banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Houbařská poradna s Pavlem Špinarem

  Úterý 24.9 17:00 - Soběslav - Rožmberský dům

 • Lidské tělo: pohybový aparát

  Úterý 24.9 18:00 - Tábor - knihovna pro dospělé

  Anatomie pohybu - přednáška

Zobrazit všechny události
 

Počasí svědčí klíšťatům. Onemocnění je proti loňsku dvojnásobek

JIŽNÍ ČECHY - Celkem 44 případy onemocnění klíšťovou encefalitidou registrovali hygienici v Jihočeském kraji do 31. týdne letošního roku. To je o 22 případů víc než v loni v tomto období. Výskyt klíšťové encefalitidy je tedy v meziročním srovnání dvojnásobný. Vzrostl i počet onemocnění lymskou boleriózou. Zprávu o tom dnes vydala Krajská hygienická stanice Jihočeského kraje.

 

V uplynulém týdnu přibylo celkem pět nových onemocnění. Nejvíce potvrzených případů - celkem 12, evidují na Strakonicku, 11 v okrese Český Krumlov a 10 na Táborsku. Žádný případ onemocnění klíšťovou encefalitidou se zatím neobjevil na Jindřichohradecku.

Pokud jde o relativní výskyt, tedy počet onemocnění přepočtený na sto tisíc obyvatel daného okresu, nejvyšší výskyt registrují hygienici na Českokrumlovsku – 18, na Strakonicku – 17 a na Táborsku – 9,7. Zbývající okresy jsou pod průměrem kraje (6,9 na sto tisíc obyvatel).

U druhého nejvážnějšího onemocnění přenášeného klíšťaty – lymské boreliózy - ve 31. týdnu evidovali hygienici v Jihočeském kraji celkem 85 případů nahlášených a potvrzených onemocnění. To je o 15 víc nežli vloni. Nejvíce případů – celkem 22 – hlásí okres České Budějovice, 21 okres Jindřichův Hradec a 20 okres Tábor, nejnižší výskyt (3) je tradičně na Strakonicku.

 

"Současný charakter počasí klíšťatům vyhovuje, protože k jejich aktivitě přispívá vlhké teplé prostředí. Je proto při pobytu v přírodě, v lese nebo na březích vodních ploch nutné dbát na prevenci, která začíná správným oblečením pokud možno světlé barvy a s dlouhými rukávy i nohavicemi a pevnými vyššími botami. Samozřejmé je i používání vhodných repelentů. Doporučujeme po návratu z přírody okamžitě se dobře prohlédnout a převléci se včetně spodního prádla. Čím dříve klíště objevíte, tím se riziko přisátí či přenosu infekce snižuje," uvedla ředitelka KHS Jihočeského kraje Květoslava Kotrbová.

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Jo,jo 

  Reagovat

   

  taky jsem si jednoho broučka domu přinesl a zanechal mě dáreček ve formě borelky.

  Vloženo 9.8.2016 06:51:24

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace