banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Strakonický dudák aneb Hody divých žen

  pátek 23.8 20:30 - Hrad Strakonice - II. hradní nádvoří

  Hra J. K. Tyla v podání DS Čelakovský.

 • Vlksický Kašpar 2019 - Jonáš a Tingl - Tangl

  pátek 23.8 21:00 - Vlksice

  Divadelní představení.

Zobrazit všechny události
 

Po obvodu českobudějovického náměstí by mohly růst javory nebo lípy

Katalpy na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. , Autor: Jana Urbanová

Katalpy na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II.     Autor: Jana Urbanová

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Nová podoba náměstí Přemysla Otakara II. dnes bude hlavním tématem odpolední neveřejné schůzky komisí rady města. Ke společnému stolu zasednou komise dopravní, památková, pro architekturu a životní prostředí. Ostře sledovaným bodem debaty je především trvalá výsadba stromů v centru města. Zeleň podle obyvatel na náměstí jednoznačně patří. V současné době zdobí prostor kolem Samsonovy kašny několik katalp v dřevěných kontejnerech.

 

Stromy na náměstí hrají velkou roli i z historického hlediska. Například na pohlednici z počátku 30. let minulého století nebyla kašna skrz vzrostlé lípy ani vidět. Stromy kolem Samsona nakonec ustoupily komplexní úpravě náměstí v roce 1938. Od té doby je ve středu města pouze kamenná dlažba. Návrat stromů do centra je ale opět ve hře. Nápad by uvítali i obyvatelé města. "Loni si vzpomínám, že tady ty stromy na pár dní byly a to náměstí pak vypadá úplně jinak, je takové útulnější. Určitě jsem jednoznačně pro tento návrh," říká nadšeně Pavla Kalinová. Umístit stromy kolem Samsonovy kašny, kde stojí v současné době, ale kvůli historické dlažbě nepřichází v úvahu. "Stromy vysázíme po obvodu náměstí do pruhu normální dlažby mezi historickou dlažbou a parkovištěm, kde je přibližně tři metry široký pruh. Vychází to asi na osm stromů na každou stranu náměstí," dodává předseda komise pro životní prostředí Michal Kohn.

Hlavním důvodem pro výsadbu stromů na náměstí je pokles teploty v rozpáleném centru města v horkých letních měsících. "Je dokázáno, že teplotní rozdíl mezi náměstím a Stromovkou ve stejný den a stejnou hodinu je dvanáct stupňů celsia. Stromy teplotu efektivně sníží a navíc mají schopnost zachycovat prachové částice, takže čistí vzduch," odůvodňuje záměr zastupitel Michal Kohn a dodává, že se uvažuje o javorech nebo kultivarech lípy.

Původní myšlenka byla, aby stromy rostly v uzavřeném kontejneru. Jejich kořeny by tak neponičily povrch náměstí. V Budějovicích se ale použije nová metoda, která už funguje například v Brně. "Do země se zapustí taková klec, kde mají stromy dostatek prostoru pro kořeny. Ty kořeny ale nemohou růst nahoru, aby nenadzvedávaly dlažbu," vysvětluje Kohn. V klasických kontejnerech podle něj stromy růst nemohou, trpí a usychají během pár let.

Pokud se dnes jednotlivé městské komise dohodnou, mohly by stromy zdobit českobudějovické náměstí už letos na podzim.

Diskuse k článku - 3 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Lepší koukat na stromy 

  Reagovat

   

  Nežli na úchylně vypadající plastoplechové krabice aut, v jedné bolševické řadě:-)

  Vloženo 14.5.2019 13:33:43

 • Sam 

  Reagovat

   

  To by byla podívaná pro turisty, kteří si můžou stromy vyfotografovat doma

  Vloženo 14.5.2019 12:17:33

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   A auta též.

   Vloženo 15.5.2019 18:29:58

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace