Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Trio Tones

    Čtvrtek 14.11 19:00 - Kaple sv. Maří Magdaleny, Kostelní I / 20, Jindřichův Hradec

    Koncert.

  • Ronley Teper & The Lipliners

    Čtvrtek 14.11 19:30 - Dada Club Kasper, Kostelní 73, Jindřichův Hradec

    Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Okoširoko nabídne třetí malířské dílo vytvořené pro prázdné místo na barokní fasádě

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Ode dneška po dobu následujících tří měsíců bude na fasádě Café Široko v Českých Budějovicích k vidění třetí ze série venkovních uměleckých prezentací. Prázdnou kartuš domovního znamení doplní obrazem malířka střední generace Alice Nikitinová. Její dílo bude představeno po 19. hodině.

 

S nápadem využít prázdnou kartuš na fasádě barokního domu v centru jihočeské metropole přišel provozovatel Café Široko a organizátor hudebního festivalu Ostinato Jaroslav Bašta. Výstavní program vzniká ve spolupráci s kurátorem současného umění Jiřím Ptáčkem. Podle podobnosti kartuše s okem si toto „místo pro současné umění" získalo název Okoširoko.

„Po zvážení koncepčních i praktických možností jsme se rozhodli věnovat prezentacím současného malířství. Na období jednoho roku jsme naplánovali čtyři díla od čtyř autorů a autorek. Na zhotovené desky v neobvyklém tvaru kartuše budou malovat v ateliéru. Domníváme se, že malířské techniky nejvhodněji korespondují s historickou fasádou domu," vysvětlil Jiří Ptáček.

Vyzvaní malíři a malířky nejsou obsahově omezováni. Za důležitější organizátoři považují samotnou situaci, kdy vstupují do veřejné sféry města. „Města jako České Budějovice jsou jakousi stálou expozicí architektury i sochařského a malířského umění. My k ní pouze přidáváme vrstvu 21. století, která do historických center z pochopitelných příčin proniká obtížně. Zároveň ale dbáme o chápavý přístup k vrstvám starším, stejně jako o odstranitelnost malby," dodal Jiří Ptáček.

Prvním vystavujících v Okoširoko byl malíř Alexey Klyuykov. Ten svoji malbu pojal jako satirický komentář k technologickému optimismu. Jeho předlohou přitom byla skutečná událost — prezentace prvního ruského poštovního dronu, který se při slavnostní veřejné ukázce před zraky hostů roztříštil o fasádu domu.

Marek Tischler svůj obraz pro změnu pojal jako skromný reklamní poutač kavárny. V pozadí sklenice s letním koktejlem ovšem byla ke spatření zamalovaná lidská lebka, což obraz stavělo do řady tradičních zátiší upozorňujících na pomíjivost lidského života (vanitas). Nejbližší tři měsíce bude v kartuši vystaven obraz české malířky s ukrajinskými kořeny Alice Nikitinové. Na podzim ji bude následovat práce pražského malíře s jihočeskými kořeny Julia Reichela.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace