Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Robert Fulghum - opravář osudů, o jeho tvorbě i životě

  středa 23.10 17:00 - Strakonice, Šmidingerova knihovna

  Beseda.

 • Bachata pro začátečníky

  středa 23.10 17:00 - Strakonice, DDM

Zobrazit všechny události
 

Požadavek budějovických Sokolů na další miliony prošel jen tak tak

Ilustrační foto , Autor: Archiv TJ Sokol České Budějovice

Ilustrační foto     Autor: Archiv TJ Sokol České Budějovice

AKTUALIZOVÁNO - 6.9.2018 20:58

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Největší debata na dnešním zasedání krajských zastupitelů se rozpoutala nad požadavkem TJ Sokol České Budějovice, aby kraj k původně přislíbeným pěti milionům na rekonstrukci tribuny atletického stadionu přidal ještě sedm milionů. Krajští zastupitelé se ocitli v kleštích, protože dosud přispívali na tuto akci totéž co město České Budějovice. A budějovičtí zastupitelé už sedmimilionový nášup v pondělí schválili. Víc peněz je potřeba kvůli výsledku výběrového řízení na zhotovitele. Přestože projektant rozpočtoval tuto akci na 32 milionů korun, firma Auböck z Boršova nad Vltavou vyhrála soutěž s nabídkou 56 494 000 korun. Sokolové jak městu, tak kraji sdělili, že by si museli na tak vysokou investici vzít úvěr, který by spláceli 20 let a museli by současně utlumit své aktivity. O další příspěvek tedy požádali kraj i město. Celkem jde o dalších 14 milionů - sedm od města a sedm od kraje.

 

Mimobudějovičtí zastupitelé se začali ozývat. Například náměstek hejtmanky Josef Knot řekl, že vedení města Písku se dosud přidržovalo filozofie, že opravy a rozvoj sportovišť v Písku jsou věcí spolupráce města a klubů. Například rekonstrukce písecké sportovní haly. Jestliže tedy kraj je ochoten financovat sportoviště v Českých Budějovicích, Písečtí připraví svou žádost také. Starosta Tábora Jiří Fišer řekl, že tady je potřeba trochu nadhledu z krajské pozice. Město Tábor také ze svého přispělo 15 milionů korun fotbalovému klubu Táborsko na jeho stadion. Ale na druhé straně je třeba vidět, že Budějovice ve skutečnosti nedávají Sokolu 12 milionů korun, protože v hodnotě tří milionů získaly jako reciproci dotace od Sokolů pozemek. Je to plocha s tenisovými kurty a cíp trávníku, kde stojí pojízdná kavárna u dřevěného mostu přes slepé rameno. 

Byla vyhlášena pětiminutová přestávka na poradu klubů a po ní navýšení dotace Sokolu o dalších sedm milionů korun prošlo jen těsně - 29 hlasy z celkem 55 členného zastupitelského sboru. Minimum je 28 hlasů. Přítomno bylo 46 zastupitelů, dva byli proti - Bohumil Bezemek a Jaroslav Kupsa z ČSSD, 15 zastupitelů se hlasování zdrželo. 

Pro byli všichni přítomní zastupitelé klubu ANO s výjimkou primátora Jiřího Svobody, který nehlasoval. Dále byli pro všichni z ODS, z klubu Pro jižní Čechy a z KDU-ČSL. Hlasování se zdržel kompletně klub Jihočeši 2012, přestože je součástí koalice, z KSČM se zdrželi hlasování všichni kromě Radka Springera, který přidal hlas pro. 

Nejednotně se k žádosti Sokola postavili sociální demokraté. Hlasování se zdrželi Pavel Ounický, Stanislav Mrvka, Jiří Zimola, Jaromír Novák, Jaromír Slíva a Jiří Žižka, proti byli Jaroslav Kupsa a Bohumil Bezemek. Pro zvedli ruku Olga Bastlová, Antonín Krák, Zdeněk Mráz, Petr Podhola, Miroslav Joch a také hejtmanka Ivana Stráská, u níž zřejmě omylem zapnutý mikrofon zachytil poznámku, že tedy ruku pro zvedne, i když jí poteče krev obráceně. 

Vyplacení přislíbených celkových 12 milionů od kraje a 12 milionů od města České Budějovice je ovšem podmíněno získáním dotace od ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Budějovický Sokol tam žádá o 19,2 milionu a zatím dotaci potvrzenou nemá. Sokol byl vyzván k doplnění žádosti. 

Kraj nynějších sedm milionů navíc, s nimiž nepočítal rozpočet na tento rok, vezme z rezervních prostředků. 

Na kraji byla žádost TJ Sokola průchozí jen se slibem, že tělovýchovná jednota uzavře s krajem smlouvu a bude moci v příštích 15 letech bezplatně získat pronájem tamních sportovišť v hodnotě 3 miliony korun. Kraj by mohl stadion využít třeba pro letní olympiádu mládeže, pro níž dosud neměl v krajském městě vhodné sportoviště a musel ji pořádat v Táboře. Odpovídá to zhruba hodnotě pozemku, který recipročně získalo město. 

Nynější první etapa prací na stadionu TJ Sokol se týká rekonstrukce tribuny, kde má mimo jiné vzniknout zastřešení, šatny, sociální zařízení, prostory pro rehabilitaci a sklady. 

 

Diskuse k článku - 2 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Libuše Kolářová, Jihočeské týdeníky a JcTed 

  Reagovat

   

  Nedorozumění je upraveno, děkuji panu Fišerovi za upozornění.

  Vloženo 6.9.2018 20:25:17

 • Jiří Fiser 

  Reagovat

   

  Páni redaktorka se mýlí. Já jsem naopak poukázal na to, že nebyl dodržen původní slib města České Budějovice o finanční spoluúčasti a celé je to chybně konstruováno. A proto jsem to nepodpořil.

  Vloženo 6.9.2018 15:04:18

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace