Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Krampus

    sobota 14.12 15:00 - Kaplice, město

  • Adventní koncert k 200. výročí narození Františka Gregory

    sobota 14.12 17:00 - Písek, Kostel Narození Panny Marie

Zobrazit všechny události
 

Policisté v Budějovicích znovu zastavili odhodlaný dav

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Sídliště Máj už třetí sobotu čelilo protiromským náladám. První tažení proti Máji organizátoři sami odpískali, druhé bylo policejně potlačeno, bohoslužby v ulici V. Volfa nakonec měly nerušený ráz. Policisté zadrželi skoro šedesát demonstrantů.

Všechny přístupové cesty do jihočeské metropole byly obsazeny policejními jednotkami. Město bylo doslova uzavřené. Nad městem monitoroval situaci policejní vrtulník. Cestu k náměstí a na sídliště Máj lemovaly policejní jednotky. U multikina byly připraveny policisté na koních a se psy. Policisté byli i na nádražích. Byli připraveni zakročit stejně razantně jako minulou sobotu.

Pochod z náměstí odvolán

První setkání na náměstí Přemysla Otakara II. od 14 hodin organizátorům nevyšlo. Na náměstí bylo pomalu víc novinářů a na každého demonstranta zhruba deset policistů. Sešlo se jen několik desítek demonstrujících. Promluvil  svolavatel první akce z 29. června Michal Choura a potvrdil, že mu hrozí pokuta. Poté organizátoři pochod na sídliště Máj zrušili. Prohlásili, že nechtějí, aby situace opět přerostla v pouliční boje.

Na Máji byl od rána klid. Dopoledne sídliště obsazovala policejní auta, nad střechami létal vrtulník. V poledne už na místě byli těžkooděnci. Kam se člověk rozhlédl, tam stála jejich auta. Sídliště bylo hermeticky uzavřeno. Do blízkosti ulice V. Volfa nebylo možné projít, aniž by člověk nepotkal sto policistů. Na sídlišti zatím obcházel evangelický farář Mikuláš Vymětal dům od domu a zval místní na setkání. Před třetí ve Volfově ulici začala bohoslužba Slova pokoje. „Bohoslužbou chceme podpořit společný a pokojný život na tomto sídlišti,“ řekl farář Mikuláš Vymětal.

Jedna aktivistka přinesla kytaru, nechala ji Romům naladit a zeptala se, zda by někdo pana faráře doplňoval při jeho zdravicích tomuto sídlišti. Obyvatelé ulice kytaru naladili, ale odmítli faráře doprovázet. Bohoslužbě přihlíželo pár desítek místních.

Akci sleodvala například Dagmar Halová z Chebu, která v Českých Budějovicích studovala, a tak jí poměry na Máji nejsou cizí: „Jsem pro dialog, lidé by se měli vždy domluvit.“ Dva místní obyvatelé Zdeněk a Petr jsou proti jakýmkoliv akcím na sídlišti Máj. Oba pracují, vždy pracovali a nemají se za co stydět. „My tady nejsme žádný Chánov. Stačí se podívat na domy. Nepoznáte, kde bydlí většina a kde menšina. Jezdím kamionem po celé Evropě, vždy se těším domů a takovéto šaškárny nikdy ničemu nepomohly. Prostě se chtěl jen někdo zviditelnit," řekl jeden z nich. "Tady si lidi váží pěkného prostředí. Jsou tu nějaké pomalované paneláky? Nevidíte žádné,“ ukazoval kolem sebe druhý.

„Ty pochody by neměly být. Lidi se fakt bojí o své děti,“ dodala Lidmila Gunárová. Lidé pak na ulici diskutovali do nočních hodin.

Na Máj neprošli

Po páté odpoledne se u multikina CineStar na Máji sešlo přes 300 demonstrantů proti policejní brutalitě. Nechyběli ti nejaktivnější z minulé soboty. Ti se pak chtěli vydat na sídliště do Volfovy ulice. Branišovskou ulicí směrem na Máj projelo asi dvacet policejních dodávek. Těžkooděnci vyskakovali z vozů a vytvořili neprůchodnou hráz. Demonstrující se dali do pohybu. Narazili na policejní kordon. Ten se snažili prorazit, ale bezvýsledně. Policie nasadila těžkooděnce, policisty na koních i se psy. Demonstranty zatlačili do jedné z ulic, vyzvali je, aby se rozešli. Dav neuposlechl. Policisté posbírali asi patnáct nejaktivnějších protestujících. Postupně je odváděli z místa zásahu. Do hodiny pak odváděli další účastníky.

Dopravní podnik po šesté odklonil z bezpečnostních důvodů šest linek MHD, v okolí ulic A. Barcala, Branišovská, J. Opletala a O Nedbala.

Jeden z aktérů se snažil na křižovatce M. Horákové a A. Barcala přesvědčit demonstranty, aby se pustili do tvrdšího střetu s policisty. Lidé ho ale ignorovali, seděli na zemi. Upřednosňovali pokojný protest. Po sedmé večer policisté rozpustili kordony a stáhli se do sídliště. Na místě zůstalo jen několik těžkooděnců. Policie do té doby zajistila asi šedesát demonstrantů.

Akce skončila kolem osmé večer. Na sídlišti je opět klid.

Jiří Řeháček

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace