stály doslova několikahodinové fronty na zápis u řady základních škol. Je pravděpodobné, že na mnoha místech rodiče nedostanou svoje dítě do vytoužené školy. Největší zájem v krajské metropoli zaznamenala například ZŠ Matice školské a Dukelská.

 

Jak nám potvrdila ředitelka ZŠ Dukelská Marie Kocurková, o jejich školu je velký zájem každoročně, ale letos je zájem přímo enormní. „My si na nezájem nemůžeme za poslední léta vůbec stěžovat. I loni bylo hodně rodičů, tehdy ale čekali jenom od rána, nikoliv v noci jako tomu bylo včera,“ poznamenává. ZŠ Dukelská letos otevírá jenom dvě třídy dohromady pro 54 dětí. „Už nyní lze říci, že máme převis, dnes večer budeme probírat, jak situaci vyřešíme. Tedy jestli otevřeme další třídu anebo to nějakým způsobem přeskupíme,“ říká ředitelka Marie Kocurková.

Pokud se na rodiče nedostane řada, dostanou rozhodnutí o nepřijetí, kde stojí poučení o tom, co mohou udělat. Nejčastěji se odvolají prostřednictvím školy, která pak odvolání zasílá na krajský úřad. Je také možné jít přímo do jiné základní školy, která má volnou kapacitu a tam požádat o zařazení. „Naše ulice jsou teď zároveň od ledna spádové také pod ZŠ Baarova a Nerudova. Čili v případě zájmu rodičů mohou své dítě přeřadit tam,“ dodává Kocurková.

Problémem mohou být satelitní vesnice, kde nejsou školy

Jednou z oblíbených škol je i ZŠ Matice školská zaměřená na jazyky, která se letos také potýká s velkou poptávkou. Škola otevírá tři třídy pro 72 dětí, už teď ale mají zapsaných 103 dětí. „Problém je, že tady na jihu Budějovic se staví řada satelitů. Bydlí tam mladé rodiny s dětmi a nejsou tam školy. Přichází mi sem spoustu dětí, které bydlí v okolních obcích jako je Včelná, Roudné nebo Vidov. Myslím si také, že důvodem, proč chodí rodiče k nám, je i velmi dobrá dopravní obslužnost v této části města,“ zmiňuje ředitelka ZŠ Matice školské Jana Rychlíková.

Některé školy otevírají méně tříd

Jedním z důvodů nárůstu počtu dětí u zápisu může být i fakt, že některé školy otevírají méně tříd. „Zvětšil se nám spádový obvod a na některých základních školách se otevíralo méně tříd, například na Dukelské jen dvě a na Rudolfovské také jenom dvě. Myslím, že tedy zájem u nás stoupl i z tohoto důvodu,“ vysvětluje Marta Daňhelová, zástupce ředitele na ZŠ Baara v Jírovcově ulici. Za první den zápisu už mají na seznamu 57 dětí, otevírají se tři až čtyři třídy podle celkového zájmu. Zápis je zde možný ještě dnes od dvou do pěti hodin.

Na Máji se učitelé také včera ani nezastavili. „Zapisovali jsme včera nepřetržitě. Otevíráme čtyři třídy pro 100 dětí, většina z nich má přechodné nebo trvalé bydliště na Máji. Uvidíme, co přinese další den,“ říká Miroslava Nováková, zástupce pro první stupeň na ZŠ Máj I.

Volné kapacity by měly ještě být na ZŠ Máj I, ZŠ Máj II a na ZŠ Baara, jak uvedl náměstek pro školství Martin Maršík (HOPB).

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace