Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Robert Fulghum - opravář osudů, o jeho tvorbě i životě

    středa 23.10 17:00 - Strakonice, Šmidingerova knihovna

    Beseda.

  • Bachata pro začátečníky

    středa 23.10 17:00 - Strakonice, DDM

Zobrazit všechny události
 

Pokud zpoplatnit, tak i silnici I/22! Města z jihu a západu Čech o tom chtějí jednat s ministrem dopravy nové vlády

PLZEŇ/STRAKONICE - Na Krajském úřadu v Plzni proběhlo minulý týden další jednání o zpoplatnění silnice I. třídy I/20. Dnes vydala tisková mluvčí města Strakonice Markéta Bučoková zprávu o dalším vývojí jednání:

 

Strakonický sarosta Břetislav Hrdlička podnikl další krok, který by měl vést k posunu v jednáních v této problematice.
Na vážné riziko odklonu tranzitní dopravy z plánované zpoplatněné silnice první třídy I/20 (Písek, Blatná, Plzeň) na nezpoplatněnou I/22 (Vodňany, Strakonice, Klatovy) upozornil starosta Strakonic Hrdlička na popud starostů obcí Drahonice a Cehnice již začátkem letošního roku. Vzhledem ke skutečnosti, že obcím z vybraného poplatku neplynou žádné finanční výhody a navíc komunikace nejsou na očekávanou zátěž připraveny, chybí jejich rozšíření, chodníky pro pěší, obchvaty neprůjezdných obcí, je tedy nezbytné pokračovat v jednáních na úrovni kraje a následně vlády. Proto proběhlo v úterý 24. 10. 2017 v sídle Plzeňského kraje jednání se zastupitelem a náměstkem hejtmana pro dopravu Plzeňského kraje Pavlem Čížkem.

Zpoplatnění i souběžné I/22 by mininalizovalo ztráty obcí

Jak z jednání vyplynulo, je vládou plánované zpoplatnění již neodkladnou záležitostí, a proto je snahou starosty Břetislava Hrdličky, podporovaného starostou města Klatovy Rudolfem Salvetrem, starostou města Horažďovice Michaelem Formanem a všemi obcemi na trase I/22 alespoň minimalizovat ztráty, které zpoplatnění přinese.

„Protože nelze očekávat, že by komunikace byly nějak výrazně v horizontu tří let rekonstruovány tak, aby na nich vznikla odpovídající infrastruktura a snesly zátěž, kterou bude tranzitní doprava vyžadovat, chceme vyvolat nová jednání na vládní úrovni s odpovědným ministerstvem. V této chvíli bohužel není možné pokračovat. Musíme vyčkat jmenování nové vlády a následně ihned zahájit jednání," sdělil starosta Hrdlička. „Proto budeme požadovat souběžné zpoplatnění „naší" komunikace I/22, aby došlo k rovnovážnému rozložení tranzitní dopravy alespoň tak, jak je tomu dosud, a dále důrazně trvat na vracení části poplatku z mýtného obcím do oprav a rekonstrukcí komunikací"," dodal Břetislav Hrdlička.

Na společném jednání zástupců Jihočeského a Plzeňského kraje došlo k jednomyslnému konsenzu v požadavcích, které budou předloženy budoucímu ministru dopravy.

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace