Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Léto na Kampě - PPB a Zropuch

    sobota 24.8 18:00 - Klub Kampa, kampus JU, České Budějovice

    Festival.

  • Pivní slavnosti Myslkovice

    sobota 24.8 13:00 - Zámecký park, Myslkovice

Zobrazit všechny události
 

Prácheňské muzeum nabídlo komentovanou prohlídku výstavy o Jitexu. Bude ještě jedna

Na snímcích z výstavy se mnozí obyvatelé z Písku poznají.  , Autor: repro Gabriela Chovítová

Na snímcích z výstavy se mnozí obyvatelé z Písku poznají.     Autor: repro Gabriela Chovítová

PÍSEK - V úterý 2. dubna proběhla v Prácheňském muzeu komentovaná prohlídka výstavy o podniku Jitex, který býval výkladní skříní města nad Otavou a přední textilní značkou republiky. Výstava, kterou Prácheňské muzeum připravilo k 70. výročí vzniku továrny v roce 1949, potrvá do 26. května a mapuje její historii až do roku 1989. Po něm došlo ke vpádu levného asijského textilu na náš trh a k úpadku českého textilního průmyslu.

 

Prohlídkovou trasu v muzeu, věnovanou Jitexu, představil Zdeněk Duda, který je společně s Bohumírem Bernáškem kurátorem akce. Návštěvníci se do prostoru výstavy dostanou pomyslnou branou vytvořenou z dobové fotografie, přenesené na plátno. Fotografie zachycující vstup do podnikového areálu pochází z 1. května roku 1969, kdy se společně se svátkem práce slavilo 20. výročí vzniku.

„Na Prvního máje lidé odchází z továrny, ale my symbolicky vstoupíme dovnitř," zve návštěvníky Zdeněk Duda a gestem ruky je vybízí k průchodu tovární branou.

Celá výstava je koncipovaná do několika sektorů podle samotné výroby vzorového závodu na zpracování bavlny a syntetických vláken. „Jitex byl vzorový podnik s celým procesem pletařské výroby. Na jeho výstavbě se podílely i děti ze škol, které později vystřídali vojáci a další brigádníci" přibližuje Zdeněk Duda výstavbu továrny, vybudované na zelené louce. „ Bohužel výroba textilu v Písku má i své stinné stránky," zmiňuje. "Bavlna se dovážela ze Sovětského svazu, kde pěstování bavlny vedlo k vymizení Aralského jezera, jedné z největších ekologických pohrom, způsobených člověkem," dodává.

Návštěvníci si postupně mohli projít místy od přádelny, přes pletárnu, barvírnu s úpravnou až po místa se samotnou konfekcí. Továrna v časech svého největšího rozkvětu zaměstnávala přes 4000 lidí včetně dalších závodů.

Na návštěvníky čekalo zpestření prohlídky v podobě ukázky šití lemu na dobovém dvoujehlovém šicím stroji. Jak se na stroji pracovalo, předvedla Hana Mansfeldová, bývalá zaměstnankyně Jitexu. K vidění byla také ukázka vzorkové prodejny s celorepublikovou proslulostí, která byla postavena v roce 1968. Prostory budovy se slavnými třemi P, umístěnými nad hlavním vchodem, jsou stále k vidění v Písku na Alšově náměstí. Vnitřek budovy už má ale do tehdejší atraktivity daleko.

Za 20 let provozu bylo v prodejně obslouženo přes šest milionů zákazníků. Lidé se mohli seznámit s dobovým obalovým materiálem z papíru, který v 70. letech začal nahrazovat plast. Také se dozvěděli o významných návštěvách kdysi tak uznávaného závodu. Za zmínku stojí návštěva Leonida Iljiče Brežněva (1961) nebo také první ženy v kosmu, Valentiny Těreškovové v roce 1971. V závěru výstavy se připomíná i časopis Tvořič, který byl vydáván pro zaměstnance Jitexu.

Zdeněk Duda prohlídku uzavřel: „Není to autoritativní obraz Jitexu od lidí z muzea, ale obraz továrny s celorepublikovou proslulostí, ve které lidé pracovali už od svých 14 až 15 let let, často pak i po několik desetiletí."

Výstavu o Jitexu můžete navštívit každý den od 9 – 18 hodin mimo pondělky. Komentovanou prohlídku můžete zažít již pouze jednou, a to na velikonoční pondělí 21. dubna od 14 hodin s Bohumírem Bernáškem.

 

 

 

 

 

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace