Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Léto na Kampě - PPB a Zropuch

  sobota 24.8 18:00 - Klub Kampa, kampus JU, České Budějovice

  Festival.

 • Pivní slavnosti Myslkovice

  sobota 24.8 13:00 - Zámecký park, Myslkovice

Zobrazit všechny události
 

Pavel Klíma: O přijetí dvouletého dítěte nemá rozhodovat zákon, ale jeho zralost

Pavel Klíma

Pavel Klíma

Babišova vláda v demisi odmítla inciativu poslanců i senátorů, kterou požadovali zrušit novelu školského zákona. Tou někdejší ministryně školství Kateřina Valachová nařídila zřizovatelům předškolních zařízení vytvořit od roku 2020 místa pro všechny dvouleté děti ve svém spádovém obvodě, aniž by je měli jejich rodiče povinnost využít. Toto opatření je stejně nesystémové, jako nápad bývalé ministryně s masovou inkluzí či se zavedením povinné předškolní docházky. Všechna tři opatření kritizuji už od samého počátku.

 

Kateřina Valachová povinnost přijmout dvouleté dítě zdůvodňovala potřebami rodičů, kteří se chtěli, nebo museli vrátit do práce. Tomu lze sice rozumět, ale kde jsou zohledněny potřeby dítěte? Ne každé dítě je přeci dostatečně zralé k nástupu do předškolního zařízení. A jestliže nakonec rodiče jako ředitelé škol přesvědčíme, že je třeba ještě nějaký ten měsíc počkat, kdo uhradí zbytečně vynaložené náklady na zřízení takovéhoto nevyužitého místa? Zjevně daňový poplatník. Jenže obce, které předškolní zařízení zřizují, nemají prostředků nazbyt.

Přesto jako ředitel takovéhoto zařízení mohu potvrdit, že pokud to jen trochu umožňuje kapacita školky a samoobslužnost a zralost dítěte, s rodiči se vždy nakonec dohodneme. Když dítě nemohu přijmout hned, za měsíc či dva už může být situace jiná. A žádný zákon jako karabáč nad sebou mít nepotřebuju.

V současné době nám navíc velmi pomáhá projekt na zaměstnávání takzvaných chův. Podmínkou k zafinancování takto vytvořeného pracovního místa je právě přijetí dvouletých dětí. Přesně takováto opatření přirozeně motivují ředitele školky vytvářet kapacity pro dvouleté děti, aniž by to mělo zásadnější dopady do chodu zařízení a jeho rozpočtu, potažmo rozpočtu obce jakožto zřizovatele. Důležitým faktorem, který přirozeně napomůže mít dostatek míst pro dvouleté děti – a znovu opakuji: pokud to dovolí jejich samoobslužnost a zralost, je pochopitelně i postupný demografický pokles budoucích ročníků. Proto považuji zákon od samého počátku za populistický a především nadbytečný.

Pavel Klíma
člen předsednictva TOP 09
předseda školského výboru Zastupitelstva Jihočeského kraje
ředitel ZŠ a MŠ Malšice

Diskuse k článku - 7 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Lucie 

  Reagovat

   

  Souhlasím, je na každém rodiči at si rozhodne, jestli si muze dovolit byt jeste par let doma nebo musi nastoupit do práce. Meli by se upravit podmínky pro přijímání deti, jak věkem, tak počtem míst. Spousta se jich zrušilo s uz nikoho netrápí, ze neni zrovna sranda umístit i 3 lete dítě!

  Vloženo 26.2.2018 14:16:05

 • jan 

  Reagovat

   

  Pane Klímo, špatně jste ustanovení zákona pochopil. "Zákon" vůbec nerozhoduje o tom, zda půjdou děti ve dvou letech do předškolního zařízení, o tom rozhodují rodiče. Stát a obce ale musí pro tyto případy zajistit vytvoření podmínek. Proto ta zákonná úprava. Tak asi tak

  Vloženo 26.2.2018 10:40:04

  • Petr 

   Reagovat

    

   A psanému slovu rozumíte? O tom co zde popisujete hovoří Klíma již v titulku. Další třeba: zřízení místa pro dvouleté dítě nařizuje zákon, aniž by je rodiče měli povinnost využít. Nejde tady o to, že by rodiče, kteří to nechtějí a nepotřebují, dali dítě do školky. Jde tady o vyhozené peníze, o to, že na každé dvouleté dítě muselo být zřízeno místo ve školce. Tak asi tak.

   Vloženo 26.2.2018 14:40:05

   • jan 

    Reagovat

     

    Považuji Vás za inteligentního čtenáře. Pochopil jste totiž, že autor ve svém článku absolutně popřel své tvrzení v nadpise. Mimochodem i tady platí ono okřídlené, kdo chce vyjít rodičům vstříc, ten hledá řešení, kdo nechce, ten hledá důvody, proč to nejde.

    Vloženo 26.2.2018 19:10:34

    • Petr 

     Reagovat

      

     Ne nepochopil, zřejmě nejsem tak inteligentní jak očekáváte. Kromě nadpisu čtu zpravidla i článek pod ním, tam se přeci jen dovím, jak to autor myslel.

     Vloženo 26.2.2018 19:18:23

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     Náklady na zřízení místa pro jedno dvouleté dítě v MŠ odborníci vyčíslili na 200 tisíc korun. Jak si s tím poradí malé obce, které mají omezený rozpočet?

     Vloženo 27.2.2018 08:27:16

     • anonymní čtenář 

      Reagovat

       

      Jmenujte alespoň jednoho takového "odborníka".

      Vloženo 27.2.2018 09:17:21

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace